Novo britansko oružje u sekundi ruši rojeve dronova

BRITANSKA vojska prvi je put uspješno oborila roj dronova korištenjem oružja koje djeluje s pomoću radijskih valova, piše Telegraph. U dosad najvećoj vježbi britanskih vojnika usmjerenoj na suzbijanje rojeva dronova tim je uspješno locirao, ciljao i onesposobio rojeve dronova s pomoću novog oružja s usmjerenom energijom, razvijenog u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Nedavno testiranje, provedeno na vojnom poligonu u zapadnom Walesu, uključivalo je korištenje oružja koje emitira radijsku frekvenciju - sustava poznatog kao radiofrekvencijsko oružje s usmjerenom energijom (RF DEW). Pokazalo se da može neutralizirati više ciljeva istovremeno, i to gotovo trenutačno.
Uređaj koristi visokofrekventne radijske valove kako bi poremetio ili oštetio elektroničke komponente unutar dronova, zbog čega oni padaju ili prestaju ispravno funkcionirati.
Britanska vlada dosad je uložila više od 40 milijuna funti u istraživanje sustava RF DEW. Takva oružja mogu neutralizirati ciljeve u zraku na udaljenosti do 1 kilometra i učinkovita su protiv prijetnji koje se ne može ometati drugim tehnikama elektroničkog ratovanja.
Vojska u jednoj akciji oborila čak dva roja dronova
Tijekom uspješnih testiranja vojska je u jednoj akciji oborila čak dva roja dronova, a u svim fazama ispitivanja ukupno je praćeno, napadnuto i onesposobljeno više od 100 dronova korištenjem tog sustava.
Vodnik Mayers, viši operater sustava za besposadne letjelice iz 106. pukovnije Kraljevske topničke postrojbe, postao je prvi britanski vojnik koji je oborio dronove korištenjem radiofrekvencijskog oružja.
"RF DEW je iznimno zanimljiv koncept. Pokazalo se da se sustav lako uči i jednostavan je za uporabu. Ako se dodatno razviju domet i snaga, mogao bi postati iznimno vrijedan dio višeslojne protuzračne obrane", rekao je Mayers.
Cijena jednog ispaljivanja iznosi svega 10 penija, što je britansko ministarstvo obrane istaknulo kao ključnu prednost. RF DEW je izrazito isplativ dodatak klasičnim raketnim sustavima protuzračne obrane.
"Ukrajina se prošle godine morala braniti od više od 18.000 dronova"
Uspješno testiranje događa se u trenutku kada se rojevi dronova sve češće koriste u borbama na prvoj crti, osobito u Ukrajini. Prema britanskoj obrambenoj obavještajnoj službi, Ukrajina se prošle godine morala braniti od više od 18.000 dronova.
Britanska vlada planira od proračunske godine 2025./2026. izdvajati najmanje 10 posto budžeta za nabavu vojne opreme za razvoj naprednih tehnologija, u sklopu nacionalnog programa Plan za promjene, kojim se jača sigurnost zemlje. Ranije ove godine ministar obrane John Healey obećao je povećati obrambenu potrošnju na 2.5 posto BDP-a do travnja 2027.
"Nastavljamo jačati svoj obrambeni sektor"
Maria Eagle, ministrica zadužena za obrambenu nabavu i industriju, izjavila je: "Ovaj važan pokus pokazuje snagu britanske inovacije koju pokreću domaća industrija, tehnološke tvrtke i znanstveni talenti. Nastavljamo jačati svoj obrambeni sektor dodajući najmodernije sposobnosti kako bismo zadržali sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva u zemlji i snagu u inozemstvu, istovremeno čineći obranu pokretačem gospodarskog rasta u gradovima i mjestima diljem zemlje."
Razvoj sustava RF DEW mogao bi pružiti zaštitu Ujedinjenom Kraljevstvu od ometanja funkcioniranja zračnih luka i neidentificiranih dronova na sigurnosno osjetljivim lokacijama poput vojnih baza. Ovi sustavi ujedno podupiru nacionalnu obrambenu industrijsku strategiju i pomažu zemlji da se nosi s globalnim prijetnjama.
Nigel MacVean, direktor tvrtke Thales Integrated Airspace-protection Systems, koja je vodila razvoj prototipa sustava RF DEW, rekao je: "Thales je i dalje na čelu razvoja ove inovativne tehnologije i ponosni smo što nastavljamo istraživanje i razvoj u tom području sa svojim partnerima iz vlade."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati