Sastaju se Macron i Merz, različiti pogledi na odgovor Trumpovim carinama

SUOČENI s rokom koji se približava za uvođenje carina na europski izvoz u SAD, francuski predsjednik Emmanuel Macron i njemački kancelar Friedrich Merz sastaju se u Berlinu na radnoj večeri na kojoj će se raspravljati i o energetici i obrambenim pitanjima.
Iako Francuska i Njemačka traže da Europska komisija vodi trgovinske pregovore s vladom Donalda Trumpa u ime 27 država članica, francuski predsjednik i njemački kancelar namjeravaju utjecati na strategiju EU-a, ističe agencija AFP.
Sastanak čelnika dvaju najvećih europskih gospodarstava, prema Elizejskoj palači, ilustrira "oživljavanje francusko-njemačkih odnosa" povezano s dolaskom konzervativnog Friedricha Merza na mjesto kancelara.
Ovo je prvo putovanje francuskog šefa države u Berlin od inauguracije Merza, koji je pak putovao u Pariz početkom svibnja, dan nakon što je preuzeo dužnost.
Sastanak u srijedu u Berlinu namijenjen je i dovršetku priprema za francusko-njemačko ministarsko vijeće zakazano za kraj kolovoza u Francuskoj. Međutim, ovaj intenzivni bilateralni dijalog nije izbrisao sve nesuglasice.
Različiti pristupi pregovorima s SAD-om
Suočen s nepopustljivošću Washingtona koji prijeti EU-u s 30 posto dodatnih carina od 1. kolovoza, Pariz se zalaže za "čvrst stav" Bruxellesa. Taj je stav potvrdio francuski ministar industrije Marc Ferracci, koji se u ponedjeljak sastao sa svojim njemačkim kolegom u Berlinu.
Njemačka se pak zalaže za "pragmatični" pristup, nudeći ustupke kako bi sačuvala ključne sektore svoje izvozne industrije gdje su Sjedinjene Države njezin najveći kupac.
Međutim, i francuska i njemačka vlada kažu da podržavaju mjere odmazde koje je pripremila Komisija u slučaju neuspjeha u postizanju dogovora s Washingtonom.
Energetska politika i obrana
Pariz i Berlin također nisu riješili sve svoje razlike oko energetske politike, što je dugogodišnje pitanje, iako se naziru približavanja. Francuska inzistira na konceptu "tehnološke neutralnosti" kako bi se nuklearna energija u europskom zakonodavstvu tretirala slično obnovljivim izvorima energije.
Klasifikacija nuklearne energije kao "zelene" energije na razini EU-a bila je glavna točka neslaganja između Francuza i Nijemaca u prošlosti. Po tom pitanju, konzervativna stranka Friedricha Merza, tradicionalno pronuklearna, mora se suočiti s rezervama svog socijaldemokratskog saveznika u vladajućoj koaliciji.
I dok Pariz i Berlin žele biti pokretačka snaga ponovnog naoružavanja Europe, kako bi se suprotstavili američkom povlačenju i ruskoj prijetnji, zajednički razvoj projekta Future Combat Aircraft (FCA), vodećeg projekta za obranu kontinenta, stagnira. Ministri obrane dviju zemalja sastat će se u Njemačkoj u četvrtak kada bi mogli razgovarati o toj temi.
Njemački kancelar nastavlja nastojati ojačati utjecaj Njemačke na međunarodnoj sceni i oslanja se na jačanje odnosa s Parizom i Londonom, koje je posjetio u srpnju kako bi unaprijedio zajedničke inicijative o sigurnosti i imigraciji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati