ISIS ispalio rakete na Kabul. SAD: Nastavit ćemo vojne operacije i nakon evakuacije
AMERIČKA proturaketna obrana presrela je pet raketa ispaljenih na kabulski aerodrom rano jutros, rekao je američki dužnosnik, dok se SAD žuri da završi svoje povlačenje iz Afganistana kako bi okončao svoj najduži rat.
Afganistanski mediji su izvijestili da je napad raketom izveden iz stražnjeg dijela automobila. Prema novinskoj agenciji Pajhwok, nekoliko raketa pogodilo je različite krajeve afganistanskog glavnog grada.
Islamska država preuzela odgovornost
Prvotna izvješća nisu ukazala na američke žrtve u posljednjem raketnom napadu, anonimno je za Reuters izjavio američki dužnosnik.
Odgovornost za napad je preuzela Islamska država.
"Milošću Boga Svemogućeg, vojnici kalifata gađali su međunarodnu zračnu luku Kabul sa šest raketa Katyusha", stoji u priopćenju Islamske države.
Američka proturaketna obrana presrela je pet raketa ispaljenih na aerodrom u Kabulu, rekao je nešto ranije američki dužnosnik.
Talibani: Nadamo se da će napadi prestati kad ode SAD
Napadi Islamske države u Afganistanu trebali bi prestati pošto američki vojnici odu iz zemlje ili će nova vlada obuzdati tu skupinu, rekao je talibanski glasnogovornik.
"Nadamo se da će Afganistanci koji su pod utjecajem Islamske države odustati od svojih akcija kada se uspostavi islamska vlada bez stranih sila", rekao je glavni talibanski glasnogovornik Zabihulah Mudžahid, u intervjuu za AFP ovaj vikend.
"Ako izazovu ratno stanje i nastave svoje akcije, islamska vlada pobrinut će se za njih", upozorio je.
Sutra je zadnji dan za evakuaciju
Nakon što su evakuirali oko 114.400 osoba, uključujući i strane državljane i ugrožene Afganistance - u operaciji koja je počela dan prije nego što su Kabul zauzeli talibani 15. kolovoza - SAD i savezničke snage trebali bi okončati svoje povlačenje do utorka, kako bi ispoštovali rok dogovoren s islamističkim militantima.
Tijekom vikenda, broj američkih vojnika na aerodromu je pao ispod 4000, s naporima za što bržim odlaskom nakon što je bombaški napad Islamske države u četvrtak usmrtio desetke afganistanskih civila i 13 američkih vojnika.
U priopćenju Bijele kuće rečeno je da je predsjednik Joe Biden ponovio svoju naredbu da zapovjednici čine "sve što je potrebno da zaštite naše snage na tlu", nakon što je obaviješten o napadu, kao i tome da se operacije neometano nastavljaju na aerodromu.
SAD jučer dronom ubio bombaša samoubojicu
U nedjelju je SAD napadom dronom usmrtio bombaša samoubojicu za kojeg je Pentagon tvrdio da se spremao napasti aerodrom u ime ISIS-K, lokalnog ogranka Islamske države koji je neprijatelj Zapada i talibana.
Središnje zapovjedništvo SAD-a reklo je da istražuje izvješća o civilnim žrtvama nedjeljnog napada dronom. Afganistanski mediji javljaju da je ubijeno devet osoba, uključujući, navodno, i nepotvrđen broj djece.
Unatoč nastojanjima zapadnih sila da evakuiraju što je više ljudi moguće, deseci tisuća očajnih Afganistanaca suočavaju se s time da će biti ostavljeni.
RAZVOJ DOGAĐAJA MOGLI STE IZ MINUTE U MINUTU PRATITI NA INDEXU
Bivši komandosi afganistanskih specijalnih snaga koji su pobjegli iz Kabula mogli bi biti uključeni u britansku vojsku, rekao je viši izvoru u britanskom Ministarstvu obrane, piše CNN.
Izvor je govorio pod uvjetom anonimnosti jer se plan tek treba formalizirati.
Prema prijedlogu, stotine Afganistanaca koji su prošli intenzivnu obuku britanskih specijalnih snaga i imaju dugogodišnje borbeno iskustvo bi bile raspoređene u razne postrojbe ili bi se za njih osnovala zasebna pukovnija.
Prijetnja zračnoj luci Kabul ostaje stvarna i specifična, rekao je glasnogovornik Pentagona John Kirby.
"Trenutno smo u posebno opasnom razdoblju. Prijetnje su još uvijek stvarne, još uvijek pristižu, u mnogim slučajevima su i dalje specifične", rekao je.
Pentagon je priopćio da će nastaviti vojne operacije u Afganistanu i nakon isteka roka za evakuaciju 31. kolovoza.
General bojnik William Taylor je rekao da je trenutno američki fokus na sigurnosti američkih trupa koje su još uvijek u Kabulu, ali da će do samog kraja evakuirati civile iz Afganistana.
U Afganistan je sletio prvi zrakoplov WHO-a s medicinskim potrepštinama, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija.
Ovo je prva ovakva dostava još od kad su talibani preuzeli vlast, stoji u priopćenju.
Stiglo je dovoljno materijala da zadovolji potrebe 200 tisuća ljudi, kao i pribor za 3500 operacija, te tretiranje 6500 ranjenih i ozlijeđenih osoba. Materijal će biti raspoređen u 40 bolnica koje se nalaze u 29 provincija.
Napadi Islamske države u Afganistanu trebali bi prestati pošto američki vojnici odu iz zemlje ili će nova vlada obuzdati tu skupinu, rekao je talibanski glasnogovornik.
"Nadamo se da će Afganistanci koji su pod utjecajem Islamske države odustati od svojih akcija kada se uspostavi islamska vlada bez stranih sila", rekao je glavni talibanski glasnogovornik Zabihulah Mudžahid, u intervjuu za AFP ovaj vikend.
"Ako izazovu ratno stanje i nastave svoje akcije, islamska vlada pobrinut će se za njih", upozorio je.
SAD je tijekom vikenda izveo više napada na položaje Islamske države. U nedjelju su uništili jedno od njezinih vozila s eksplozivom koje je prijetilo zračnoj luci.
No talibane to ljuti. "Nisu imali dozvolu za takve operacije. Mora se poštivati našu neovisnost", rekao je glasnogovornik.
Talibani su obećali formirati "uključivu" vladu, ali tek kada strane snage napuste zemlju.
"Važno je uspostaviti vladu, ali to zahtijeva puno strpljenja. Upravo vodimo konzultacije o formiranju vlade na odgovoran način", rekao je.
Velika Britanija je daleko od toga da prizna talibansku vlast u Afganistanu, rekao je britanski ministar vanjskih poslova.
O talibanima ćemo suditi po njihovim djelima, rekao je James Cleverly koji je suočen s kritikama o loše organiziranoj evakuaciji iz Kabula.
Kremlj je pozdravio prijedlog francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o uspostavi zaštićene zone u Kabulu radi nastavka humanitarnih akcija.
"Naravno, treba razmotriti taj prijedlog", rekao je glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, na redovitom dnevnom briefingu za novinare putem telefona.
"Jako je važno razgovarati o svim modalitetima te zone, tog režima, ali treba, prije svega, shvatiti stajalište talibana u vezi te ideje", rekao je.
"Milošću Boga Svemogućeg, vojnici kalifata gađali su međunarodnu zračnu luku Kabul sa šest raketa Katyusha", stoji u priopćenju Islamske države, prenosi Al Arabiya.
Američka proturaketna obrana presrela je pet raketa ispaljenih na aerodrom u Kabulu, rekao je nešto ranije američki dužnosnik.
Afganistanski ogranak Islamske države (IS) kaže da stoji iza pokušaja raketnog napada na aerodrom u Kabulu. Objavili su da je napad bio "uspješan".
Talibani su uhitili utjecajnog afganistanskog klerika koji je djelovao kao savjetnik odbjeglog predsjednika Ashrafa Ghanija.
Maulvi Mohammad Sardar Zadran bio je bivši šef afganistanskog nacionalnog vijeća vjerskih znanstvenika, najveće vjerske organizacije u zemlji. Njegov sin je rekao da su ga talibani oteli u provinciji Khost. Objavljena je fotografija na kojoj se vidi kako Sardar Zadran ima vezane oči i sjedi.
Taj svećenik ima veliki broj sljedbenika i pozivao je na borbu protiv talibana.
UN je upozorio da "humanitarna kriza tek počinje".
"Scene na aerodromu u Kabulu ovih dana izazvale su izljev suosjećanja diljem svijeta zbog straha i očaja tisuća Afganistanaca", rekao je visoki povjerenik UN-a za izbjeglice Filippo Grandi.
"Ali kad ove slike nestanu s naših ekrana, i dalje će ostati milijuni kojima je međunarodna zajednica potrebna za djelovanje", dodao je.
Talibani su optužili američke snage u Kabulu da su ilegalno djelovale na stranom tlu kad su u nedjelju izvršile napad dronovima kako bi spriječile daljnje napade na zračnu luku.
U intervjuu za kinesku televiziju glasnogovornik talibana Zabihullah Mudžahid rekao je da je SAD, umjesto toga, trebao prijaviti svaku prijetnju. Rođaci žrtava rekli su za BBC da je ubijeno deset civila, uključujući šestoro djece.
Američka vojska trenutno istražuje slučaj.
Rusija je pozvala SAD da odblokira rezerve središnje banke Afganistana koje je Washington blokirao nakon što su talibani preuzeli Kabul.
"Ako su naši zapadni kolege zapravo zabrinuti za sudbinu afganistanskog naroda, onda im ne smijemo stvarati dodatne probleme blokiranjem zlatnih i deviznih rezervi", rekao je izaslanik Kremlja u Afganistanu Zamir Kabulov, prenosi AFP.
Kabulov je dodao kako će se bez toga nove afganistanske vlasti vratiti trgovini ilegalnim opijatima.
Nakon što je Hrvatska primila 19 izbjeglica iz Afganistana, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u ponedjeljak je rekao da ne može odbaciti da će taj broj biti veći, no ne mnogo, ali i da to ne mijenja stav Zagreba i Bruxellesa prema ilegalnim migracijama iz te zemlje.
"Sigurno neću reći da je ovo konačan broj“, rekao je Božinović na konferenciji za medije u Zagrebu, no dodao da će u budućnosti biti riječ o pojedinačnim slučajevima i da to nisu veliki brojevi.
Hrvatska je zasad primila 19 osoba iz Afganistana, od kojih je 10 maloljetno. Radi se o tri obitelji i jednom pojedincu, koji su smješteni u centru za tražitelje azila u Kutini te su trenutno u samoizolaciji.
Ministar unutarnjih poslova rekao je da su svi iskazali namjeru za azilom u Hrvatskoj te da će ih vjerojatno dobiti jer su već prošli određene sigurnosne provjere.
Vrhovni zapovjednik talibana Hibatullah Akhundzada nalazi se u afganistanskoj provinciji Kandahar, izvijestili su afganistanski mediji.
Glasnogovornika Zabihullaha Mudžahida citirali su različiti mediji kako govori da će se Akhundzada uskoro pojaviti u javnosti. Akhundzada, za kojeg se vjeruje da ima 60 godina, vodio je talibane od svibnja 2016. i zadužen je za politička, vojna i vjerska pitanja.
Akhundzada je radio kao šef šerijatskih sudova tijekom vladavine talibana devedesetih godina i većinu svog života živio je u Afganistanu.
Vlade EU-a moraju se založiti za stvaranje europskih snaga za brzo reagiranje kako bi bile bolje pripremljene za buduće krize poput one u Afganistanu, rekao je čelnik vanjske politike Europske unije, Josep Borrell.
U intervjuu objavljenom u ponedjeljak, Borrell je rekao talijanskim novinama II Corriere della Sera da je povlačenje američke vojske iz Afganistana po brzom postupku, kako je sigurnost opadala, pokazala da EU mora povećati napore izgradnje zajedničke obrambene politike.
"Moramo izvući pouke iz ovog iskustva... kao Europljani nismo mogli poslati 6000 vojnika na kabulski aerodrom da osiguraju područje. SAD je mogao, mi nismo", rekao je.
Borrell je rekao da bi EU koja broji 27 zemalja članica trebala imati "inicijalnu početnu snagu" od 5000 vojnika. "Moramo moći reagirati brzo."
U svibnju, 14 EU zemalja, uključujući i Njemačku i Francusku, predložilo je stvaranje takve vojske, s mogućim brodovima i avionima, kako bi pomogli stranim demokratskim vladama koje trebaju hitnu pomoć.
Prvi put se o tome raspravljalo 1999. godine, u kontekstu rata na Kosovu, 2007. godine je uspostavljen zajednički sustav borbenih skupina od po 1500 vojnika koji će odgovarati na krize, no nikad nije korišten jer su se europske vlade razilazile u mišljenju kad i kako ih koristiti.
Borrell je rekao da je vrijeme za fleksibilnost, navodeći brzo donesene sporazume za nošenje s financijskom krizom kao primjer kako bi EU trebala prebroditi ograničenja u korištenju vojnih operacija navedenih u ustavnim sporazumima.
Amerikanci i saveznici ostavili su milijarde eura vrijednu vojnu opremu talibanima i pripadnicima ISIL-a.
Prof. dr. sc. Mirko Bilandžić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu smatra da je to ozbiljan poraz, možda najveća vanjskopolitička katastrofa SAD-a.
>> OPŠIRNIJE.
U Britaniju su stigli posljednji letovi koji su doveli britanske trupe iz Afganistana kući, čime je okončan 20-godišnji vojni angažman Velike Britanije u zemlji pod kontrolom talibana.
Više od 1000 britanskih vojnika nalazilo se u glavnom gradu na vrhuncu operacije evakuacije, u kojoj je od 14. kolovoza zrakoplovima dovezeno više od 15.000 ljudi.
SAD kaže da je njihov proturaketni sustav u Kabulu presreo rakete ispaljene prema zračnoj luci, dan prije nego što SAD planira dovršiti svoju operaciju evakuacije.
Sada se pojavilo više detalja o incidentu, evo što do sada znamo:
- SAD kaže da je presreo čak pet raketa ispaljenih rano ujutro
- Prvi izvještaji kažu da nema žrtava
- Neki lokalni stanovnici kažu da su geleri pali na njihove kuće
- Raketni napad izveden je iz stražnje strane vozila
- Nijedna skupina do sada nije preuzela odgovornost za napad
- Predsjednik Joe Biden informiran je, kaže se u priopćenju Bijele kuće, dodajući da se američke operacije na aerodromu u Kabulu nastavljaju
Američka proturaketna obrana presrela je pet raketa ispaljenih na kabulski aerodrom rano u ponedjeljak ujutro, rekao je američki dužnosnik, dok se SAD žuri završiti svoje povlačenje iz Afganistana kako bi okončao svoj najduži rat.
Afganistanski mediji u ponedjeljak su izvijestili da je napad raketom izveden iz stražnjeg dijela automobila. Prema novinskoj agenciji Pajhwok nekoliko raketa pogodilo je različite krajeve afganistanskog glavnog grada.
Prvotna izvješća nisu ukazala na američke žrtve u posljednjem raketnom napadu, anonimno je za Reuters izjavio američki dužnosnik.
U priopćenju Bijele kuće rečeno je da je predsjednik Joe Biden ponovio svoju naredbu da zapovjednici čine "sve što je potrebno da zaštite njihove snage na tlu", nakon što je obaviješten o napadu, kao i tome da se operacije neometano nastavljaju na aerodromu.
Nakon što su evakuirali oko 114.400 osoba, uključujući i strane državljane i ugrožene Afganistance - u operaciji koja je počela dan prije nego što su Kabul zauzeli talibani 15. kolovoza - SAD i savezničke snage trebali bi okončati svoje povlačenje do utorka, kako bi ispoštovali rok dogovoren s islamističkim militantima.
Tijekom vikenda broj američkih vojnika na aerodromu je pao ispod 4000, s naporima za što bržim odlaskom nakon što je bombaški napad Islamske države u četvrtak usmrtio desetke afganistanskih civila i 13 američkih vojnika.
Unatoč nastojanjima zapadnih sila da evakuiraju što je više ljudi moguće, deseci tisuća očajnih Afganistanaca suočavaju se s time da će biti ostavljeni.
Dva američka dužnosnika rekla su Reutersu da će se evakuacije nastaviti u ponedjeljak, a prioritet će biti osobe koje su u ekstremnom riziku.
Biden je u nedjelju pohodio ceremoniju u zračnoj bazi Dover u Delawareu kako bi odao počast članovima američke vojske koji su ubijeni u bombaškom napadu u četvrtak.
Dok su iz vojnog aviona iznošeni lijesovi umotani u američke zastave, Biden je zatvorio oči. Nijedan od poginulih vojnika nije imao više od 31 godine, dok ih je pet imalo tek 20 godina, koliko i traje rat u Afganistanu.
Biden se zakleo da će kazniti Islamsku državu za napad.
SAD je u subotu rekao da je ubio dva militanta Isisa-K. Talibani su osudili američki napad dronom, koji se dogodio u provinciji Nangarhar, istočnom području koje graniči s Pakistanom.
Odlazak posljednjih vojnika obilježit će kraj američke vojne intervencije u Afganistanu, koja je počela krajem 2001. godine, nakon napada Al Kaide na SAD 11. rujna.
SAD je zbacio talibansku vladu koja je pružila utočište čelniku Al Kaide, Osami bin Ladenu, kojeg su američke snage ubile 2011. godine u Pakistanu, dok je zemlja posljednja dva desetljeća sudjelovala u antipobunjeničkom ratu protiv islamističkih militanata.
Talibanska vladavina od 1996. do 2001. godine bila je obilježena strogom verzijom šerijata, islamskog zakona, s ograničenim političkim pravima i osnovnim slobodama te potlačenim ženama.
Talibanski glasnogovornik Zabihullah Mujahid rekao je da će objaviti cjelovitu vladu u narednim danima i da će se poteškoće smanjiti jednom kad nova administracija krene s radom.
No s ekonomijom razorenom desetljećima ratovanja, Afganistan se sada suočava s iznenadnim prekidom priljeva milijardi dolara strane pomoći.
Britanska vlada objavila je da je skeptična prema obećanju talibana da će Afganistancima koji ispunjavaju uvjete dopustiti napuštanje zemlje, ali da je spremna na suradnju s militantima.
"Ako teže tome da ih se tretira kao vladu, razmotrit ćemo kako s njima postupati na temelju njihovih postupaka", rekao je za BBC ministar vanjskih poslova James Cleverly.
Očevici su rekli da su rakete lansirane iz automobila i da su bile usmjerene prema zračnoj luci. Nitko još nije preuzeo odgovornost za napad. Fotografije na društvenim mrežama pokazuju da su geleri padali na krovove i ceste.
"Čulo se nekoliko jakih eksplozija, svi smo bili u kući - cijela obitelj - kad smo čuli eksplozije, potrčali smo u vrt, sve se zapalilo", rekao je svjedok za CNN. "Srećom, nitko nije poginuo niti je ozlijeđen", dodao je.
Američke operacije u zračnoj luci u Kabulu nisu prekinute najnovijim raketnim napadom, kaže glasnogovornica Bijele kuće.
Predsjednik Joe Biden upoznat je s raketnim napadom na međunarodnu zračnu luku Hamid Karzai u Kabulu, izjavila je glasnogovornica.
Američki je predsjednik obaviješten da se "operacije nastavljaju bez prekida" u zračnoj luci, rekla je, dok je krajnji rok za povlačenje svih američkih vojnika 31. kolovoza.
Devet članova jedne obitelji - uključujući šestero djece - ubijeno je u jučerašnjem napadu američkog drona na bombaša ISIS-K. Podsjetimo, američke snage pogodile su u nedjelju u Kabulu bombaša samoubojicu koji je automobilom pokušao napasti zračnu luku u Kabulu.
Najmlađa ubijena u napadu je dvogodišnja djevojčica, rekao je rođak ubijenih za CNN. "Mi nismo ISIS ili DAESH i ovo je bila obiteljska kuća - u kojoj su moja braća živjela sa svojim obiteljima", kazao je.
Susjedi i svjedoci na mjestu napada rekli su za CNN da je nekoliko ljudi poginulo, uključujući i djecu.
"Vidio sam da je pet ili šest ljudi poginulo. Otac obitelji i još jedan dječak i dvoje djece bili su mrtvi. Bili su u komadima. Bilo je još dvoje ranjenih", rekao je jedan od susjeda za CNN.
Američka vojska priznala je da postoje izvještaji o civilnim žrtvama nakon napada.
"Znamo da je došlo do značajnih i snažnih naknadnih eksplozija, što ukazuje da se u vozilu nalazila velika količina eksplozivnog materijala", rekli su dužnosnici SAD-a.
SAD je upozorio na moguće daljnje napade. Unatoč tome nastavit će evakuirati Afganistance s aerodroma u Kabulu do "posljednjeg trenutka", objavila je Bijela kuća.
SAD će biti posljednji koji će završiti evakuacije, sve druge zemlje su svoje već završile.
Na međunarodnu zračnu luku Hamid Karzai u Kabulu je ispaljeno čak pet raketa, rekao je američki dužnosnik za CNN. Nema izvještaja o žrtvama, dodao je dužnosnik.
Dužnosnik je rekao da je ISIS-K vjerojatno lansirao rakete usmjerene prema zračnoj luci, ali upozorava da je prerano da se to sa sigurnošću zna.
Još nema informacija o tome tko je lansirao rakete. Sumnja se da je to bio ISIS-K.