Jedna žena umrla, druga u bolnici nakon krioterapije u teretani u Parizu

POLICIJA u Parizu pokrenula je istragu nakon što je jedna žena preminula, a druga (34) završila u jedinici intenzivne njege tijekom krioterapijske seanse u gradskoj teretani, izvještava Guardian.
Prema izvorima bliskim istrazi, 29-godišnja zaposlenica teretane srušila se nakon curenja dušika iz kriokomore koja je ranije toga dana bila na popravku. Riječ je o bezbojnom i bezmirisnom plinu koji se koristi za stvaranje ekstremno niskih temperatura.
Obje žene bile su u srčano-respiratornom zastoju kad su spasioci stigli u teretanu On Air u istočnom dijelu Pariza, nešto prije 18 sati i 30 minuta po lokalnom vremenu. Tri osobe koje su pokušale reanimirati žene također su prevezene u bolnicu, a oko 150 ljudi evakuirano je iz zgrade.
Provest će se obdukcija i toksikološka analiza
U priopćenju pariškog državnog odvjetništva navodi se da policija i inspektori rada istražuju uzroke smrti i ozljede. "Provest će se obdukcija i toksikološka analiza kako bi se utvrdio točan uzrok smrti", rekao je glasnogovornik tužiteljstva.
Krioterapija je opći naziv za različite tretmane koji koriste ekstremnu hladnoću. Popularna je među vrhunskim sportašima za ublažavanje ozljeda mišića, bolova i upala te za poticanje cirkulacije.
Tijelo se izlaže temperaturama ispod nule na dvije do tri minute, što izaziva stezanje krvnih žila i oslobađanje hormona poput adrenalina i endorfina. Srce ubrzano pumpa, povećava se dotok kisika, što ubrzava oporavak tkiva i smanjuje bol i oteklinu.
Klinika Mayo: Istraživanja o koristima krioterapije još su u ranoj fazi
U najjednostavnijem obliku, krioterapija podrazumijeva stavljanje ledenog obloga na kožu. Moderni oblici uključuju uporabu tekućeg dušika ili dušičnog oksida kojima se tijelo izlaže temperaturama između -110 i -140 °C u posebnim kabinama ili kupkama. Primjena krioterapije sve je češća među profesionalnim sportašima i sportskim timovima, a postala je trend i u industriji zdravlja i wellnessa.
Klinika Mayo u Londonu ističe da su istraživanja o koristima krioterapije još uvijek u ranoj fazi te sugerira da ledeni oblog na natečenom zglobu ili kupanje u hladnom jezeru mogu biti jednako učinkoviti. Još 2018. godine Europska udruga za industrijske plinove, koja se bavi sigurnošću, upozorila je na opasnosti korištenja tekućeg i plinovitog dušika u krioterapiji, uključujući rizik od nedostatka kisika i mogućeg gušenja.
Naglasili su da bi korisnike trebalo pažljivo nadzirati. U sličnom slučaju 2015. godine 24-godišnja žena smrznula se nasmrt u kriokomori u jednom wellness centru u Las Vegasu. Ušla je u komoru nakon završetka radnog vremena, a tijelo joj je otkrio kolega tek idućeg dana.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati