Slovenski sindikat traži referendum o financiranju osnovnih škola
TREBAJU li privatne osnovne škole načinom financiranja biti izjednačene s onima čiji je osnivač država, pitanje je o kojemu bi se građani u Sloveniji trebali izjasniti na referendumu, stajalište je moćnog Sindikata zaposlenih u kulturi, odgoju i obrazovanju (SVIZ) koji se protivi izjednačavanju.
Rad javnih osnovnih škola država financira u 100-postotnom opsegu, a rad privatnih s 85 posto, što je ustavni sud prije nekoliko godina ocijenio kao neustavno stanje zatraživši promjene postojećeg sustava financiranja jer privatne i javne škole rade po istom javnom nastavnom programu.
Stajalište SVIZ-a
Nakon što je nadležni parlamentarni odbor za školstvo u ponedjeljak prihvatio prijedlog zakonskih izmjena s mogućnošću da se proračunsko financiranje javnih i privatnih škola izjednači, SVIZ je naveo da se tome protivi i da bi se o tom važnom pitanju građani trebali izjasniti na referendumu.
"Uvjereni smo da su i sada važećim konceptom financiranja privatne škole pozitivno diskriminirane i da je tako osigurana kvalitetna javna naobrazba", priopćio je sindikat SVIZ.
"Pokušaji da se uvede jednako financiranje javnih i privatnih škola, potaknuti odlukama ustavnog suda, u suprotnosti su s prihvaćenim sustavom obrazovanja u našoj državi, zato bi se o financiranju privatnih škola građani trebali opredijeliti na referendumu", iznijeli su u sindikatu SVIZ reagirajući na najnoviji zakonski prijedlog o financiranju obrazovanja.
Stajalište slovenske vlade
Dok oporbene stranke desnice podržavaju izjednačavanje privatnih i državnih škola u proračunskim sredstvima, o provedbi odluke ustavnog suda u novi zakon nema suglasnosti u vladajućoj liberalno-lijevoj koaliciji.
Tako su Socijalni demokrati (SD) za zadržavanje dosadašnjeg modela financiranja, dok ostale stranke u koaliciji premijera Marjana Šarca smatraju da bi trebalo naći kompromis kako se novi zakon o financiranju škola ne bi ponovno našao pod lupom ustavnih sudaca.