Ugostitelji, frizeri i fitness centri: Bez manjeg PDV-a mnogi od nas će propasti
ZBOG korona udara na njihovo poslovanje, ugostitelji, frizeri i fitness centri od države traže da im smanji PDV. Ili, preciznije, predlažu vladi da se i njihove usluge ubuduće oporezuju po sniženoj stopi PDV-a od 13 posto.
Niža stopa PDV-a, kažu nam vlasnici ugostiteljskih objekata, frizerskih salona i fitness centara, omogućila bi im da se u koronakrizi održe iznad vode. Osim što bi im država tako omogućila da dođu do potrebnog novca za nastavak poslovanja, osigurala bi im sredstva i za investicije koje su im neophodne u daljnjem poslovanju, kao i za zadržavanje zaposlenosti, a mogao bi se očekivati i novi val zapošljavanja. U protivnom, kažu, mnogi će kafići, frizeraji i fitness centri možda morati staviti i ključ u bravu.
Koronakriza je prepolovila prihode ugostitelja
"Nadamo se da će država ugostiteljima smanjiti PDV, to tražimo već godinama. Prihodi ugostitelja u ovoj su se godini prepolovili u odnosu na prošlu. Osim toga, neophodni su nam i povoljni covid krediti HAMAG-BICRO-a i HBOR-a. Time ćemo sačuvati radna mjesta i kadrove te uložiti novac u razvoj poslovanja", kaže za Index predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak.
Dodaje kako smanjenjem stope PDV-a država ne bi puno izgubila, a ugostitelji bi, s druge strane, dobili puno. Njegove računice, primjerice, pokazuju da bi na očekivani promet kafića u ovoj godini od oko 400 milijuna eura država od PDV-a ubrala oko 40 milijuna eura ili oko 300 milijuna kuna manje u slučaju da se odluči na spuštanje stope PDV-a na 13 posto. Ugostitelji bi, s druge strane, uspjeli očuvati svoje biznise i tako bi vladu riješili novih problema s otpuštenim radnicima koji bi ionako pali na teret državne blagajne.
Naravno, i ugostitelji su svjesni da se takvi zahvati u poreznom sustavu obično ne rade sredinom godine, već na snagu stupaju početkom godine. No, i smanjenje PDV-a od sljedeće godine ugostiteljima bi koristilo, s obzirom na to da se na jesen očekuje novi udar koronakrize.
Frizeri kažu da bi niži PDV doveo do smanjenja sive ekonomije
Slično razmišljaju i frizeri koji su nedavno pokrenuli inicijativu da im se stopa PDV-a smanji na 13 posto. Vladinim su tijelima čak poslali i analizu prema kojoj bi frizerska djelatnost u Hrvatskoj u narednih pet godina od snižene stope PDV-a imala rast prihoda od 79 milijuna kuna, smanjenje sive ekonomije u toj branši i porast broja zaposlenih za čak 1250. Od toga bi, ističu, profitirala i država koja bi od potrošnje novozaposlenih ubrala dodatnih 30 milijuna kuna prihoda od PDV-a, kao i 68 milijuna kuna od doprinosa. Zbog očekivanog većeg prometa, tvrde frizeri, u konačnici bi se povećale i uplate frizerskih salona na ime PDV-a. Dodajmo ovome da je zahtjeve frizera podržala i Hrvatska udruga poslodavaca (HUP).
"Niža stopa PDV-a za frizerske usluge ima uporište i u direktivama EU, s obzirom na to da je u toj djelatnosti puno rada na crno", pojašnjava za Index direktor Hairstyle News festivala, časopisa i portala za frizere Denis Vidović.
Dodaje kako niz članica EU već primjenjuje sniženu stopu PDV-a za frizerske usluge, a kao posljednji primjer navodi Češku, koja je ove godine PDV za frizerske i brijačke usluge smanjila s 21 na 10 posto.
"Frizeri u Sloveniji imaju sniženu stopu PDV-a od 9,5 posto od 2010. godine, a sada traže da se snizi na 8,5 posto", napominje Vidović.
I on upozorava da koronakriza predstavlja velik udarac za frizersku djelatnost. Posebno je teško bilo u vrijeme lockdowna, kada su frizerski saloni bili zatvoreni i bez ikakvih prihoda. Sada su, doduše, otvoreni, ali moraju, kao i kafići, poštivati epidemiološke mjere, što im smanjuje promet.
Fitness centri: Mi smo prva linija obrane od bolesti i bolovanja
Niži PDV željeli bi i u fitnessu. Vlasnik Orlando Fitness Grupe iz Zagreba Orlando Lopac kaže da je ta djelatnost prva linija obrane od bolesti i da bi država to trebala poštovati jer se održavanjem tjelesnog zdravlja smanjuju i bolovanja.
"Naravno da zagovaram smanjenje stope PDV-a za fitness usluge na 13 posto. Pola Europe je smanjilo PDV kako bi ojačalo likvidnost pojedinih djelatnosti. Koristi od toga bi imala i država, kako zbog smanjenja bolovanja, tako i zbog toga što bi joj se pozitivni poslovni rezultati fitness centara vratili u proračun kroz veće uplate poreza na dobit", ističe za Index Lopac.
Dodaje kako bi manji PDV fitness centrima koristio ponajprije zbog jačanja likvidnosti u kriznim vremenima, a dio novca otišao bi i u nova ulaganja. Korist od toga bi, smatra, imali svi.
"Mi smo djelatnost koja služi za prevenciju bolesti. Smanjenjem PDV-a sačuvala bi se radna mjesta u toj djelatnosti, a od svega bi profitirala i državna blagajna", napominje Lopac.
Cijene neće rušiti čak ni s nižim PDV-om
Očito vlasnici kafića, frizeraja i fitness centara smatraju kako bi država i njima, kao što je ranije već učinila s nizom drugih djelatnosti, poput hotelijerstva, trebala pomoći nižom stopom PDV-a. No, na pitanje bi li uvođenje snižene stope PDV-a u njihovu slučaju značilo i smanjenje cijena usluga, odgovaraju negativno. Upozoravaju, naime, da im je koronakriza već nanijela velik udarac poslovanju, a pitaju se i što mogu očekivati u narednom razdoblju, ako se kriza produbi i dodatno ugrozi raspoloživ dohodak stanovništva. Uz to, ugostitelji kažu da su im dobavljači povećali cijene, što znači da, poručuju, nema prostora za smanjenje cijena.
I ekonomski analitičar Damir Novotny upozorava da dosadašnja hrvatska iskustva sa smanjenjem PDV-a za određene robe i usluge uglavnom pokazuju da nije došlo do pada maloprodajnih cijena. Slaže se s ocjenom da je porezno opterećenje u Hrvatskoj, uključujući i PDV, preveliko, ali smatra da se problem prevelikih poreza ne može rješavati prihvaćanjem zahtjeva pojedinačnih djelatnosti da se upravo njima "srežu" porezi jer to otvara Pandorinu kutiju.
Otvara se Pandorina kutija
"Takvi zahtjevi vode nas u daljnje zahtjeve i drugih djelatnosti da se upravo njima snizi PDV. Da ne bude zabune, mislim da je PDV u Hrvatskoj visok, baš kao i porezno opterećenje uopće, ali taj problem se ne može rješavati parcijalno, prihvaćanjem ovakvih ad hoc zahtjeva. Hrvatskoj treba temeljita reforma oporezivanja, po uzoru na porezne sustave zemalja eurozone", zaključuje Novotny.
Iz vladinih krugova nismo uspjeli dobiti reakciju na zahtjeve ugostitelja, frizera i fitness centara. Ipak, s obzirom na veliku ovisnost hrvatskoga proračuna o prihodima od PDV-a, može se reći da šanse za prihvaćanjem tih zahtjeva u ovom trenutku nisu velike. Posebno ako se uzme u obzir da je koronakriza hrvatske javne financije bacila na koljena.
Hrvatski proračun je preovisan o prihodima od PDV-a
Tako je, prema podacima koje je vlada nedavno objavila, proračunski manjak u prvoj polovici godine iznosio oko 17 milijardi kuna. Rebalansom proračuna iz svibnja vlada je u ovoj godini od PDV-a planirala ubrati 43,7 milijardi kuna, što je 12,1 milijardu manje od prvotnog plana.
Kako će se proračun puniti do kraja godine tek treba vidjeti, a dinamika punjenja će u velikoj mjeri ovisiti o koronakrizi. U svakom slučaju, hrvatske javne financije ostaju u velikoj mjeri ovisne o punjenju prihodima od PDV-a pa ne treba sumnjati da će vlada tu dobro odvagati prije nego što donese odluku o bilo kakvom smanjenju stope za pojedine djelatnosti.