Moderna: Naša booster doza značajno podiže razinu antitijela i štiti od omikrona
KOMPANIJA Moderna priopćila je da njena booster doza značajno podiže razinu protutijela te donekle štiti od zaraze varijantom omikron.
Prema nalazima ispitivanja koje je provela sama kompanija, trenutno odobrena doza od 50 mikrograma, polovica doze primarne imunizacije, povećala je razinu antitijela za otprilike 37 puta. Puna doza od 100 mikrograma imala je još snažniji učinak, podižući razinu antitijela oko 83 puta u usporedbi s razinama prije primanja booster doze.
"Obje doze su proizvele nuspojave usporedive s onima nakon primarne serije s dvije doze. No, doza od 100 mikrograma pokazala je nešto češće nuspojave u odnosu na onu od 50 mikrograma", priopćili su danas iz Moderne, a prenosi New York Times.
Cjepivo 1273
Odluka Moderne da se fokusira na postojeće cjepivo mRNA-1273 djelomice je potaknuta otkrićem da se omikron jako brzo širi. Tvrtka i dalje planira razviti cjepivo ciljano baš za zaštitu od omikrona te se nada napretku u kliničkim ispitivanjima iduće godine.
"Sada nam je na raspolaganju (cjepivo) 1273," rekao je lječnik Paul Burton, u intervju. "Visoko je učinkovito i krajnje sigurno. Mislim da će štititi ljude tijekom nadolazećih blagdana i kroz zimske mjesece kada očekujemo najveći pritisak omikrona".
Multivalentna booster doza
Farmaceutske tvrtke Pfizer i BioNTech objavile su ranije ovog mjeseca da je booster doza njihovog cjepiva također povećala razinu antitijela protiv omikrona.
Moderna je testirala treću dozu s nekoliko verzija cjepiva, svaku na 20 ispitanika. Prije booster doze svi ispitanici imali su niske razine antitijela koja mogu spriječiti infekciju varijantom omikron. No, 29. dana nakon primanja booster doze od 50 i 100 mikrograma naglo su povećale razine tih antitijela.
Tvrtka je također testirala "multivalentne" booster doze koje uključuju mutacije prisutne kod beta i delta soja, od kojih se mnoge nalaze i u omikronu. U tim ispitivanjima sudjelovalo je od 300 do 600 ispitanika. Moderna je ustanovila da su multivalente booster doze povećale razine antitijela na visoke razine.
Treba napomenuti da ovo ispitivanje za sada nisu pregledali neovisni stručnjaci.
"Zabrinjava dramatičan porast slučajeva zaraza varijantom omikron"
S obzirom na brzinu širenja omikrona diljem svijeta, Moderna planira početkom sljedeće godine testirati booster dozu specifičnu za tu varijantu i uključiti omikron u multivalentni booster.
"Zabrinjava dramatičan porast slučajeva zaraza varijantom omikron. Međutim, ohrabrujuće je da naši podaci pokazuju kako trenutno odobrena booster doza Moderne može za 37 puta povećati razinu neutralizirajućih antitijela" rekao je za ABC News Stephane Bancel, izvršni direktor Moderne.
"Moderna će nastaviti ubrzano raditi na kandidatu booster doze za omikron, u slučaju da to bude potrebno u budućnosti. Također ćemo nastaviti generirati i dijeliti podatke o našim strategijama s tijelima javnog zdravstva kako bismo im pomogli donijeti odluke utemeljene na dokazima o najboljim strategijama cijepljenja protiv covida-19", dodao je.
Treća doza
Američki regulatori odobrili su Moderninu treću dozu od 50 mikrograma u listopadu. Prve dvije doze Modernina cjepiva sadrže po 100 mikrograma.
Kod primjene Modernina cjepiva, ali i cjepiva koje je razvio Pfizer/BioNTech uočeni su rijetki slučajevi miokarditisa (upale srčanog mišića), naročito u mladih muškaraca.
Nekoliko studija pokazalo je da Modernino cjepivo može izazvati nešto veći postotak upale srca.
Omikron, visoko zarazna varijanta koja je u studenome prvi put otkrivena u Južnoj Africi i Hong Kongu, proširila se svijetom i prijavljena je u 89 zemalja, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Broj zaraza izazvanih omikronom udvostručuje se u roku od 1.5 do 3 dana u područjima visokog prijenosa, no ipak je ta varijanta još prilično neistražena, naročito u tome koliko zapravo ozbiljni oblik covida-19 izaziva.