"Novi Zakon branit će državnim službenicima da razgovaraju o uobičajenim stvarima"
PREDSJEDNIK Hrvatskog helsinškog odbora, Žarko Puhovski, je u razgovoru za Index.hr ustvrdio kako bi se Zakon o tajnosti podataka, čiji je prijedlog Vlada ovaj tjedan poslala u saborsku proceduru, mogao dugoročni pokazati dobrim za novinare, ali ne i za državne dužnosnike.
"Mislim da je u tom zakonu dobro što se uvela jasna klasifikacija tipova tajni, za razliku od ovih dosadašnjih. To će kratkoročno biti loše jer će olakšati masovno označavanje informacija kao tajnima, ali dugoročno bi se mogao pokazati dom jer će državni dužnosnici koji nešto olako proglašavaju tajnom naći u situaciji da o tome neće više moći razgovarati jer će time počiniti kazneno djelo." - kazao je Puhovski u razgovoru za Index.
Podsjetimo, prijedlogom Zakona o tajnosti podataka predviđa se da će neku informaciju tajnom moći proglasiti cijeli niz državnih dužnosnika, od predsjednika Republike pa sve do čelnika tijela javne vlasti, pa čak i osoba koje je za takvo što ovlastio čelnik tijela javne vlasti.
"U par godina takav bi se zakon mogao pokazati dobrim iz dva razloga. Kao prvo, smanjit će se broj informacija koje su tajne i drugo, povećat će se odgovornost državnih dužnosnika za tajne. Dakle za objavu neke informacije koja je proglašena tajnom krivac više neće biti novinar koji je to objavio, nego onaj tko mu je odao tu informaciju, a to su u pravilu državni dužnosnici. Ako ja vama odam nešto što je klasificirano kao tajna, vi imate pravo zaključiti da je to deklasifiricano, dakle kriv sam ja a ne vi." - istaknuo je Puhovski, pa upozorio kako bi Zakon o tajnosti podataka, prihvati li ga Sabor, kratkoročno ipak mogao imati loše posljedice u smislu proglašavanja svega i svačega tajnom.
"No, taj prijedlog sadrži vrlo restriktivne odredbe o odgovornosti, što znači da nitko od državnih službenicima neće moći, primjerice, kod kuće ili po kafićima pričati o stvarima o kojima danas svi pričaju. Radi se o pitanju političke i sigurnosne kulture koja kod nas ne postoji u profesionalnim krugovima, pa ni među državnim zaposlenicima. Strašno je važno da se sudovi i Državno odvjetništvo koncentriraju na one koji su izvori informacija, a ne na one koji su prenositelji istih. Ako se to postigne, onda ćemo u par godina imati pozitivne pomake, a ako ne, onda će stvari biti puno gore nego što su sada." - dodao je predsjednik HHO-a.
"Ne treba na taj zakon gledati previše optimistično, ali postoji šansa da se nabolje promijeni sadašnje stanje, u kojem je odgovoran novinar ako objavi tajnu, a ne onaj koji mu je tu informaciju dao, naravno pod uvjetom da se zakon doslovno provodi, što kod nas baš i nije običaj." - zaključio je Puhovski.
N.B.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati