Ovo su najveće idiotarije koje je Trump napravio u prvih 12 tjedana

MALO je reći da je američki predsjednik Donald Trump u samo 12 tjedana svog drugog mandata šokirao cijeli svijet svojim odlukama. Od prijetnji aneksijom drugih zemalja, povlađivanja Rusiji, pa do izazivanja globalnog trgovinskog rata, pobrojali smo najveće Trumpove idiotarije.
Musk i DOGE
Trump je u prvim tjednima mandata imenovao najbogatijeg čovjeka na svijetu Elona Muska (koji mu je donirao 288 milijuna dolara u kampanji) da vodi novi Odjel za učinkovitost vlade (DOGE), koji je trebao biti zadužen za racionalizaciju vladinih troškova i smanjenje birokracije. U praksi je to značilo otpuštanje tisuća ljudi iz vladinih agencija, pogotovo onih koji nisu slijedili Trumpovu politiku.
Musk je kao neizabrani dužnosnik zajedno sa svojim suradnicima dobio pristup osjetljivim podacima unutar agencija poput ministarstva financija, ministarstva obrazovanja i Ureda za upravljanje osobljem.
DOGE je time dobio potpun pristup glavnoj bazi podataka američkog ministarstva financija koja kontrolira potrošnju šest bilijuna dolara, kao i osjetljivim osobnim podacima milijuna Amerikanaca te informacijama o državnim ugovarateljima kojima izravno konkuriraju Muskove tvrtke.
Ukidanje USAID-a
DOGE s Muskom na čelu nastoji i potpuno ukinuti agenciju USAID s 10.000 zaposlenih, koja je osnovana za provođenje i nadzor humanitarnih projekata.
Obustava je zaustavila oko 30 kliničkih ispitivanja, kao i brojne projekte, među kojima su kamp za ratne izbjeglice na granici Sudana i Čada, hitna medicinska pomoć za raseljene Palestince i Jemence, grijanje i struja za ukrajinske izbjeglice te liječenje HIV-a i praćenje majmunskih boginja u Africi.
Korištenje pravosuđa za osobne obračune
Paralelno s pritiskom na medije, Trump je koristio ministarstvo pravosuđa za napad na političke protivnika. Ministarstvo pravosuđa pod Trumpovim vodstvom otpustilo je više desetaka dužnosnika koji su prethodno radili na predmetima protiv njega pravdajući to "nedostatkom povjerenja".
Trump je također pokrenuo projekt usmjeren protiv tužitelja koji su podizali optužnice u vezi s napadom na Kongres 6. siječnja 2021. te formirao radnu skupinu čija je zadaća bila nadzor i istraga dužnosnika koji su prethodno istraživali Trumpa. Skupina je Bijeloj kući dostavljala tromjesečna izvješća.
Zbog tih poteza FBI i Udruga agenata FBI-a podnijeli su tužbu protiv Trumpove administracije kako bi spriječili objavu imena oko 5000 agenata uključenih u istragu napada na Kapitol. Trump je naknadno izjavio da će otpustiti neke od tih agenata.
U cijelosti gledano, Trumpova politika u drugom mandatu oblikuje se kao pokušaj centralizacije i autoritarizacije moći, jačanja američke oligarhije, eliminacije institucionalne kontrole i agresivnog udara na oporbu, medije i neovisna pravosudna tijela.
Kriptoprevara
Donald Trump pokrenuo je, promovirao i osobno profitirao od kriptovalute u obliku memecoina nazvanog $Trump, čija je vrijednost unutar nekoliko sati narasla na više od 5 milijardi dolara, a ukupna procijenjena vrijednost dosegnula je 27 milijardi dolara. Projekt je proveden preko Trumpove tvrtke CIC Digital LLC, koja je posjedovala čak 80% ukupne količine tokena.
Već nakon dva dana $Trump je postao 19. najvrjednija kriptovaluta na svijetu, s gotovo 13 milijardi dolara trgovanja i više od 29 milijardi dolara prometa, temeljem cijene od 64 dolara po tokenu (od 200 milijuna izdanih tokena do 19. siječnja).
The New York Times izvijestio je da su Trumpovi suradnici kontrolirali dodatnih 800 milijuna tokena, čija bi hipotetska vrijednost mogla premašiti 51 milijardu dolara, što bi Trumpa potencijalno svrstalo među najbogatije ljude na svijetu.
Melanijin memecoin
Nedugo nakon toga Trump je lansirao i novi memecoin nazvan $Melania, prema svojoj supruzi, koji je promovirao na društvenoj mreži Truth Social neposredno prije inauguracije..
Sve oko Trumpove i Melanijine kriptovalute izgledalo je kao velika pljačka jer je nakon početnog snažnog porasta vrijednosti Melanijin memecoin naglo pao, s rekordnih 13.73 dolara na 99 centi po coinu.
To je izazvalo teške optužbe na račun Trumpovih zbog sukoba interesa i prakse "rug pulla", što je termin za umjetno podizanje cijene tek lansiranog memecoina nakon čega slijedi brza prodaja, što ostavlja neupućene investitore s velikim gubicima nakon što cijena krahira.
Ovaj kriptoprojekt izazvao je ozbiljne kritike, a posebno je istaknuta zabrinutost da bi strane vlade mogle kupovati ove tokene, što bi moglo značiti kupovanje utjecaja i korupciju.
Prijeti da će zauzeti članice NATO-a, ima luđački "plan" za Gazu
Trump je sablaznio svjetsku javnost najavom aneksija susjednih zemalja.
Predložio je da Kanada postane 51. savezna država SAD-a, da se Grenland "preuzme na ovaj ili onaj način", a spomenuo je i moguću kontrolu nad Panamom, ne isključujući ni vojnu silu.
Još kontroverzniji bio je kad je govorio o Gazi. Predložio je da SAD preuzme Pojas Gaze, nazvavši ga "iznimno vrijednom nekretninom", te je savjetovao raseljavanje 2.1 milijuna Palestinaca. Rekao je da bi mnoge zemlje prihvatile te ljude i predložio da se Gaza pretvori u američku "Rivijeru".
Na društvenim mrežama objavio je i AI video u kojem leži na plaži u Gazi s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom.
Popuštanje Rusiji i napad na Zelenskog u Bijeloj kući
Trump je zauzeo suprotan stav od Bidena prema ratu u Ukrajini tvrdeći da do sukoba ne bi došlo da je on bio predsjednik i da bi rat završio za 24 sata – što se nije ostvarilo. Često je popustljiv prema Rusiji i Putinu, kojeg opisuje kao mirotvorca, dok je prema Ukrajini znatno oštriji.
Pokušava natjerati Kijev na sporazum o mineralima kako bi SAD "naplatio" pomoć, za koju lažno tvrdi da je veća od europske. U jednom trenutku potpuno je ukinuo vojnu pomoć Ukrajini, a zatim tu odluku povukao.
Vrhunac napetosti bio je ponižavajuća scena u Bijeloj kući, gdje su Trump i JD Vance napali Zelenskog zbog "nezahvalnosti", a njegovi suradnici mu prigovorili što ne nosi odijelo.
Raskol sa saveznicima i svjetski trgovinski rat
Trump je znatno narušio odnose s tradicionalnim američkim saveznicima. Europljane je razljutio stavom prema Ukrajini i NATO-u, a azijske partnere drastičnim carinama. Njegov pristup, fokusiran isključivo na američke interese, uz tvrdnje da je SAD žrtva globalizacije, poljuljao je povjerenje u Ameriku kao globalnog lidera.
Bez upozorenja je uveo carine svim državama s kojima SAD ima trgovinski manjak, ne prema recipročnim mjerama, već prema visini deficita, što je šokiralo i saveznike i analitičare. Nakon burne reakcije tržišta i pada burzi povukao je carine svima osim Kini, koju je nazvao "najvećim zlostavljačem".
Kina mu je uzvratila carinama i porukom da ima podršku svijeta. Trumpova politika izazvala je nova partnerstva, zbližili su se nekad smrtni neprijatelji Kina, Japan i Južna Koreja, a Europska unija najavila je pregovore s Kinom o ukidanju carina na električna vozila.
Moguće insajdersko trgovanje za koje se ide u zatvor
Trump se našao pod optužbama za manipulaciju tržištem nakon što je najprije pozivao na kupnju dionica, a zatim iznenada pauzirao carine, što je izazvalo skok burzovnih indeksa.
Posebnu sumnju izazvalo je to što su se kupnje Nasdaq call opcija naglo povećale manje od 20 minuta prije njegove objave, što upućuje na mogući insajderski dogovor.
Američki zakon za insajdersko trgovanje predviđa kaznu do 20 godina zatvora, a slučaj je dodatno potpirila snimka s X-a na kojoj Trump govori kako su njegovi prijatelji, uključujući milijardera Charlesa Schwaba, dan prije zaradili milijarde dolara.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati