Srbi dočekuju skup Pokreta nesvrstanih: "Svi žele surađivati s nama"
BEOGRAD će sutra i u utorak biti domaćin summita Pokreta nesvrstanih na kojem je sudjelovanje potvrdilo više od 100 izaslanstava, od kojih su mnoga tijekom dana već doputovala u srpsku prijestolnicu i održala niz bilateralnih sastanaka.
Ministar vanjskih poslova Nikola Selaković, koji je i domaćin summita, ocijenio je da je to jedan od najvećih skupova u Europi, pa i svijetu ove godine, poglavito u uvjetima pandemije. Beograd i Srbija ugostit će izaslanstva iz 105 država i 11 međunarodnih organizacija, a oko 550 sudionika nazočit će skupu, organiziranom u jednoj od najvećih dvorana Beogradskog velesajma.
Selaković je, u povodu skupa zemalja članica Pokreta nesvrstanih, naglasio da strateški i suštinski cilj Srbije ostaje članstvo u EU, ali da se Beograd ne odriče tradicionalnih prijatelja - Rusije, Kine i Pokreta nesvrstanih.
Srpski ministar se hvali, kaže da imaju brzorastuću ekonomiju
U Beograd je večeras doputovao i ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov. Rusija se od srpnja ove godine nalazi u statusu zemlje-promatrača u Pokretu nesvrstanih isto kao i Srbija. Lavrov će se večeras sastati s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a poslije razgovora očekuje se zajedničko obraćanje.
"Bilateralni sastanci će trajati sve vrijeme summita. Rusija je od srpnja ove godine promatrač u Pokretu nesvrstanih kao i Srbija. Dolazak Sergeja Lavrova znači puno jer dodatno ojačava i osnažuje karakter i razinu ovog skupa, poglavito imajući u vidu energetsku krizu koja trenutno potresa svijet", ocijenio je Selaković za RTS.
On je naglasio kako organizacija ovakvog skupa predstavlja potvrdu ugleda Srbije, koja ima brzorastuću ekonomiju i netko je s kime svi žele surađivati, istaknuvši da će na skupu u Beogradu biti čak 44 ministra vanjskih poslova iz zemalja diljem svijeta. Pokret nesvrstanih danas ima 120 država članica i 17 promatrača, među kojima je i Srbija.
Prva službena konferencija Pokreta nesvrstanih održana je u rujnu 1961. godine u Beogradu, najvećom zaslugom tadašnjeg predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita, koji se uz indijskog predsjednika Džavaharlala Nehrua i egipatskog šefa države Gamala Abdel Nasera smatra utemeljiteljem Pokreta.