Kriva odluka Elona Muska je dovela do gubitka milijardi dolara nekih kompanija
MUSKOVO preuzimanje Twittera je vrlo brzo postalo vrlo kontroverzno. Dok neki smatraju da će nakon preuzimanja Twitter postati slobodniji, s manje cenzure i kontrole govora, pa slave "oslobođenje ptice", drugi se boje da će postati utočište ideja kojima ne bi trebalo dopustiti javno iznošenje.
U suštini se radi o podjeli na pobornike slobode govora i one koji misle kako govor treba biti ograničen i kontroliran, a "krivi" govor sankcioniran. U današnjoj političkoj podjeli to znači da osobe koje se nalaze desno na političkom spektru zagovaraju više slobode govora, a oni koji pripadaju lijevom političkom spektru smatraju da govor treba kontrolirati, ograničiti i po potrebi sankcionirati.
Većinu povijesti je odnos prema slobodi govora bio obratan, s desnicom koja želi kontrolirati tko, što, kako govori i piše te ljevicom koja se zalaže za slobodno iznošenje stavova, ideja i misli.
Brojne poznate osobe su ugasile, privremeno ili za stalno, svoje račune na Twitteru. Većinom se radi o holivudskim glumcima, modelima, pjevačima, ali masovni egzodus zvijezda se nije dogodio te mnogi koji su prijetili svojim odlaskom ako Elon Musk preuzme Twitter to ipak nisu napravili.
Promjena oko plave kvačice je stvorila probleme
No jedna novina koju je Elon Musk uveo na Twitter je navodno imala katastrofalne posljedice za nekoliko kompanija, koštajući ih milijarde dolara vrijednosti na burzama.
Računi na Twitteru koji pripadaju slavnim osobama, javnim osobama i tvrtkama su imali poznatu plavu kvačicu, koja je označavala da su računi autentični i da su verificirani kako bi se spriječilo lažno predstavljanje.
Ubrzo nakon Muskovog preuzimanja je predstavljen Twitter Blue, koji se na službenim stranicama opisuje kao "premium pretplatnička usluga koja podiže kvalitetu razgovora na Twitteru" putem "plaćene mjesečne pretplate koja dodaje plavu kvačicu vašem računu i nudi rani pristup za odabir novih značajki... za 7.99 dolara na mjesec".
Ukratko, usluga dodjeljuje nekoć željenu plavu kvačicu svakome tko je spreman platiti 8 dolara mjesečno. Nakon uvođenja promjene su nastupili problemi zbog kojih je ubrzo donesena odluka da računi stvoreni 9. studenog i kasnije ne mogu dobiti plavu kvačicu.
Korporacija koja proizvodi oružje pretrpjela štetu zbog lažnog računa
Problem je nastao zbog toga što su ubrzo nastali lažni računi koji su se predstavljali kao službeni računi kompanija, a to im je uspijevalo jer bi kupili plavu kvačicu.
Konfuzija je nastala zbog toga što se prije Muska plava kvačica dodjeljivala samo nakon provedene kontrole i označavala je službeno verificirane račune. Kad je uvedena opcija da bilo tko može kupiti plavu kvačicu, svatko je mogao napraviti novi račun, nazvati ga imenom neke kompanije i pretvarati se da je službeni račun.
Lockheed Martin, najveća kompanija koja proizvodi vojnu opremu na svijetu, među ostalim najpoznatiji vojni zrakoplov na svijetu F-16, jedna je od žrtava lažnih profila s plavim kvačicama. Jedan takav profil, imena Lockheed Martin i s plavom kvačicom, objavio je da će kompanija obustaviti prodaju oružja Saudijskoj Arabiji, Izraelu i SAD-u "...do daljnje istrage njihove povijesti kršenja ljudskih prava".
Isti dan je cijena dionice pala 5.30 posto, za 26 dolara, i izgubljeno je oko 7 milijardi dolara tržišne vrijednosti. Također je broj dionica kojima se trgovalo bio neobično visok. S druge strane, cijeli indeks koji prati performanse dionica kompanija u obrambenoj industriji je bio u minusu 3.49 posto, što mnogi koriste kao argument da objava s lažnog računa na Twitteru nije bila presudna za oštar pad cijene dionica Lockheed Martina, nego se jednostavno radilo o lošem danu za cijelu industriju.
Na udaru se našla farmaceutska korporacija
Farmaceutska korporacija Eli Lilly and Company je izgubila 15 milijardi dolara tržišne vrijednosti zbog objave s lažnog računa na Twitteru, također s plavom kvačicom. U objavi se navodi da će inzulin postati besplatan, a korporacija je jedna od najvećih u svijetu za proizvodnju inzulina. 1923. je upravo ona proizvela prvi komercijalni inzulin.
Nakon lažne objave cijena dionice kompanije je pala za više od 15 dolara. Ali oni koji pomnije prate tržište tvrde da je pad uslijedio nakon objave rezultata prema kojima je prodaja jednog od najprofitabilnijih lijekova podbacila.
Među lažnim korisničkim računima su se pojavili i Muskov Tesla, Coca-Cola, British Petroleum, Nestle i mnoge druge kompanije. Osim Lockheed Martina i Eli Lilly, nije zabilježen nagli pad cijena dionica drugih kompanija, ali objave s njihovih računa su očito bile parodija.
Farmaceutska kompanija Eli Lilly and Company je naknadno objavila ispriku. "Ispričavamo se onima kojima je servirana pogrešna poruka s lažnog Lilly računa." Inzulin je posebno osjetljivo pitanje jer se farmaceutske kompanije u SAD-u, zbog njihova oligopola, u javnosti kritizira što je inzulin višestruko skuplji nego u ostatku svijeta.
Muskovo preuzimanje Twittera je obilježeno problemima
Kontroverzno Muskovo preuzimanje Twittera, koje traje od 14. ožujka, sve je zanimljivije. 4. travnja je postao većinski vlasnik, nakon čega je pozvan u Upravu Twittera, što je odbio. Nakon pregovora, u kojima su na svjetlo dana izašli podaci o broju lažnih računa i umjetno napuhanim podacima o računima, Twitter pokušava sudski prisiliti Muska da ga kupi.
Dok su trajali višemjesečni pregovori, došla su dva kvartalna izvještaja o poslovanju Twittera, koja su oba pokazala velike probleme u poslovanju. Uz to se otkriva prljavo rublje. Bivši zaposlenik Twittera i stručnjak za mrežnu sigurnost je ozbiljno optužio Twitter zbog brojnih sigurnosnih propusta. Na sudu je otkriveno i da je Elon Musk slao poruke svojim bankarima o tome kako "ne bi imalo smisla kupiti Twitter ako idemo u treći svjetski rat".
Napokon, 26. listopada Musk trijumfalno ulazi u glavnu zgradu Twittera noseći umivaonik, uz poruku "...let that sink in!" objavljenu na svom Twitter računu. Jedan od prvih poteza nakon preuzimanja mu je bilo dijeljenje 3700 otkaza.
Twitter je u velikim poslovnim problemima, koje Musk pokušava riješiti. U procesu uvođenja promjena će sigurno biti pogrešaka, kao s verifikacijom i plavom kvačicom. Bez obzira na to jesu li cijene dionica Lockheed Martina i Eli Lilly pale isključivo zbog objava lažnih računa na Twitteru ili je to samo bio jedan od faktora, Musk će trebati opreznije donositi odluke. U suprotnome je moguć bankrot Twittera, što je priznao i on sam.