Njemački neonacisti došli u Grčku "braniti granicu", Grci ih izbacili
GRČKI otok Lezbos, udaljen manje od šest kilometara od turske obale na najbližoj točki, ponovno je jedno od glavnih žarišta migrantske krize, izazvane turskim puštanjem migranata prema Europi kao sredstvo pritiska na Europsku uniju.
Lezbos ovih dana ima prilično raznolike posjetitelje: s jedne strane, migrante, s druge strane, desničarske ekstremiste iz drugih europskih zemalja, koji su došli u Grčku "loviti izbjeglice" i "braniti granicu".
Antifašisti pretukli njemačke neonaciste, ovi zovu u pomoć grčke "drugove"
Kako javljaju grčki portal Ekathimerini i lokalne ljevičarske stranice na Twitteru, nekoliko je njemačkih identitarijanaca jutros došlo na Lezbos predstavljajući se kao novinari, no tamo su ih grčki antifašisti navodno pretukli i potjerali s otoka. Fotografije koje kruže društvenim mrežama potvrđuju tu verziju događaja.
Jedan od identitarijanaca, Mario Mueller, pozvao je grčke neonaciste da dođu na Lezbos i pomognu im u borbi protiv antifašista."Grčki drugovi, neki antifa štakori su na otocima. Dođite i uhvatite ih", napisao je Mueller uz hešteg "neprijatelji Europe".
Sigurnosne službe protjerale neonaciste iz Grčke
Još jedna skupina od 10 Austrijanaca i Nijemaca, pripadnika ekstremno desničarske i antiimigrantske skupine Identitare Bewegung (njem. Identitarijanski pokret), poznatih jednostavno kao identitarijanci, došla je u Grčku u srijedu i zaputila se prema granici s Turskom.
Na svom Twitter profilu objavili su više fotografija s granice sa zastavama svog pokreta i transparentom: "Nema šanse. Nećete učiniti Europu svojim domom."
No, kako piše Ekathimerini, grčke sigurnosne službe su ih protjerale iz zemlje.
Identitarijanci inače propagiraju teoriju zavjere o tzv. Velikoj zamjeni stanovništva u Europi nebjelačkim imigrantskim stanovništvom, što je prema toj teoriji tajni projekt maglovitih "globalističkih" i "cionističkih" elita. Ovu teoriju posljednjih dana energično promiče i saborski zastupnik Ivan Pernar. Zanimljivo je da su se na istu teoriju, poznatu još i kao "bijeli genocid", pozivali i desničarski teroristi Brenton Tarrant i Anders Breivik, među ostalima.
>>Pernar širi teoriju o migrantima u koju vjeruju masovni ubojice
I stotinjak francuskih neonacista dolazi na Lezbos?
U međuvremenu se na društvenim mrežama pojavila i nepotvrđena informacija da se stotinjak francuskih ekstremnih desničara zaputilo na Lezbos "podržati lokalnu populaciju".
I Jimmy Akesson, vođa krajnje desne stranke Švedski demokrati, koja je prema posljednjim anketama najpopularnija u Švedskoj, napravio je izlet u Grčku i tamo dijelio letke migrantima poručujući im da je "Švedska puna" i da tamo više nema mjesta za njih...
>>Švedski desničar dijelio letke migrantima: Puni smo, nemojte nam dolaziti
Međutim, i sami stanovnici Lezbosa su pet godina od prvog migrantskog vala, nakon kojeg se priljev znatno smanjio, ali nikad nije potpuno prestao, frustrirani, ogorčeni i tjeskobni zbog čamaca s migrantima koji su ponovno počeli pristizati na njihovu obalu.
Na ovom otoku sa svega 86 tisuća stanovnika već je smješteno nekih 20 tisuća migranata i izbjeglica iz čak 64 različite zemlje: od ratom zahvaćenih Sirije i Afganistana, preko Iraka koji je do prije nekoliko godina bio uporište Islamske države, pa do Angole i drugih afričkih zemalja.
Stanovnici Lezbosa i sami prosvjedovali protiv migranata, napadnut novinar
Većina je smještena u pretrpanom izbjegličkom kampu, zloglasnog naziva Moria (što je naziv imaginarnog podzemnog mjesta iz Tolkienovog Gospodara prstenova). Kapacitet Morije odavno je premašen, uvjeti u njemu su, riječima Human Rights Watcha, "neprikladni za životinje", a migranti u njemu zaglavili su u "hot spotu" između zapadne Europe u koju žele ići i zemalja iz koje su došli. I migranti i lokalni stanovnici već su nekoliko puta prosvjedovali, i jedni i drugi nezadovoljni neodrživom situacijom.
Lokalni Grci prošle su nedjelje blokirali cestu za Moriju kako u nju ne bi mogle biti poslane stotine novih migranata koji su pristigli čamcima iz Turske to jutro. Barem jedan čamac zaustavili su i spriječili da uopće pristane na obalu, a prijetili su i novinarima koji su ih snimali, kao i njemačkom eurozastupniku Eriku Marquardtu. Neovisnog njemačkog novinara Michaela Trammera su i napali i bacili mu opremu u more.
Grčki neonacisti također su prisutni među lokalnim prosvjednicima protiv migranata, no kako je lokalna stanovnica Kristina Čacidaki rekla za Deutsche Welle, "oni su samo mala skupina".
"Mitilini (najveći grad na Lezbosu) ima 30 tisuća stanovnika, ali na otoku je 25 tisuća izbjeglica - brojke vam govore koliko je ovo apsurdno", dodaje ova Grkinja.