Njemački ministar obrane: Ostalo nam je samo šest Patriota. Ne možemo ih dati Kijevu

NJEMAČKI ministar obrane poručio je proizvođačima oružja da prestanu s pritužbama i da pomognu u ispunjavanju cilja naoružavanja Europe, pozivajući ih na povećanje proizvodnje.
Boris Pistorius izjavio je za Financial Times da je njegova vlada riješila dugogodišnje probleme industrije kroz odobravanje stotina milijardi eura nove potrošnje. "Nema više razloga za pritužbe. Industrija vrlo dobro zna da je sada odgovorna za isporuku", napomenuo je.
Berlin ima za cilj povećati svoju godišnju obrambenu potrošnju na 162 milijarde eura do 2029., što je povećanje od 70 posto u odnosu na ovu godinu. "Nažalost, još uvijek imamo kašnjenja u pojedinačnim projektima, gdje se čini da je sve riješeno, a zatim se javljaju kašnjenja na strani industrije", priznao je Pistorius.
"Industrija treba povećati svoje kapacitete. To se odnosi na streljivo, dronove, tenkove - doista na gotovo svako područje", dodao je.
Odbacuje zajedničko zaduživanje
65-godišnji socijaldemokrat zadužen je za provedbu radikalne promjene u pristupu svoje zemlje obrani. Cilj, najavljen prije tri godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, jest transformirati oružane snage poslije desetljeća nedovoljnog ulaganja i dati Njemačkoj vodeću ulogu u europskoj sigurnosti.
Berlin je Kijevu već dao tri od svojih nekadašnjih 12 sustava protuzračne obrane Patriot. "U Njemačkoj nam je ostalo samo šest Patriota", naveo je Pistorius, dodajući da su još dva posuđena Poljskoj, a barem jedan je uvijek nedostupan zbog održavanja ili obuke.
"To je stvarno premalo, posebno s obzirom na NATO-ove ciljeve sposobnosti koje moramo ispuniti. Definitivno ne možemo dati više", rekao je. Ponovio je da Njemačka neće isporučiti svoje dalekometne rakete Taurus Ukrajini unatoč valu nedavnih zračnih napada Rusije i željama Kijeva.
Također je odbacio zajedničko zaduživanje ili euroobveznice na razini Europske unije kako bi se pomoglo zaduženim zemljama poput Francuske i Italije da povećaju obrambenu potrošnju. Na pitanje o prijedlozima za takvo zaduživanje, odgovorio je: "Ne. Euroobveznice znače da oni koji su već učinili ili rade svoju zadaću plaćaju za nerad drugih."
Merz želi učiniti njemačku vojsku najjačom u Europi
Potvrdio je da njegovo ministarstvo radi na planu nabave opreme, uključujući tenkove, podmornice, dronove i borbene zrakoplove, kako bi ispunilo obećanje konzervativnog kancelara Friedricha Merza da će njemačku vojsku učiniti najjačom u Europi.
Dugoročni ugovori s redovitim godišnjim obvezama kupnje imali bi za cilj riješiti dugogodišnju pritužbu industrije da ne može ulagati u skupe nove proizvodne linije bez garancija o budućim narudžbama. "Ta bi mjera spriječila njemačke vojnike da se muče sa zastarjelim oružjem", objasnio je Pistorius.
2022. je tadašnji načelnik njemačke vojske priznao da su njemačke snage praktički "praznih ruku".
"Slabost u prošlosti je uvijek bila u tome što bi se zamjenska oprema nabavljala tek kada bi postojeća praktički nestala ili bi se pokvarila. Potreban nam je sustav koji se obnavlja kontinuiranim isporukama tijekom mnogo godina, tako da količina operativne opreme ostane ista", naglasio je Pistorius.
"Baltičke države i Poljska su danas istočni bok"
Slanje stalne brigade njemačkih vojnika u Litvu, što je jedan od Pistoriusovih glavnih projekata, snažan je simbol njemačke predanosti NATO-u gotovo četiri desetljeća nakon pada željezne zavjese. "Britanci, Amerikanci i Francuzi bili su u Njemačkoj kako bi zaštitili naš istočni bok. A danas su Litva, baltičke države, Poljska istočni bok i mi tamo moramo dati doprinos", smatra Pistorius.
Inzistira na tome da bi snage iz Njemačke, koja je godinama imala kulturu vojne suzdržanosti kao odgovor na užase Drugog svjetskog rata, bile spremne ubiti ruske vojnike u slučaju napada Moskve na državu članicu NATO-a.
"Ali preporučio bih vam da jednostavno odete u Vilnius i razgovarate s predstavnicima njemačke brigade tamo. Oni točno znaju što im je posao", zaključio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati