Mile Kekin platio porez na zemlju zbog koje je uhićen. Porezna uprava o svemu šuti

INDEX je doznao nove informacije iz istrage kojom je obuhvaćen suprug saborske zastupnice Možemo Ivane Kekin, glazbenik Mile Kekin.
Umanjena vrijednost zemljišta?
U istrazi je glavna osumnjičena istarska "kraljica urbanizacije" Jelena Perossa, nekadašnja pročelnica u Gradu Buje. USKOK sumnja da je Perossa koristila svoju poziciju kako bi pogodovala u prodaji gradskog zemljišta u Bujama. Po nalogu Perosse, sudski vještak Zdenko Rajković, koji je prema neslužbenim informacijama u svojoj obrani priznao ono što mu je stavljeno na teret, izrađivao je elaborate s umjetno sniženim procjenama vrijednosti nekretnina.
To je, navodi USKOK, omogućavalo prodaju zemljišta po znatno nižim cijenama. Zemljišta su potom kupovale tvrtke povezane s Denisom Perossom, suprugom pročelnice, a novac je prebacivan preko poslovnih računa i privatnog računa te reinvestiran. U prikrivanju tragova, prema USKOK-u, sudjelovali su i Raul Lindi te odvjetnik i bivši sudac Zoran Belušić.
Sporna Kekinova kupovina
Kekina se pak sumnjiči da je potaknuo pročelnicu Perossu na zlouporabu položaja. Ona je za zemljište koje je Kekina zanimalo koristila procjenu iz 2013., prema kojoj kvadrat stoji samo 9,10 eura, dok je drugo zemljište, tvrdi USKOK, oglasila za prodaju bez ikakve procjene.
Perossa je dodatno pogodovala Kekinu tako što je, navodi se u rješenju o provođenju istrage, prodavala samo dijelove zemljišta koji su mu bili potrebni, a ostatke je učinila neupotrebljivima za gradnju. Kekin je ranije kupio parcelu sa starom kućom i štalom za 110.000 kuna, a istog dana kad je kupio još 358 četvornih metara gradskog zemljišta za 25.000 kuna, odnosno 3.186,67 eura, potpisao je i kupoprodajni ugovor za tu prvu parcelu.
USKOK tvrdi da je Kekinovo zemljište zapravo bilo vrijedno 10.155,74 eura te da je Grad Buje u toj transakciji oštećen za 6.969,06 eura.
Ostale malverzacije s kojima se povezuje Perossa dosežu 459 tisuća eura, a neke, zanimljivo, datiraju još iz 2014. godine.
Kekin tvrdi da nije kriv
Kekin od početka ove afere tvrdi da nije napravio ništa nezakonito, već je kupio zemljište po cijeni nešto većoj od one koja je bila navedena u natječaju. Na taj iznos platio je i porez. Za to, kako doznajemo, posjeduje i dokaz, odnosno uplatnicu kojom je podmiren traženi iznos poreza.
Taj porez je, prema informacijama do kojih smo došli, bio obračunat upravo na onih 25.000 kuna koliko je stajalo zemljište. Drugim riječima, Porezna uprava nije utvrdila neku drugu vrijednost zemljišta. Podsjećamo da je po stavu USKOK-a ono vrijedilo oko 75.000 kuna.
Je li Porezna pogriješila?
Poznato je da Porezna uprava može u propisanoj proceduri utvrditi vrijednost neke nekretnine ili pokretnine te na osnovu toga obračunati poreznu obvezu. Ukoliko se utvrđena vrijednost i vrijednost iz kupoprodajnog ugovora razlikuju, kupac mora platiti porez prema izračunu Porezne uprave.
Kasnije se, ako to želi, ima pravo žaliti drugostupanjskom tijelu te nakon toga i sudu. To znači da je Kekinu Porezna uprava, da je smatrala potrebnim, mogla porez obračunati na 75.000 kuna, no, prema našim informacijama, nije jer je porez plaćen na iznos od 25.000 kuna.
Kako bismo dobili i službenu potvrdu toga, pitali smo Poreznu upravu za njihov postupak u slučaju Kekin.
Evo što kaže Porezna
"Prema članku 8. Općeg poreznog zakona, porezno tijelo dužno je kao poreznu tajnu čuvati sve podatke koje porezni obveznik iznosi u poreznom postupku te sve druge podatke u vezi s poreznim postupkom kojima raspolaže. Obveza čuvanja porezne tajne odnosi se na sve službene osobe poreznog tijela, vještake i druge osobe koje su uključene u porezni postupak.
O detaljima poreznog postupka ne možemo vas izvijestiti zbog obveze čuvanja porezne tajne koja bi bila povrijeđena ako bi se činjenice iz poreznog postupka neovlašteno koristile ili objavile", poručili su nam.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati