Krvoproliće u Pakistanu: Politički sukobi Karachi pretvorili u ratnu zonu
Foto: AFP
VAL neobuzdanog nasilja preplavio je najmnogoljudniji pakistanski grad Karachi, u kojem je u politički i etnički motiviranim borbama posljednjih dana život izgubilo 95 osoba.
Lokalni mediji javljaju kako političke i sigurnosne vlasti u tom gradu nisu učinile skoro ništa da bi spriječile krvoproliće. Izvještaji govore kako je veli dio grada pretvoren u ratnu zone, a ubojstva, pucanje po autobusima i palež su samo neke od aktivnosti koje su ovog tjedna postale uobičajena slika u Karachiju. Stvar se očito nepovratno izmakla kontroli, pa su policija i vojska dobile naredbu da pucaju na napadače čim ih ugledaju. U grad je dopremljeno barem 1000 vojnika.
Borba etničkih i političkih grupa za prevlast u gradu
U Karachiju, megalopolisu u kojem živi oko 18 milijuna stanovnika, žive mnoge etničke i političke grupe koje se natječu za glasove i teritorije, a njihovi međusobni sukobi traju već desecima godina. Najnoviji val nasilja pokrenut je u utorak nakon napada na aktivista koji je pripadao Nacionalnoj stranci Awami, koja predstavlja Paštune iz područja koje graniči s Afganistanom.
Pretpostavlja se da su napad izveli članovi dominantne političke snage Pokret Muttahida Qaumi (MQM), koja je tradicionalno u sukobu sa strankom Awami. I vladajuće Pakistanska narodna stranka se također bori za utjecaj u gradu, kao i mnoge sektaške organizacije. Rivalstva su tako oštra da se čak i policija boji ulaziti u neke dijelove grada.
Islamabad tvrdnje američkog ambasadora nazvao "ekstremno neodgovornima"
S obzirom na slabu učinkovitost sigurnosnih snaga, očekuje se da će se borbe nastaviti i sljedećih dana. MQM je već otkazao mirni marš zakazan za petak, tvrdeći da su ulice preopasne. Zaposlenici u javnom prijevozu su u štrajku, trgovine su zatvorene, a nestašice namirnice i goriva su sve izraženije.
U međuvremenu, službeni Islamabad se više bavio međunarodnim odnosima, pa je oštro reagirao na tvrdnje američkog veleposlanika Camerona Muntera koji je povezao vladu s nedavnim ubojstvom pakistanskog novinara Syeda Shahzada. Munter je rekao kako je vlada odobrila njegovo ubojstvo jer je pisao o infiltriranju islamističkih militanata u redove pakistanskih tajnih službi, piše New York Times. Iako su i američke tajne službe potvrdile takve indicije, pakistanska vlada se ogradila od takvih insinuacija nazvavši Munterove izjave "netočnima i ekstremno neodgovornima".