Indija nije napala pakistanski teritorij ovako duboko od 1971.

INDIJSKI zračni napadi koji su izvedeni u srijedu predstavljaju najdublji upad na neosporeni teritorij Pakistana od indo-pakistanskog rata 1971., potvrdili su sigurnosni izvori i analitičari.
Pakistan je objavio da je pogođeno pet lokacija, od kojih se tri nalaze u dijelu Kašmira pod pakistanskom upravom, a dvije u pakistanskoj provinciji Pandžab – u gradovima Ahmadpur East i Muridke. To su prvi poznati udari na neosporeni teritorij Pakistana od 2019. godine, kada su indijski zrakoplovi gađali više ciljeva kao odgovor na samoubilački napad u kojem je poginulo najmanje 40 pripadnika indijskih paravojnih snaga.
Ovaj najnoviji napad dolazi u trenutku visoke napetosti nakon pokolja u turističkom naselju u indijskom dijelu Kašmira prošlog mjeseca, za koji je Indija okrivila militante iz Pakistana. Islamabad je odbacio odgovornost i pozvao na neovisnu istragu.
Povijest sukoba
Kašmir je od 1947. godine, kada su Indija i Pakistan stekli neovisnost od Britanije, jedno od najspornijih i najmilitariziranijih područja na svijetu. Obje zemlje polažu pravo na cijeli teritorij, iako upravljaju različitim njegovim dijelovima. Od podjele Indije, dvije države su vodile tri velika rata i jedan ograničeni oružani sukob – svi su uključivali Kašmir.
1947. - Nakon stjecanja neovisnosti, vladar Kašmira pokušava ostati neutralan, ali nakon invazije militanata iz Pakistana odlučuje se pridružiti Indiji. Pakistan nikada nije priznao valjanost tog dokumenta, što dovodi do prvog rata. Dogovorena je linija prekida vatre 1949., kasnije poznata kao Linija kontrole.
1965. - Drugi rat izbio je zbog pokušaja Pakistana da vojno preuzme Kašmir. Sukob završava bez konačnog rješenja.
1971. - Najveći rat do sada, u kojem Indija ostvaruje odlučujuću pobjedu. Kao posljedica, dolazi do osamostaljenja Istočnog Pakistana pod novim imenom – Bangladeš.
1999. - Dolazi do ograničenog sukoba u Kargilu, nakon što su pakistanski vojnici i militanti prešli liniju kontrole. Indija uspijeva vratiti zauzete položaje.
Noćašnji napadi tako predstavljaju najopasniju eskalaciju još od 2019. godine i dodatno kompliciraju odnose dviju nuklearno naoružanih sila, koje su već desetljećima u stalnom političkom i vojnom napetostima zbog Kašmira.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati