Prvi bijeli Južnoafrikanci u sklopu Trumpova plana stigli u SAD

ZRAKOPLOV s 49 bijelih Južnoafrikanaca kojima je dodijeljen status izbjeglice sletio je u Washington, nakon što je jučer napustio Johannesburg.
Odnosi između Južne Afrike i SAD-a napeti su mjesecima, nakon što je američki predsjednik Donald Trump izjavio da su pripadnici afrikanerske manjine u zemlji žrtve "rasne diskriminacije". Trumpove optužbe odbacio je južnoafrički ministar vanjskih poslova Ronald Lamola, koji je istaknuo kako "nema progona bijelih Afrikanera u Južnoj Africi", dodajući da se to vidi i iz policijskih izvješća.
Agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice, UNHCR, potvrdila je da nije uključena u ovaj program preseljenja, niti je zamoljena da sudjeluje u bilo kojoj provjeri.
Na izravno pitanje zašto su zahtjevi Afrikanera za azil ubrzani u usporedbi s drugim skupinama, Trump je odgovorio da se događa "genocid" i da su posebno meta "bijeli poljoprivrednici". "Ubijaju poljoprivrednike, bijelce. Ali jesu li bijelci ili crnci, meni nije važno", napomenuo je Trump.
Musk kaže da se u JAR-u dogodio genocid nad bijelcima
SAD je kritizirao Južnu Afriku da oduzima zemlju bijelim poljoprivrednicima bez ikakve naknade. Jedan od Trumpovih najbližih savjetnika, Elon Musk, prethodno je izjavio da se u Južnoj Africi dogodio "genocid nad bijelim ljudima" te optužio južnoafričku vladu za donošenje "rasističkih zakona o vlasništvu".
Podaci južnoafričke policije pokazuju da su lani zabilježena 44 ubojstva na farmama i manjim poljoprivrednim zemljištima, pri čemu je ubijeno ukupno osam poljoprivrednika. Južna Afrika ne izvještava o rasi počinitelja i žrtava, ali većina poljoprivrednika u zemlji su bijelci, dok su ostali ljudi koji žive na farmama, poput radnika, uglavnom crnci.
Bilateralne napetosti između SAD-a i Južne Afrike već su neko vrijeme zategnute jer je predsjednik Trump zadužio svoju administraciju da formulira planove za potencijalno preseljenje Afrikanera, skupine uglavnom nizozemskog podrijetla, u SAD.
SAD je također kritizirao Južnu Afriku zbog zauzimanja "agresivnog" stava protiv Izraela na Međunarodnom sudu pravde, gdje je Pretoria optužila vladu premijera Benjamina Netanyahua za genocid nad ljudima u Gazi.
U siječnju donesen kontroverzan zakon
Skupina od 49 bijelih Južnoafrikanaca stigla je u Washington, nakon čega je nastavila dalje prema Teksasu. Bijeli Južnoafrikanci čine samo 7,3% stanovništva, ali posjeduju veliku većinu privatnog poljoprivrednog zemljišta, prema izvješću vlade iz 2017. godine.
U siječnju je predsjednik Cyril Ramaphosa potpisao kontroverzni zakon koji vladi omogućuje oduzimanje privatnog zemljišta bez naknade u određenim okolnostima, kada se to smatra "pravednim i u javnom interesu".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati