"Nestanak struje u Španjolskoj i Portugalu ukazuje da se ne možemo odreći nuklearki"

ZAGOVORNICI nuklearne energije u Europi promiču svoj omiljeni izvor energije kao način izbjegavanja nestanka struje koji je prošlog tjedna pogodio Španjolsku i Portugal, unatoč tome što činjenice daju nejasnu sliku.
Pristaše nuklearne energije unutar EU-a tvrde da bi više nuklearne energije u elektroenergetskoj mreži moglo pomoći u osiguravanju stabilne opskrbe električnom energijom i kao podrška obnovljivim izvorima poput vjetra i sunca.
"Ako želite puno energije i želite da bude bez fosilnih goriva, tada je nuklearna energija vaš izbor", rekla je švedska ministrica industrije i energetike Ebba Busch za Politico.
Europske elektroenergetske mreže trebaju obnovu
Stručnjaci i drugi dužnosnici, uključujući one u Španjolskoj, nisu uvjereni u to. Iako priznaju da veća ukupna količina energije može pomoći u određenim okolnostima, nisu sigurni da bi nuklearna energija spriječila spomenuti incident koji je uzrokovan iznenadnim gubitkom napajanja.
Naglašavaju da europske elektroenergetske mreže trebaju obnovu, bolju povezanost i više tehnologije za pohranu poput baterija kako bi održale stabilnost opskrbe električnom energijom.
Ipak, trenutačno zalaganje za nuklearnu energiju ilustrira njezin polagani oporavak u Europi.
Nekad osuđena na zastaru, nuklearna energija sada ima otvoreniju publiku jer Europa nastoji prekinuti energetske veze s Rusijom i osigurati više lokalne energije. Španjolski zastupnici u četvrtak glasuju o neobvezujućem prijedlogu za poništavanje planova o postupnom gašenju nuklearnih reaktora u zemlji.
Nakon što je počeo u Španjolskoj, nedavni prekid proširio se na Portugal, zahvativši bolnice, sustave javnog prijevoza i proizvodne pogone u obje zemlje. Dok istražitelji još uvijek pokušavaju shvatiti što je uzrokovalo problem, pojavila su se međusobna optuživanja o tome je li španjolska ovisnost o zelenoj energiji na neki način kriva. Točnije, kritičari su postavili pitanje je li manjak generatora koji rade 24 sata dnevno, a koji donose stabilnost mreži, pridonio incidentu.
Stručnjaci su podijeljeni oko toga bi li veća količina nuklearne energije nešto promijenila i je li prekid pokazatelj dubljih problema u španjolskom elektroenergetskom sustavu. No to nije spriječilo zagovornike nuklearne energije u EU-u da nastave s promoviranjem svoje omiljene teme.
Švedska je postala jedan od glasnijih zagovornika nuklearne energije
"Sve zemlje trebaju više osnovnog opterećenja", rekla je Busch u intervjuu, misleći pritom na minimalnu količinu energije potrebnu za zadovoljavanje potražnje potrošača, koja se obično osigurava s pomoću predvidljivih izvora poput ugljena i nuklearne energije.
Švedska je postala jedan od glasnijih zagovornika nuklearne energije u Europskoj uniji pod sadašnjom vladom koja nastoji proširiti svoj nuklearni kapacitet. "Europska unija ne bi smjela napraviti španjolsku pogrešku s osnovnom opskrbom", rekla je Busch.
Njezini komentari dolaze usred rasprave oko krivnje za incident koji je izazvao smrt najmanje pet osoba. U srijedu su španjolski političari iz oporbe desnog centra pozvali na neovisnu parlamentarnu istragu i osudili voditeljicu državnog operatora mreže koju je imenovala vlada u Madridu, Beatriz Corredor.
Jordi Sevilla, bivši direktor elektroenergetske mreže u Španjolskoj, također je kritizirao "obnovljivi mesijanizam" ljevičarske vlade u autorskom članku, tvrdeći da je vlada prebrzo zatvorila španjolske nuklearne elektrane. Corredor je inzistirala da solarna energija nije kriva za incident.
I vlada inzistira da više nuklearne energije ne bi mnogo pomoglo. "Nuklearna proizvodnja radila je neposredno prije prekida i isključila se, kao i druge tehnologije", rekao je glasnogovornik španjolskog Ministarstva za ekološku tranziciju.
"Nuklearna proizvodnja nije otpornija od drugih izvora"
"Nuklearna proizvodnja nije bila otpornija od bilo kojeg drugog izvora energije", dodao je glasnogovornik, tvrdeći da nuklearnim reaktorima također treba više vremena da se ponovno uključe nakon prekida nego drugim generatorima.
Govoreći pred parlamentom u srijedu, španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je da nema dokaza da je manjak nuklearne energije uzrokovao prekid, optužujući oporbu da djeluje lobistički za taj sektor: "Nećemo odstupiti ni milimetar od planova za ubrzanje ulaganja u zelenu energiju. Obnovljivi izvori nisu samo budućnost, oni su jedini način za reindustrijalizaciju Španjolske."
Vode se i šire rasprave o ponovnom pokretanju španjolskih nuklearnih elektrana. Oporbena stranka desnog centra Partido Popular tvrdi da bi madridsku odluku iz 2019. o zatvaranju sedam nuklearnih reaktora do 2035. trebalo preispitati.
U Bruxellesu je Španjolska dio skupine "prijatelja obnovljivih izvora", koja se smatra suparnikom alijansi pronuklearnih zemalja EU-a. Ali Busch, ključna figura u savezu za nuklearnu energiju, inzistira da incident pokazuje vrijednost nuklearne energije.
Prevelika ovisnost o promjenjivim izvorima poput sunca i vjetra otežava izdvajanje dijelova elektroenergetske mreže koji mogu funkcionirati neovisno i opskrbljivati ključne ustanove poput bolnica tijekom nestanaka struje, ističe Busch, kao i ponovno uspostavljanje opskrbe nakon prekida.
Španjolska često uvozi električnu energiju iz Francuske
"Sve zemlje bi trebale imati odgovarajuću količinu osnovnog opterećenja ili barem priznati da ovise o svojim susjednim zemljama koje imaju osnovno opterećenje nuklearnom energijom", rekla je Busch, spominjući česte španjolske uvoze električne energije iz Francuske, čija se mreža u velikoj mjeri oslanja na nuklearne elektrane.
I stručnjaci tvrde da nedostatak stabilnih generatora nije pomogao, ali ukazuju na šire probleme u španjolskom elektroenergetskom sustavu. "Više osnovnog opterećenja moglo je spriječiti da se prekid u Španjolskoj toliko pogorša", rekla je Pratheeksha Ramdas, analitičarka za električnu energiju u konzultantskoj tvrtki Rystad.
Ali situacija ukazuje na širi neuspjeh u dizajnu mreže, koordinaciji i ulaganjima u otpornost mreže, dodala je Ramdas, uključujući manjak tehnologija za pohranu energije i međugraničnih veza za prijenos električne energije.
Estonija je promatrač u savezu za nuklearnu energiju i tvrdi da bi ovaj prekid trebao potaknuti zemlje EU-a da ulažu u sve vrste energetskih tehnologija, uključujući nuklearnu.
Obnovljiva energija je trenutačno vrlo jeftina
"Poticaji za instalaciju obnovljive energije su apsolutno nužni i to iz vrlo pragmatičnog razloga – to je trenutačno najjeftiniji izvor energije", rekao je estonski ministar energetike Andres Sutt i dodao: "Ali tada vam treba lako upravljiva energija poput one iz plinskih turbina, više pohrane i nuklearne energije."
"Ako je manjak stabilne opskrbe energijom pridonio prekidu, više nuklearne energije zasigurno bi moglo stabilizirati mrežu i prekid bi mogao biti spriječen ili barem ograničen na manje područje", složio se jedan diplomat iz treće pronuklearne zemlje.
Svaka istraga sada mora ići dalje bez pristranosti prema bilo kojoj tehnologiji, tvrdi diplomat: "Već sam čuo neke koji kažu da ne možemo kriviti obnovljive izvore jer to ne bi bilo politički korektno. To bi bio grozan i štetan pristup."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati