Odgođen stečaj Uljanika
NA TRGOVAČKOM sudu u Pazinu jutros u 9 sati započelo je ročište o pokretanju stečaja u Uljaniku. Ročište radi rasprave o pretpostavkama za otvaranje stečaja Uljanik Brodogradilišta zakazano je za 9 sati.
Sud je još jednom odgodio stečaj Uljanika. Ročište o stečaju odgođeno je do 24. travnja.
Isti je to scenarij koji smo jučer gledali na Trgovačkom sudu u Rijeci koji je odlučivao o stečaju 3. maja. Taj je sud jučer ponovno odgodio stečaj 3. maja.
Novi je datum ročišta za 3. maj 17. travnja, a ako vlada u međuvremenu donese odluku da se brodogradilište neće spašavati, sutkinja je najavila da će telefonom ročište sazvati prije i da ne želi biti grobar brodogradnje.
Spominjan i Plenković
Sudac Ivan Dujić je ročište odgodio nakon što je predsjednik Uprave Uljanika Emil Bulić rekao da se jučer nakon sjednice Vlade sastao s premijerom Andrejem Plenkovićem i užim timom Vlade, a kako bi razmotrili koji dio ponude strateškog partnera (Brodosplita u vlasništvu Tomislava Debeljaka) nije prihvatljiv te razmotrili druga alternativna rješenja.
Po Bulićevim riječima, za sljedeći tjedan najavljeni su razgovori nadležnih državnih institucija s Europskom komisijom a vezano uz druga moguća rješenja u cilju nastavka restrukturiranja Uljanika.
Prijedlog za otvaranje stečaja Uljanik Brodogradilišta pokrenut je krajem siječnja ove godine na prijedlog Fine, koja je pritom bila navela da je Uljanik Brodogradilište 21. siječnja imalo evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekinutom razdoblju od 120 dana u ukupnom iznosu od 75,9 milijuna kuna. Uljanik Brodogradilište ima 1400 zaposlenih, podatak je iz Fininog dokumenta.
Radnici i dalje u štrajku
Štrajkaški odbor pulskog Uljanika najavio je da će od ponoći dopustiti ulaz u krug brodogradilišta kooperantima koji su angažirani na polarnom kruzeru. Radnici Uljanika i dalje su u štrajku, potvrdio je predsjednik Štrajkaškog odbora i čelnik Jadranskog sindikata Boris Cerovac.
Podsjetimo, vlada je jučer odlučila da neće podržati predloženo restrukturiranje Uljanik Grupe u čijem je sastavu i 3. maj. Premijer Andrej Plenković naglasio je da bi to značilo velike troškove za državu, odnosno porezne obveznike. U vladi kažu da ostaju otvoreni za moguća nova rješenja.
"To ne znači da dižemo ruke od brodogradnje, već da smo tu da pomognemo u mjeri u kojoj se to može. Također, želimo podvući crtu da one politike koje su bile do sada ne mogu biti model djelovanja u budućnosti", rekao je premijer.
Debeljak: S mene je pao veliki teret
Tomislav Debeljak bio je spreman uložiti u Uljanik, ali pod uvjetom da država pokrije stare dugove. Tvrdio je da je trošak i sanacije i stečaja za državu jednak.
"Dugo je trebalo uopće da se usudimo ući u dubinsko snimanje. Kad smo ušli i kad smo vidjeli koliki su to problemi i koliki su gubici, bilo je teško dati ponudu. S ovom odlukom s mene je pao veliki teret jer bi to bilo jako teško dignuti. No dali smo ponudu jer znamo da imamo pozitivnu budućnost", rekao je o odbijenici vlade Tomislav Debeljak za RTL Direkt te dodao da su mu sada misli fokusirane na Brodosplit.
Na pitanje je li za njega ta priča završena, Debeljak je odgovorio "nikad ne reci nikad". "I kada smo imali petero djece, rekli smo da nećemo više, a sada imam devetoro djece. Sada ne razmišljam što će biti u stečaju. To je ionako procedura koja traje nekoliko mjeseci da bi se samo vidjelo koliki su ti gubici", rekao je Debeljak.
Na pitanje je li mogao spasiti Uljanik, Debeljak je kazao da ne bi dali ponudu da ga nisu mogli spasiti. "Shvaćam sve hrvatske građane koji su protiv toga. Jer nema smisla da radiš i nešto zaradiš pa daš nekom drugom", kazao je Debeljak.
"Vezano za stečaj, kad pokosimo travu, uvijek izraste nova trava. Nešto će vjerojatno izrasti", zaključio je Debeljak.