Sankcionirana Naftna industrija Srbije. Plenković: Tjednima komuniciramo sa SAD-om
PREMIJER Andrej Plenković izjavio je danas nakon održanog Predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) da je hrvatska vlada upoznata s novim režimom sankcija protiv ruskih pravnih subjekata i pojedinaca te da već nekoliko tjedana traje komunikacija između vlade i američkih vlasti oko toga.
Podsjetimo, američka vlada poduzela je danas mjere kako bi Rusiju lišila prihoda od njezinih energetskih kompanija, stavivši pod sankcije više od 200 pojedinaca i subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući Gazprom Neft i mnoge njegove podružnice, među kojima je i NIS Srbija, u kojoj Gazprom Neft ima 50 posto vlasništva.
Iz Janafa su poručili da s nadležnim vladinim resorima intenzivno surađuju na pronalaženju rješenja za ublažavanje posljedica na njihovo poslovanje.
"Milanović godinama zagovara prorusku politiku"
Po Plenkovićevim riječima, taj potez američke vlade u ovom trenutku treba gledati kao još jedan potez protiv Putinove politike "koja je razorila međunarodno pravo, srušila sigurnosnu arhitekturu Europe, Europskoj uniji pa i Hrvatskoj energetsku situaciju učinila jako teškom i financijsku situaciju jako teškom, socijalne tenzije, inflatorne pritiske".
Naglasio je pritom da vlada snažno pomaže građanima i gospodarstvu zbog problema čiji je korijen u Moskvi "koju Milanović podržava" te "godinama zagovara prorusku politiku".
"Nama je važno da ovaj paket sankcija, prije svega u aspektu koji se odnosi na Hrvatsku, a to je NIS, koji je u suvlasništvu Gazprom Nefta, ostavlja 45 dana vremena vlastima Srbije da riješe pitanje vlasništva u tom tranzicijskom razdoblju", istaknuo je Plenković.
"Želimo stabilnost, i ekonomsku i energetsku, hrvatskog susjeda"
Podsjetio je domaću i srbijansku javnost da je 95 posto transporta nafte prema Srbiji transport nafte koji ide kroz Janaf i da je itekako važan za srpsku energetsku, ali i ekonomsku sigurnost zemlje.
"Interes je Hrvatske da se ovih 45 dana iskoristi kako bi se riješilo pitanje vlasništva. Mi želimo da Janaf i dalje opskrbljuje Srbiju naftom putem Omišlja našim cijevima jer želimo stabilnost, i ekonomsku i energetsku, hrvatskog susjeda, i to srpske vlasti znaju, ovo govorim za građane", naveo je.
"Istodobno, mi itekako vodimo računa o poslovanju Janafa, iskomunicirali smo eventualne sekundarne posljedice ovog režima sankcija i na Janaf, i s te strane ćemo osigurati da poslovanje Janafa ne bude nimalo ugroženo", zaključio je Plenković, izrazivši uvjerenje da vlada Srbije ima dovoljno vremena da riješi to pitanje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati