Italija planira masovnu evakuaciju zbog neprestanih potresa oko supervulkana
TALIJANSKA vlada razmišlja o masovnoj evakuaciji desetina tisuća ljudi koji žive oko supervulkana Campi Flegrei blizu Napulja.
Nove mjere, uključujući plan za provjeru čvrstoće zgrada u području nakon mjeseci ponavljajućih potresa, bit će raspravljene na sastanku vlade, priopćila je vlada.
Više od 1100 potresa u proteklom mjesecu
Flegrejska polja smještena su zapadno od Napulja i prepuna su gradova i sela, uključujući Pozzuoli, Agnano i Bacoli, s ukupnim stanovništvom od preko 500.000 ljudi.
Kaldera je prošarana s 24 kratera i mnogo je veći vulkan od obližnjeg Vezuva, koji je uništio drevni rimski grad Pompeje 79. godine.
Potreslo ga je više od 1100 potresa samo u proteklom mjesecu, uključujući potres magnitude 4.0 u ponedjeljak i 4.2 prošlog tjedna - najjači na tom području u posljednja četiri desetljeća.
Stručnjaci kažu da je povećana seizmička aktivnost vjerojatno povezana s fenomenom poznatim kao bradiseizam, kada se zemlja diže ili spušta, ovisno o ciklusu, uzrokovano punjenjem ili pražnjenjem podzemnih komora magme.
Ne postoji neposredna opasnost od erupcije, kaže većina vulkanologa, ali s obzirom na to da se tlo trenutno diže za 1.5 cm mjesečno, postoji zabrinutost zbog utjecaja na lokalne zgrade.
"Pokrenut ćemo evakuacije samo u slučaju ekstremne nužne"
Ministar civilne zaštite Nello Musumeci rekao je da će ovaj tjedan evakuacije biti pokrenute samo u slučaju "ekstremne nužde".
Od vlade se također očekuje da usmjeri više resursa lokalnim agencijama za civilnu zaštitu kako bi se osiguralo da mogu brzo intervenirati u hitnim slučajevima i da financira komunikacijsku kampanju za podizanje javne svijesti, rekao je Musumeci.
Lokalni mediji izvijestili su da će skupina bolnica u tom području od petka započeti testove evakuacije kako bi bili sigurni da su spremni suočiti se s jačim potresima ili erupcijama.
Posljednji put kad je Campi Flegrei pretrpio sličnu eksploziju potresa bilo je 1980-ih. Tom je prilikom iz obližnjeg Pozzuolija privremeno evakuirano 40.000 ljudi.
Posljednja značajna erupcija bila je 1538. Jedna od najvećih erupcija dogodila se prije 39.000 godina i možda je dovela do izumiranja neandertalca, kažu istraživači. Magma iz te eksplozije pronađena je na Grenlandu, 4500 km daleko.