Izrael naredio evakuaciju gotovo čitavog Rafaha

IZRAELSKA vojska danas je izdala opsežne naredbe za evakuaciju koje obuhvaćaju veći dio Rafaha, što ukazuje na mogućnost pokretanja nove velike kopnene operacije u ovom najjužnijem gradu u Pojasu Gaze, piše AP.
Izrael je ranije ovog mjeseca prekinuo primirje s militantnom skupinom Hamas i obnovio zračne i kopnene napade. Početkom ožujka prekinuo je opskrbu hranom, gorivom, lijekovima i humanitarnom pomoći za oko 2 milijuna Palestinaca u Gazi kako bi izvršio pritisak na Hamas da prihvati promjene u sporazumu o primirju.
Naredbe o evakuaciji obuhvatile su gotovo cijeli grad i okolna područja. Vojska je naredila Palestincima da se presele u Muwasi, područje s improviziranim šatorskim kampovima uz obalu. Naredbe su izdane tijekom Eid al-Fitra, muslimanskog blagdana kojim završava mjesec posta, Ramazan.
Izrael je prošlog svibnja pokrenuo veliku operaciju u Rafahu, na granici s Egiptom, ostavljajući velike dijelove grada u ruševinama. Vojska je tada zauzela strateški koridor uz granicu te prijelaz Rafah s Egiptom, jedini izlaz iz Gaze koji nije pod izraelskom kontrolom.
Krijumčarenje oružja i potreba za sprječavanjem istog
Prema sporazumu o primirju potpisanom u siječnju pod pritiskom SAD-a, Izrael se trebao povući iz tog koridora, ali je kasnije odbio to učiniti navodeći potrebu za sprječavanjem krijumčarenja oružja.
Izrael je obećao intenzivirati vojne operacije sve dok Hamas ne oslobodi preostalih 59 talaca koje drži - od kojih se vjeruje da su 24 još uvijek živi. Također zahtijeva da Hamas položi oružje i napusti teritorij, što nisu bili uvjeti uključeni u sporazum o primirju i što je Hamas odbacio.
"Izrael će preuzeti odgovornost za sigurnost u Gazi"
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je jučer da će Izrael preuzeti odgovornost za sigurnost u Gazi nakon rata te provesti prijedlog američkog predsjednika Donalda Trumpa o preseljenju stanovništva Gaze u druge zemlje, opisujući to kao "dobrovoljnu emigraciju."
Palestinci su taj plan jednoglasno odbacili jer ga smatraju prisilnim protjerivanjem iz domovine, a stručnjaci za ljudska prava upozoravaju da bi to vjerojatno kršilo međunarodno pravo.
Hamas inzistira na provedbi potpisanog sporazuma koji predviđa oslobađanje preostalih talaca u zamjenu za trajno primirje i izraelsko povlačenje. Pregovori o tim uvjetima trebali su započeti u veljači, ali su održani samo preliminarni razgovori.
Rat je započeo kada su militanti pod vodstvom Hamasa 7. listopada 2023. upali u Izrael, napadajući vojne baze i poljoprivredne zajednice te ubivši oko 1200 ljudi, većinom civila. Militanti su tada uzeli još 251 osobu za taoce, od kojih je većina kasnije oslobođena tijekom primirja ili drugih dogovora.
Izraelska ofenziva rezultirala je smrću više od 50.000 Palestinaca prema podacima Ministarstva zdravstva Gaze, koje ne navodi koliko ih je bilo civila ili boraca. U jednom trenutku rat je raselio oko 90% stanovništva Gaze, pri čemu su mnogi morali bježati više puta.
Veliki dijelovi Gaze potpuno su uništeni, a još uvijek nije jasno kako i kada će se započeti obnova.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati