Od 12 pregledanih klaonica u trima županijama samo jedna ispravna
U PROŠLOTJEDNOM veterinarskom inspekcijskom nadzoru 12 klaonica u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Karlovačkoj županiji samo je jedna ocijenjena ispravnom, s manjim propustom samo u dvorištu, a 11 ih je dobilo uvjetne dozvole za rad ili su zatvorene, doznaje se danas od glasnogovornika Ministarstva poljoprivrede Mladena Pavića.
Jedina klaonica s dobrom ocjenom je klaonica krupne stoke pazinskoga "Purisa".
Trajno zatvoreni objekti s preporukom brisanja iz upisnika su po jedna klaonica u Istarskoj te četiri klaonice u Karlovačkoj županiji. Jedna klaonica u Primorsko-goranskoj i tri u Karlovačkoj županiji zatvorene su dok ne uklone propuste, za što su dobili rok od šezdeset dana.
Uvjetnu dozvolu za rad zbog uočenih manjih propusta dobila je jedna klaonica u Karlovačkoj županiji dok je druga u istoj županiji dobila zabranu skladištenja mesa drugih proizvođača.
Glasnogovornik Pavić je rekao da Uprava za veterinarstvo Ministarstva od kraja veljače provodi inspekcijski nadzor klaoničarskih objekata u skladu s novim higijenskim mjerama Europske unije. Do sada je pregledano pola od ukupno 180 registriranijh klaonica u četirima dalmatinskim, Ličko-senjskoj, Karlovačkoj, Istarskoj i Primorsko goranskoj županiji.
Pavić smatra da će do kraja svibnja biti obavljen nadzor u svim preostalim kontinentalnim županijama i gradu Zagrebu te će se tada znati točan broj klaonica. Po njegovim riječima očekuje se znatno smanjenje broja klaonica jer, primjerice, Austrija goveda kolje u samo šest klaonica.
"Nije riječ o zabrani rada, nego o ekonomičnosti. U nas su neke klaonice do sada radile jedan ili dva dana u tjednu, prema vlastitoj potrebi. Pitanje je može li im se to isplatiti ako se drže visokih veterinarsko-higijenskih uvjeta ili će im biti isplativije da klanje obavljaju drugdje", rekao je Pavić.
To je potkrijepio i primjerom da od sedamdesetak klaonica u dalmatinskim županijama u samo četiri nije bilo primjedaba, da je pet odmah zatvoreno, a šezdesetak je dobilo rok od 30 ili 60 dana da uklone propuste. Budući da ti rokovi još teku, treba vidjeti koliko će ih biti spremno na ulaganja u viši standard svojih klaonica, dodao je Pavić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati