Silovanja, spaljivanja djece i ubojstva u Mianmaru traju već mjesecima
Foto: FAH
CNN u nedavnom članku izvještava o zločinima u Mianmaru koji se vrše nad tamošnjim Rohindža muslimanima.
Mumtaz, pripadnica Rohindža iz sela Tula Toli u zapadnom Mianmaru, kaže da su je vojnici silovali i ostavili da umre u masovnoj grobnici, na hrpi osakaćenih i spaljenih tijela, a iz zapaljene drvene kolibe u kojoj se nalazila, spasila ju je sedmogodišnja kći Razia. Drugi su ih seljani zatim prebacili u Bangladeš, gdje je od 25. kolovoza pobjeglo čak 61 500 Rohindža izbjeglica. Pobjegli su od nasilnih sukoba na sjeveru države Rakhine, gdje ih vojska Mianmara naziva "teroristima", nakon što su militanti Rohindža napali policijske stanice i ubili 12 policajaca.
Dokumentiranje masakra
Shafiur Rahman, bangladeško-britanski autor dokumentaraca, intervjuirao je brojne žrtve i zabilježio priče o masovnim silovanjima, ubojstvima i paležu koji su snašli stotine tisuća Rohindža.
Zaključio je da su zbivanja u selu Tula Toli bila među najstrašnijima. Taj se događaj smatra "etničkim čišćenjem".
Hasina, još jedna stanovnica Tula Tolija (koje se naziva i Min Gyi), kaže da su njezinu jednogodišnju kći pustili da izgori živa. CNN navodi kako ne može provjeriti priče svjedoka jer je pristup državi Rakhine strogo zabranjen.
Potpisan mirovni sporazum
Rohindža dužnosnici iz sela kažu da je tjedan dana ranije, 8. kolovoza, potpisan mirovni sporazum između Rakhine budista, kojih je u selu 435, i Rohindža muslimana, kojih je 4360, kako bi se Rohindže umirili zbog postojećih napetosti između dvije grupe diljem države. No, svejedno je došlo do napada na Rohindža muslimane, u kojemu su sudjelovali navedeni budisti i službena vojska, a procjenjuje se da je tada poginulo između 1 500 i 1 700 ljudi.
Rahman smatra da je napad planiran, što je protivno tvrdnjama mianmarskih vlasti o tome da vojska odgovara na napade Rohindža pobunjenika. Suu Kyi, dobitnica Nobelove nagrade koja u državi dijeli vlast s vojskom od 2015. godine, izjavila je da osuđuje svaku povredu ljudskih prava, ali nije se izjasnila o napadima u Rakhineu.
Papa Franjo izjavio je da će se sastati s njom u vezi tog pitanja.
Blijeda budućnost
U pograničnim kampovima situacija je loša, nedostaje hrane, prostora i zdravstvene skrbi, a Ujedinjeni narodi izjavili su da je to najbrže rastuća izbjeglička kriza na svijetu.