Čovjek koji je stvorio najmoćniju silu na svijetu. Muslimani su osvojili pola Europe
MEHMED II., poznat kao Mehmed Osvajač, rođen je 30. ožujka 1432. godine u Edirneu. Prvi put je postao sultan Osmanskog Carstva u kolovozu 1444., naslijedivši svog oca Murata II. Nakon kratke abdikacije ponovno je preuzeo prijestolje 3. veljače 1451. godine, odlučan u namjeri da proširi i učvrsti osmansku moć.
U 15. stoljeću Osmansko Carstvo bilo je u fazi ekspanzije, ali suočeno s unutarnjim i vanjskim izazovima. Bizantsko Carstvo, iako oslabljeno, još uvijek je kontroliralo Konstantinopol, strateški smješten grad koji je dijelio osmanske teritorije na europskom i azijskom dijelu. Mehmed II. prepoznao je da bi osvajanje Konstantinopola ne samo ujedinilo njegove posjede već i donijelo prestiž njegovoj vladavini.
Opsada i osvajanje Konstantinopola
Pripreme za opsadu započele su izgradnjom tvrđave Rumeli Hisar na europskoj obali Bospora, čime je osigurana kontrola nad pomorskim prilazima gradu. Mehmed je okupio vojsku od oko 80.000 vojnika i snažnu flotu. Opsada je počela 6. travnja 1453. godine.
Ključnu ulogu odigrala je uporaba velikih topova, posebno Bazilike, ogromnog topa koji je mogao probiti debele gradske zidine. Nakon 53 dana opsade, 29. svibnja 1453., osmanske snage probile su obranu i zauzele grad. Car Konstantin XI. poginuo je u borbi, a Mehmed je trijumfalno ušao u grad i proglasio ga novom prijestolnicom Carstva.
Značaj osvajanja Konstantinopola
Osvajanje Konstantinopola označilo je kraj Bizantskog Carstva i početak nove ere u europskoj i svjetskoj povijesti. Grad je preimenovan u Istanbul i postao političko, ekonomsko i kulturno središte Osmanskog Carstva. Ovim osvajanjima Mehmed II. stvorio je temelje za buduće osmanske uspjehe te postavio Carstvo kao dominantnu silu na Balkanu i Bliskom istoku.
Vladavina i naslijeđe
Nakon osvajanja Konstantinopola Mehmed II. nastavio je osvajanja u Europi i Maloj Aziji. Pod njegovom vlašću Osmanlije su osvojile Srbiju (1459.), Bosnu (1463.), Albaniju i Krim, čime su se dodatno proširile granice Carstva. Osim vojnih pohoda, Mehmed II. proveo je reforme u upravi, pravosuđu i ekonomiji, poticao trgovinu i osigurao vjersku toleranciju.
Mehmed II. preminuo je 3. svibnja 1481. godine, ostavivši iza sebe snažno i centralizirano Osmansko Carstvo koje će dominirati jugoistočnom Europom i Bliskim istokom još stoljećima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati