Tko je kriv za smrt mladića s Lastova? Državno odvjetništvo za Index: Istražujemo

OPĆINSKO državno odvjetništvo u Dubrovniku potvrdilo je za Index da provodi izvide zbog smrti 26-godišnjaka s Lastova koji je preminuo nakon što je osam i pol sati transportiran s otoka do bolnice. Neslužbene informacije o ovim izvidima pojavile su se još u petak, a sada je i službeno potvrđeno da se istražuje cijeli slučaj.
Kronologija slučaja
Mladić je prije tjedan dana, 24. ožujka, u ranim jutarnjim satima preminuo u dubrovačkoj bolnici, nakon što je s otoka Lastova do kopna putovao više od osam sati. Helikopter Helikopterske hitne medicinske službe nije poletio, a Ministarstvo obrane je potvrdilo da ih nitko nije kontaktirano oko mogućeg korištenja vojnog helikoptera.
Iz MUP-a su za Index odgovorili i da njihov centar 112 nije zaprimo nikakav zahtjev za angažiranjem vojnog helikoptera. Predstavnici Hitne pomoći kažu da su tražili helikopter, no da im je rečeno da ni civilni ni vojni helikopteri ne mogu letjeti zbog lošeg vremena.
Šef Hitne tvrdi drugačije
Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije Luka Lulić za Index je ranije rekao da je njihova služba te večeri pokušala dobiti helikopter HHMS-a, ali da je iz Splita javljeno da je let nemoguć zbog loših vremenskih uvjeta. Tada su, tvrdi Lulić, pokušali uključiti centar 112.
"Centar 112 je, prema navodima našeg liječnika, rekao da je na snazi crveni meteoalarm koji vrijedi i za helikoptere MORH-a, zbog čega ni oni ne mogu poletjeti", kazao je Lulić za Index.
Prema službenim procedurama, kad helikopter HHMS-a ne može poletjeti, moguć je angažman vojnog helikoptera. No, da bi do toga došlo, zahtjev mora krenuti iz civilne zaštite prema Glavnom stožeru Oružanih snaga, koji procjenjuje uvjete i donosi odluku o letu.
Hoće li itko odgovarati?
U ovom slučaju - nitko ništa nije zatražio. Sve je, kako se čini, stalo na neslužbenim procjenama a da ništa nije formalno pokrenuto. Rezultat je poznat: mladić je prvo prevezen brodom do Vele Luke na Korčuli, zatim dalje do Orebića i konačno do dubrovačke bolnice, gdje je preminuo.
Prema podacima meteorološke stranice Windy, na Lastovu je te večeri vjetar puhao između 18 i 21 m/s. Prema informacijama Indexa, MORH-ovi helikopteri mogu letjeti pri čeonom vjetru do 25 m/s, a MORH je dodatno naveo da brzine iznad 33 m/s prelaze granicu sigurnosti.
Drugim riječima - uvjeti su možda bili granični, ali, budući da MORH-u nije upućen službeni zahtjev, nikakva stručna procjena o letu vojnog helikoptera nije ni mogla biti donesena.
Cijeli sustav je loš
Dodatno pitanje odnosi se na brodicu hitne medicinske pomoći stacioniranu u Dubrovniku, kupljenu 2023. godine za više od milijun eura. Službeno je sposobna dosegnuti Lastovo za tri do četiri sata. No, ni ona nije poslana.
"Rečeno nam je da postoji mogućnost da se brodica ne probije do odredišta zbog stanja mora", rekao je Lulić.
U konačnici, sve institucije koje su imale bilo kakvu ulogu u ovom lancu tvrde da su napravile ono što su mogle - ili da to nije bila njihova odgovornost. Zavod za hitnu medicinu kaže da je pokušao. Centar 112 kaže da nije zaprimio ništa. MORH kaže da ga nitko nije ni kontaktirao.
Je li pravilno liječen?
U međuvremenu su reagirali iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM), koja apelira na to da se u javnosti ne spekulira o uzrocima smrti mladića bez objavljenog službenog nalaza o uzrocima. On je, naime, mjesec dana prije smrti bio kod obiteljske liječnice te se nagađa da mu nije dala antibiotik. No, iz KoHOM-a uvjeravaju da je napravila sve po pravilima struke.
Kada istražitelji sve utvrde, moći će ocijeniti je li bilo propusta, odnosno nesavjesnog liječenja ili zlouporaba u postupanju službenih osoba koje su dovele do smrti mladića.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati