Malarija ubija najmlađe, sad im je prvi put dostupan pravi lijek

PRVI lijek protiv malarije koji je posebno namijenjen bebama i vrlo maloj djeci dobio je službeno odobrenje za upotrebu. Očekuje se da će se početi primjenjivati u afričkim zemljama u narednim tjednima.
Dosad nije bilo odobrenih lijekova protiv malarije posebno razvijenih za bebe. Umjesto toga, koristili su se lijekovi formulirani za stariju djecu, što je nosilo rizik od predoziranja, piše BBC.
Pola milijuna smrti u 2023.
U 2023. godini, prema posljednjim dostupnim podacima, malarija je bila povezana s oko 597.000 smrti. Gotovo svi smrtni slučajevi zabilježeni su u Africi, a oko tri četvrtine njih bila su djeca mlađa od pet godina.
Postoje tretmani za malariju kod djece, ali dosad nije postojao nijedan koji bi bio specifično prilagođen za novorođenčad i vrlo malu djecu, onu koja teže manje od 4,5 kilograma.
U praksi su i te bebe liječene lijekovima namijenjenima starijoj djeci, no to je predstavljalo dodatne rizike. Jetra novorođenčadi još se razvija i njihovo tijelo drukčije procesira lijekove, zbog čega doze sigurne za stariju djecu mogu biti opasne za bebe. Stručnjaci ističu da je to stvorilo ozbiljan "prazan prostor" u liječenju.
Novi lijek stiže u najpogođenije regije
Sada je švicarska agencija odobrila novi lijek koji je razvila farmaceutska tvrtka Novartis, a očekuje se da će se uskoro početi koristiti u zemljama i regijama s najvišim stopama zaraze.
Novartis planira lijek distribuirati uglavnom bez ostvarivanja profita.
I najmanji konačno dobivaju potrebnu skrb
Izvršni direktor Novartisa Vas Narasimhan poručio je da je riječ o važnom trenutku:
"Više od tri desetljeća ostajemo predani borbi protiv malarije, ulažući napore kako bismo donijeli znanstvene iskorake tamo gdje su najpotrebniji. Ponosni smo što smo s partnerima otišli korak dalje i razvili prvi klinički potvrđen lijek protiv malarije za novorođenčad i malu djecu, kako bi i najmanji i najranjiviji napokon mogli dobiti skrb koju zaslužuju."
Lijek je poznat kao Coartem Baby ili Riamet Baby, a razvijen je u suradnji s organizacijom Medicines for Malaria Venture (MMV) iz Švicarske, neprofitnim partnerstvom koje su prvotno podržali britanska, švicarska i nizozemska vlada, kao i Svjetska banka i Zaklada Rockefeller.
U procjeni i testiranju lijeka sudjelovalo je i osam afričkih zemalja koje će, očekuje se, među prvima dobiti pristup terapiji.
Velik korak u borbi protiv smrtonosne bolesti
Izvršni direktor MMV-a Martin Fitchet rekao je kako je ovo još jedan važan korak prema eliminaciji malarije:
"Malarija je jedna od najsmrtonosnijih bolesti na svijetu, osobito među djecom. No, s pravim resursima i fokusom, može se iskorijeniti. Odobrenje Coartem Babyja donosi prijeko potreban lijek s prilagođenom dozom za skupinu pacijenata koja je dosad bila zanemarena. Ovo je vrijedno pojačanje u borbi protiv malarije."
"Stopa smrtnosti od malarije, osobito u podsaharskoj Africi, iznimno je visoka - više od 76 posto smrti zabilježeno je među djecom mlađom od pet godina. Rizik je još veći kod beba rođenih sa srpastom anemijom, zbog slabog imunološkog sustava. S javnozdravstvenog aspekta, činjenica da Novartis ovaj lijek nudi bez profita može pomoći u smanjenju nejednakosti u pristupu zdravstvenoj skrbi", istaknula je dr. Marvelle Brown, profesorica na Sveučilištu Hertfordshire, prenosi BBC.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati