Ministrica komentirala optužbe o veleizdaji, napala je Most
MINISTRICA vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić odbacila je u petak optužbe za veleizdaju i pogodovanje interesima Srbije koje joj je uputio politički tajnik Mosta Nikola Grmoja u srijedu tijekom saborske sjednice, poručivši da Most nije učinio ništa da blokira Srbiji otvaranje poglavlja 23 dok je sudjelovao u vlasti.
Marija Pejčinović Burić na izvanrednoj je tiskovnoj konferenciji odbacila optužbe zastupnika Mosta i podsjetila na osnivanje Povjerenstva za praćenje provedbe prijelaznih mjerila u poglavljima 23 i 24 iz pristupnih pregovora Srbije s EU-om u 2016.
"Povjerenstvo je osnovano odlukom tadašnje tehničke vlade 2016. godine, a samo Povjerenstvo je bilo zaduženo isključivo za praćenje provedbe prijelaznih mjerila u pregovaračkim poglavljima 23 i 24. Činjenica je tada Most bio na vlasti. Zašto ministar pravosuđa, zapravo najviše zadužen za praćenje provedbe poglavlja 23, tada nije blokirao zatvaranje tog poglavlja što je apsolutno mogao i imao pravo na to", istaknula je ministrica europskih i vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić.
Resorna ministrica je istaknula da Hrvatska "pomno i sustavno prati proces ispunjavanja svih obaveza Republike Srbije" i podsjetila da su poglavlje 23 pravosuđe i temeljna prava te poglavlje 24 pravda, sloboda i sigurnost "ključna za ukupni napredak Srbije u pristupnom procesu."
Srbija pet godina bez zatvorenog poglavlja
Napomenula je da je u interesu Hrvatske zalaganje za prava Hrvata u Srbiji, rješavanje pitanja nestalih, kao i jurisdikcije i upozorila na složen proces pristupanja Europskoj uniji.
"Srbija u više od pet godina nije zatvorila niti jedno poglavlje", istaknula je.
Srbija je navedena dva poglavlja, 23 Pravosuđe i temeljna prava i 24 Sloboda, pravda i sigurnost otvorila u ljeto 2016., ali će ona biti zatvorena tek na kraju pregovaračkog procesa, nakon ispunjenja mjerila. Most je tada bio koalicijski partner HDZ-a u vladi Tihomira Oreškovića, a ministar pravosuđa bio je njegov kadar Ante Šprlje.
Resorna ministrica istaknula je da Hrvatska "pomno i sustavno prati proces ispunjavanja svih obaveza Republike Srbije" i podsjetila da su poglavlje 23 i 24 "ključna za ukupni napredak Srbije u pristupnom procesu."
"Srbija u više od pet godina nije zatvorila niti jedno poglavlje", dodala je Pejčinović Burić, pojašnjavajući time složen proces pristupanja EU.
Saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja u srijedu je tijekom saborske rasprave o izvješću o održanim sastancima Europskog vijeća u 2018., ustvrdio da premijer Andrej Plenković 'radi za srbijanske interese', što je izazvalo nemire u sabornici.
"Srbija je otvorila nova poglavlja u pregovorima s EU i Hrvatska po tom pitanju nije ništa učinila, iako Srbija ne ispunjava preuzeta mjerila iz poglavlja 23 o pristupanju EU. Vaša ministrica Pejčinović Burić koja sjedi do vas krši odluku vlade i ne saziva povjerenstvo, a naši logoraši sami bez ikakve pomoći dižu tužbe protiv Srbije", dodao je Grmoja.
Srbija je u prosincu prošle godine otvorila dva poglavlja, 17 o ekonomskoj i monetarnoj politici i 18 o statistici.
Što Tomašić tolike godine radi u Strasbourgu?
Ministrica je komentirala i današnju tiskovnu konferenciju zastupnika HRAST-a Hrvoja Zekanović i europarlamentarke Ruža Tomašić na kojoj su pozvali na bezrezervnu blokadu i zatvaranje pristupnih pregovora Srbije s Europskom unijom dok se ne počnu rješavati otvorena pitanja između Hrvatske i Srbije.
"Nijedna hrvatska vlada nije imala hrabrosti tražiti od naših istočnih susjeda ono što nam pripada, da nam se namire svi troškovi koje imamo zahvaljujući srbočetničkoj agresiji na Hrvatsku, i to je nedopustivo", poručio je Zekanović.
"Je li loše tražiti da se sve opljačkane umjetnine vrate, je li loše tražiti da se kaže gdje su grobovi naših najmilijih i da naši logoraši dobiju odštetu? Ne znam koga se mi bojimo", upitala je Tomašić.
Pejčinović Burić nije začudio istup Zekanovića, ali Ruže Tomašić jest.
"Ako toliko ne poznaje proces pristupnih pregovora i funkcioniranje Europske unije, onda se stvarno možemo zapitati što je gospođa radila više od pet godina radila u Strasbourgu i Bruxellesu", komentirala je Pejčinović Burić.