Otkriveno zašto su dječaci na Tajlandu ušli u opasnu spilju
TAJLANDSKI mornarički specijalci došli su do 12 dječaka i njihovog nogometnog trenera koji su zarobljeni u poplavljenoj spilji, kilometar ispod zemlje. Među sedmero spasilaca su i liječnik i medicinska sestra, koji su ponudili ostati u spilji s djecom dok god ne budu mogli izići - što bi moglo biti tek za četiri mjeseca.
U međuvremenu se saznalo da su mladi nogometaši vjerojatno ušli u spilju, unatoč zabrani ulaska za vrijeme kišne sezone, u sklopu rituala inicijacije. Kako je jedan od stranih spasilaca koji pomažu tajlandskim kolegama, Britanac Ben Reymenants, objasnio za Sky News, djeca i njihov trener su "ušli unutra i pokušali doći do kraja tunela, kao neka vrsta inicijacije za lokalne dječake kako bi se potpisali na zidu i potom se vratili natrag".
Djeca su svih deset dana bili bez hrane, a preživjeli su pijući vodu koja je kapala sa stropa spilje, zahvaljujući kiši zbog koje su i zaglavili pod zemljom. Spasioci i medicinsko osoblje sad žele da djeca prvo ojačaju kako bi mogli eventualno pokušati izići iz spilje.
Admiral tajlandskih mornaričkih specijalaca Arpakorn Yookongkaew rekao je na pres konferenciji kako su spasioci "dali dječacima hranu, za početak lako probavljivu i visoko kaloričnu hranu s dovoljno minerala". Spasioci će također instalirati telefonsku liniju u spilju kako bi se djeca mogla čuti sa svojim roditeljima, koji su proveli devet neizvjesnih dana ne znajući jesu li im djeca živa ili mrtva.
Pod zemljom bi mogli ostati i do četiri mjeseca
Spasilačke službe pokušavaju ispumpati vodu iz poplavljene spilje Tham Luang Nang Non, ali su u velikoj utrci s vremenom. Naime, iako su monsunske kiše trenutno stale, meteorolozi prognoziraju da će se uskoro nastaviti. To znači da će se razina vode u ovom podzemnom kompleksu ponovo podići i da će djeca i njihov trener, koji su zarobljeni već deset dana, možda morati ostati pod zemljom još četiri mjeseca dok sezona monsuna ne završi.
Alternativa je da djeca i trener preplivaju, odnosno prerone četiri kilometra dug put od komore u koju su se sklonili od vode do ulaza u spilju. Spasioci bi ih pritom vodili i dali im ronilačku opremu. No ta je opcija iznimno opasna iz dva razloga - prvi je taj što djeca uopće ne znaju plivati, zbog čega postoji rizik da se putem utope. Drugi je taj što je put kroz uske, mračne i poplavljene spiljske prolaze iznimno težak, čak i profesionalnim roniocima.
Ronjenje kroz poplavljenu spilju moglo bi biti vrlo opasno za djecu
AFP je razgovarao s vođom američke komisije za spašavanje Anmarom Mirzom, koji je izjavio da bi pokušaj izlaska iz spilje ronjenjem mogao biti vrlo opasan za dječake, čak i smrtonosan: "Ronjenje u spilji je vrlo tehnički zahtjevna vještina i ekstremno je opasno, osobito za amaterske ronioce. Možda je bolje za dječake i trenera da ostanu u spilji dok se ne nađu drugi načini za njihovo spašavanje."
"Ako zarone, morat će krenuti putem kojim su spasioci došli do njih, kroz uske prolaze zatrpane blatom i muljem. Za takvo putovanje dobro obučenom mornaričkom specijalcu treba oko šest sati", rekao je Mirza.
Ipak, tajlandski ministar unutarnjih poslova Anupong Paojinda sugerirao je da će spasioci pokušati evakuirati djecu u idućih nekoliko dana, prije nego nove kiše učine misiju nemogućom. "Kiša je prognozirana u idućih nekoliko dana, stoga evakuacija mora biti ubrzana. Koristit će se ronilačka oprema. Ako voda naraste, ronjenje će biti teško. Moramo izvući djecu prije toga", rekao je Paojinda. No dodao je da, "u slučaju da ronilačka oprema bude izgubljena u bilo kojem trenutku, to može biti opasno po život".
Kako javlja Independent, prvi spasioci koji su jučer došli do zarobljene djece i trenera bili su strani volonteri, Britanci Rick Stanton i John Volanthen.
Spasioci bi mogli odozgo probiti izlaz za djecu, ali moraju izbušiti kilometar stijene
Spasioci već danima pregledavaju područje spilje iz zraka pomoću helikoptera i dronova te pokušavaju pronaći alternativne izlaze. Izjavili su da su pronašli nekoliko obećavajućih točaka i pokušat će bušiti duboko u spilju na tim mjestima.
Međutim, nema naznaka da su te točke povezane s područjem u kojem se nalaze trener i dječaci. Pronađeni su u velikoj i dubokoj komori poznatoj kao plaža Pattaya, kamo su pobjegli od poplave uzrokovane monsunskim kišama.
Ako spasioci ipak uspiju izbušiti put do tog područja, dječaci će morati ostati u spilji još neko vrijeme kako bi ojačali prije uspona do izlaza. "Britanci imaju vjerojatno jednu od najboljih ekipa za ronjenje u spiljama", rekao je Dinko Novosel, načelnik Europske komisija za spašavanje u spiljama za AP.
Zamjenik ravnatelja Britanskog vijeća za spašavanje u spiljama Gary Mitchell objasnio je za AP kako bi, ako se odluče na tu opciju, spasioci mogli izvući djecu: "Mogli bi ih početi postepeno izvoditi u etapama u druge komore, druge zračne džepove, i učiniti to kroz produženi period vremena. Naravno, najveći su rizik zaista trenutne padaline. Ako kiša nastavi padati ili počne padati i nivo vode poraste, onda će izlazak postati hitniji."
Doduše, postoji još jedna opcija za spašavanje djece, a to je bušenje rupe u zemlji kojom bi se spasioci odozgo probili do djece. Problem s tom metodom je pronalazak točne lokacije na kojoj bi spasioci trebali bušiti, kao i činjenica da bi trebali izbušiti oko kilometar čvrste stijene.
A jednom kada djeca iziđu iz spilje, za njih će tek početi dug proces psihičkog i fizičkog oporavka. Tajlandski dječji psihijatar dr Tirapon Tungchittipon upozorio je da bi djeca mogla patiti od postraumatskog stresnog poremećaja te da "faktori okoline poput obiteljske pozadine, društvene podrške, medijskog pokrivanja događaja, mišljenja drugih, sve to ima učinak na mentalno stanje djeteta". Stoga je tajlandska vlada pozvala javnost da bude oprezna oko toga što u vezi ove nesreće objavljuje na društvenim mrežama te da ne izlaže djecu dodatnim traumama.