Ministarstvo: Nema razloga za štrajk, plaće su godinama rasle kontinuirano

MINISTARSTVO znanosti, obrazovanja i mladih odgovorilo je sindikatima iz obrazovnog sektora koji su danas najavili jednodnevni štrajk.
Željko Stipić, čelnik Školskog sindikata Preporod, u HTV-ovoj emisiji U mreži prvog potvrdio je danas da će štrajk krenuti nekad između 17. i 21. ožujka. Započet će s jednodnevnim štrajkom, a točan dan još nije poznat.
Iz ministarstva kažu da nema razloga za štrajk jer, kako navode u svojoj reakciji, značajno su uložili u poboljšanje statusa zaposlenika u obrazovanju u posljednjih deset godina.
"Povećali smo plaće za više od 60 posto od zadnjeg štrajka koji je bio prije preko šest godina"
"Nije istina da se zaposlenike u obrazovanju poštovalo samo kada su štrajkali", navodi se u službenom priopćenju.
Ministarstvo podsjeća da je od posljednjeg štrajka prošlo više od šest godina, a u tom razdoblju plaće su povećane za više od 60%.
Posebno se naglašava da su plaće kontinuirano rasle svake godine, čak i tijekom koronakrize kada su primanja u privatnom sektoru bilježila pad.
"Samo u posljednjih godinu dana, plaće zaposlenika u obrazovanju porasle su za više od 30%, uzimajući u obzir prošlogodišnje povećanje temeljeno na promjeni koeficijenata i najavljenih dodatnih 6% povećanja u 2025. godini", kažu iz ministarstva.
Osim financijskih poboljšanja, ministarstvo ističe i druge mjere za unapređenje statusa obrazovnih djelatnika:
- Ukidanje anonimnih prijava prosvjetnoj inspekciji
- Smanjenje administrativnog opterećenja
- Unapređenje sustava napredovanja koji je postao brži i učinkovitiji
Prema podacima iz priopćenja, prosječna neto plaća mentora iznosi 1689 eura u osnovnoj školi i 1772 eura u srednjoj školi, a svi učitelji i nastavnici s više od pet godina staža koji ispune propisane kriterije mogu zatražiti napredovanje u zvanje mentora.
"Većina neće dopustiti da ih sindikati koriste za postizanje nekih interesa"
Ministarstvo također odbacuje tvrdnje o nedostatku dobre vjere u pregovorima sa sindikatima. Navodi se da je Ministarstvo bilo spremno na ustupke, ali je tražilo potpisivanje dodatka temeljnog kolektivnog ugovora iz dva razloga: prvo, jer su se pregovori vodili upravo zbog tog dodatka, i drugo, kako bi se u taj dokument ugradili svi postignuti dogovori.
"Sindikati nisu pristali na to jer, kako sami navode, u tom slučaju ne bi mogli štrajkati, što nas dovodi do zaključka da im je od početka jedini interes bio organizirati štrajk," stoji u priopćenju.
Zaključno, ministarstvo izražava uvjerenje da "većina zaposlenika u sustavu obrazovanja neće dopustiti da ih sindikalni čelnici koriste za postizanje nekih interesa koje ne iznose javno."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati