SDP-ovci spasili Galinčevu Splitsku plovidbu od stečaja unatoč dugu od 20 milijuna kuna?!
Foto: Arhiva
PRVA stvar koje se dohvatilo novoformirano SDP-ovo Upravno vijeće Lučke uprave Split bilo je spašavanje od stečaja Splitske plovidbe, tvrtke brokera Jurice Peveca i Josipa Galinca. Stečaj je bio vrlo izvjestan jer je račun Plovidbe od lani blokiran zbog duga od pet milijuna kuna, i to zbog neplaćanja lučke pristojbe.
SDP-ova nagrada za neplaćanje pristojbe 12 godina
Splitska plovidba lučku pristojbu ne plaća, inače, punih 12 godina, a ukupni dug s kamatama iznosi nevjerojatnih 20 milijuna kuna! Potrebno je reći da se dug gomilao, a neplaćanje toleriralo još od SDP-ove vlasti od 2000. do 2003. godine, kada je Upravnim vijeće predsjedao novopostavljeni predsjednik Rino Petrić. Nemoguće je zaobići Branka Grgića, sivu eminenciju splitskog HDZ-a, koji je vukao sve konce za vrijeme mandata Ive Sanadera, a danas uživa na mjestu zamjenika ravnatelja Lučke uprave Josipa Berketa Bakote. Zanimljivo je možda da je Grgić prvo bio šef Upravnog vijeća Lučke uprave, a onda postao zamjenik ravnatelja. Malo tamo, malo 'vamo, sve u isto vrijeme?!
SDP-ov Grčić i HDZ-ov Grgić dva druga stara
Velikom skladu u Lučkoj upravi svakako su pripomogle izdašno plaćene studije koje je za vrijeme HDZ-ove vlasti izradio Branko Grčić, ministar regionalnog razvoja u Milanovićevoj Vladi i donedavni dekan Ekomonskog fakulteta u Splitu. Grgić je naručivao i plaćao, Grčić izrađivao, sad kada je došlo do smjene vlasti, vrijeme je da se nastavi utabanim stazama do nove promjene štafete. I onda opet iznova... Neko vrijeme se činilo da promjene neće ni biti, jer se sa imenovanjem novog Upravnog vijeća otezalo do posljednjeg trena. U sindikatu su čak bili uvjereni da će Grčić izlobirati da se Grgiću produži mandat. Ipak, nije se dogodilo. A, kako čujemo, nije ni bilo potrebno. Grgić je i dan danas pravi gazda Lučke uprave.
Splitska plovidba tražila da im otpišu 7 milijuna kuna kamata
U takvoj situaciji možda ne čudi što je prva akcija novog Upravnog vijeća bilo sprječavanje naplate pravomoćne sudske presude od pet milijuna kuna duga za neplaćenu lučku pristojbu. Čemu žurba? Država ionako uživa u blagostanju i milijuni proračunskih sredstava svakako nisu nužni?! Čini se da su se tim načelom rukovodili u Upravnom vijeću kada su tako blagonaklono pristali na dio uvjeta koje je zatražio Stjepan Račić, direktor Splitske plovidbe.
Ponudili su osiguranje u vidu upisa prava na tri broda, a vrlo neskromno i zatražili otpis potraživanja za kamate u iznosu od čak 7 milijuna kuna te otplatu duga idućih 10 godina uz kamatu od jedan posto?! Upravno vijeće raspolagalo je mišljenjem odvjetničkog ureda Vukić, Jelušić, Šulina, Stanković, Jurcan & Jabuka, kojim su upozoreni da odluke mogu donositi isključivo do vrijednosti od 8 milijuna kuna. Sve iznad toga ingerencija je Vlade RH.
Ako Splitska plovidba završi u stečaju, mjera osiguranja malo će vrijediti
U svakom slučaju, Upravno vijeće je na svojoj prvoj sjednici u novom sastavu odlučilo da unatoč konzistentnom neplaćanju Splitske plovidbe deblokira račun i tako spriječi stečaj, a da rok za ovrhu pomaknu za šest mjeseci. U tom razdoblju bi se trebao naći nekakav modalitet za rješavanje duga. Kao mjera osiguranja poslužit će založno pravo na tri broda. Nevolja je u tome što je odvjetnički ured upozorio na vrlo neizvjesnu mogućnost naplate ako dođe do stečaja. Stečajni upravitelji redovito pobijaju takve tražbine. Malo će onda koristiti ova mjera osiguranja. Stečaj može zatražiti još neki vjerovnik, i tada će država i Lučka uprava biti u velikom problemu zbog svoje odluke o spašavanju Splitske plovidbe.
Vlada Ivice Račana otpisala dug Splitske plovidbe od 5,7 milijuna kuna
Blagonaklonost SDP-a prema Splitskoj plovidbi nije novijeg datuma jer je još Vlada Ivice Račana 2003. godine otpisala 5,7 milijuna kuna duga.
Josip Galinec preuzeo je Splitsku plovidbu koncem 2008. godine, no praksa neplaćanja nije se promijenila. Sve do ove godine nastavilo se sa uvriježenim poslovanjem. Lučka uprava nije dobila, a ni naplatila ni kune, premda su se sa Splitskom plovidbom stalno potezali po sudu i dobijali presude u svoju korist.
SDP-ovci izbili državi pet milijuna kuna, upitno je hoće li ih moći naplatiti
Evidentno je da SDP drži kako su HDZ-ovci radili po zakonu i savjesti te im se čini da ne treba ništa mijenjati. Zato se i na prvoj sjednici Upravnog vijeća nisu bavili nekakvom revizijom, analizom ili nečim sličnim te sankcioniranjem ovakve letargičnosti u raspolaganju sredstvima državnog proračuna. Upravo suprotno, svojom odlukom izbili su državi pet milijuna kuna, upitno je hoće li ih moći naplatiti u slučaju stečaja!
Splitska plovidba bez komentara, šef Upravnog vijeća Lučke uprave poklopio slušalicu
Htjeli smo o ovom problemu popričati s direktor Splitske plovidbe Stjepanom Račićem i potpredsjednikom Nadzornog odbora Josipom Galincem. Račić je na putu, a kako je službenica poručila, s medijima ne namjerava pričati. Toplo nam je preporučila da mislimo na zaposlene i da nema veze što državi nisu platili 20 milijuna kuna. Galinac se nije htio javiti.
Vrlo je zanimljiva bila reakcija šefa Upravnog vijeća Rina Petrića. Kad je čuo što pitamo, rekao je da nazovemo sutra i onda poklopio slušalicu. Zvali smo sutra, nije se javio. Nejasno je zbog čega šef Upravnog vijeća odbija razgovarati o ovoj problematici. Valjda postoji nekakvo obrazloženje.
Njega je ponudio Damir Krstinić, član Upravnog vijeća i potpredsjednik splitsko-dalmatinskog SDP-a.
"Htjeli smo Splitskoj plovidbi zbog 80 zaposlenih dati još jednu šansu. Uzeli smo kvalitetne instrumente osiguranja, o ukupnom dugu nismo odlučivali", kazao nam je Krstinić. Ne zna u čijem se vlasništvu nalazi Splitska plovidba. Kaže da dnevni red Upravnog vijeća odobrava Vlada. O svemu smo zatražili mišljenje Ministarstva financija i Ministarstva pomorstva. Nisu još odgovorili.