VIDEO Velik pothvat splitskih liječnika, operacija trajala pet sati. Bili smo u sali
PRVI put u Hrvatskoj na splitskoj kardiokirurgiji ugrađena je nova vrsta srčane proteze. Tim liječnika je 65-godišnjem pacijentu mitralni zalistak zamijenio najnovijom generacijom biološkog zaliska, čime mu je omogućen normalan nastavak života bez lijekova.
Upozoravamo čitatelje da su prizori operacije eksplicitni i da bi nekima mogli biti uznemirujući.
Rizična i tehnički zahtjevna operacija trajala pet sati
Indexova kamera pratila je petosatnu operaciju srca kardiokirurga Mate Petričevića i Stjepana Ivankovića. U operacijskoj sali vladala je opuštena atmosfera, a splitski tim vodio nas je kroz svaki korak rizične i tehnički zahtjevne operacije.
"Ovo je operacijska procedura koja se radi rutinski, međutim, ono po čemu je ta procedura jedinstvena je da zapravo radimo ugradnju najnovije generacije biološkog zaliska na srce. To je nova generacija zaliska biološke proizvodnje na mitralnoj poziciji, koji je specifičan po tome što je na poseban način proizveden i otporan je na proces degeneracije.
To znači da je njegova trajnost toliko duga da smo zapravo one klasične nedostatke bioloških zalistaka u smislu kraćeg trajanja izbjegli ovim tehnološkim proizvodom. koji je napravljen da bi trajao dulje", pojasnio nam je kardiokirurg i pročelnik Zavoda za kardiokirurgiju, doc. dr. Mate Petričević.
Nakon otvaranja prsnog koša i pristupa srcu, kirurzi su morali zaustaviti rad srca i pluća kako bi mogli zamijeniti mitralni zalistak. Tijekom zahvata na otvorenom srcu funkciju srca i pluća preuzima EKC stroj, a krv se putem kanila i plastičnih cijevi odvodi u stroj, oksigenira i vraća u krvotok.
"Prvi smo na području jugoistočne Europe"
Kontrolu nad pacijentovim životom tada su preuzeli perfuzionisti Goran Potočki i Petar Malenica, koji upravljaju EKC strojem. Perfuzionist Potočki objasnio nam je kako uz anestetike i lijekove održava vitalne funkcije pacijenta dok kirurzi mijenjaju srčani zalistak.
Djelatnici uigranog splitskog tima u operacijskoj sali nisu pokazivali znakove stresa i umora iako je tehnički zahtjevan zahvat trajao pet sati. Kazali su nam da unatoč stresnom i napornom procesu vole svoj posao te su zahvalni što mogu sudjelovati u novim postignućima splitskog KBC-a.
"Uvijek imam malo treme, ona je dobra. Smatram da nas čini boljim kirurzima, ali nije dobro ako je ima previše. Ova operacija je za mene rutinska, razlikuje se tek po novoj vrsti srčane proteze. Zbog toga je svakako izazov i drago mi je što smo mi u Dalmaciji prvi dobili priliku ugraditi najnoviju generaciju biološkog zaliska. Prvi put je ugrađen ne samo u Hrvatskoj nego na području jugoistočne Europe", rekao je doc. dr. Petričević.
"Pacijent može nastaviti sa sportskim aktivnostima bez lijekova"
Pacijent je zbog toga dobio priliku da vodi normalan život i neće se morati oslanjati na lijekove, koje bi inače morao piti cijeli život.
"Muškarac kojeg smo operirali bavi se sportom, pa je za njega posebno važno imati manji rizik od krvarenja. S obzirom na godine, inače bi bio predviđen za mehanički zalistak, ali kako smo dobili mogućnost ugradnje biološkog, odlučili smo se za njega. Moći će nastaviti igrati nogomet bez uzimanja lijekova.
Operacijski zahvat protekao je dobro i pacijent je na putu za jedinicu intenzivnog liječenja, a onda ćemo ga prebaciti na odjel, gdje ćemo početi s njegovom rehabilitacijom. Za ovu proceduru predviđen je oporavak od pet dana, nakon čega će se pacijenta otpustiti kući, gdje će moći lagano krenuti s aktivnostima.
Ovo je bila tehnički zahtjevna procedura u kojoj smo morali zaustaviti rad srca i pluća, a njihov rad preuzeo je stroj. Zatim smo pristupili postavljanju ovog tipa zaliska. Nije bilo većih komplikacija i operacija je dobro prošla", dodao je.
Godišnje u splitskom KBC-u kardiokirurzi imaju više od 500 operativnih zahvata, za koje više ne postoji lista čekanja. Pacijenti na zahvate više ne odlaze u druge centre jer se sve češće u Splitu izvode najzahtjevnije operacije srca.
Prije dvije godine pacijentu su nakon akutnog infarkta sanirali 6 centimetara duboku rupu na srcu, a prošli tjedan su na mladom Nepalcu izveli operaciju trostrukog zaliska, koja čini tek 1.2% svih valvularnih procedura u svijetu. U budućnosti, pričaju nam, žele napraviti korak naprijed i pokrenuti program umjetnog srca.