Hrvatska i Hypo: Splet pohlepe, političkog pritiska i dobrih kontakata
Screenshot: Youtube/ZDF
HRVATSKA postaje sve zanimljivija za njemačke i austrijske novinare u jeku afere Hypo. Nakon što su Austrijanci u više navrata pisali o našoj zemlji, sada je i njemačka nacionalna televizija ZDF objavila opsežnu reportažu o Hypu koja se u svom većem dijelu dotiče Hrvatske.
Nijemce, razumljivo, prvenstveno zanima uloga bavarske državne banke Bayern LB, koja je preuzela Hypo za 1,6 milijardi eura. U reportaži naslova "Bavarci i njihov bankarski skandal", objavljenoj u emisiji Frontal 21 na ZDF-u, navodi se kako je prodaja Hypa BLB-u možda jedinstvena na svijetu po tome što je cijela jedna banka prodana za tako veliku sumu uz ugovor dug manje od dvadeset stranica stvarnog teksta.
Ježićeva uloga
Dodatna specifičnost kod preuzimanja Hypa je u činjenici da su Bavarci s preuzimanjem nastavili iako je čelništvo Hypa, prije svih predsjednik Wolfgang Kulterer, već bilo pod istragom zbog lažiranja bilanci i mogućeg pranja novca. Kao posebno mračan kutak Hypovog poslovanja ZDF u svojoj reportaži navodi Hrvatsku, gdje se novac, kako pokazuje jedan interni dokument, "plasirao iako se znalo da dobar dio kredita neće biti vraćen".
Njemački novinari kao osobu od posebnog značaja za Hrvatsku naveli su Roberta Ježića, čovjeka spomenutog u pismu sada pritvorenog Kulterera, i dodali kako je od banke dobio 15 milijuna eura kredita. U reportaži se citiraju dijelovi Kultererovog pisma u kojima se navodi da bi Ježić za Hypo mogao biti čovjek od iznimnog značaja, jer "preko premijera Ive Sanadera ima pristup svim državnim strukturama".
Stoiberove prijetnje Hrvatskoj
Posebna pažnja posvećena je činjenici da je Ježić proglašen počasnim konzulom Njemačke u Rijeci iako nije sasvim jasno zašto je takvu funkciju zaslužio. Novinari su pokušali odgovore dobiti od Ježića, ali on je odbio intervju i nije se pismeno očitovao na njihove upite, a odgovor nije dalo ni njemačko ministarstvo vanjskih poslova, čiji je prvi čovjek, Guido Westerwelle, prošli tjedan posjetio Ježića.
Nijemci su još jednom podsjetili i na ulogu koju su u preuzimanju Hypa od strane BLB-a imali Željko Rohatinski, Ivo Sanader i bivši bavarski premijer Edmund Stoiber. Rohatinski je prijetio zaustaviti cijeli proces jer je stavio veto na prodaju hrvatske podružnice Hypa, nezadovoljan činjenicom da je BLB ranije ostavio Riječku banku na cjedilu. Stoiber je stoga hitno reagirao, pa je u kolovozu 2008. godine posjetio Hrvatsku i poslao skrivenu prijetnju – ili će Rohatinski maknuti veto, ili će Hrvatska naići na probleme pri ulasku u EU.
Politički pritisak, pohlepa i dobri kontakti
ZDF je pustio snimku Stoiberovih izjava i naveo kako je državno odvjetništvo u Münchenu saslušalo Stoibera i pokušalo raščistiti je li prodaja Hypa BLB-u bila rezultat političkog pritiska. Stoiber je prvo negirao da je njegov posjet imao ikakve veze s BLB-om, ali se kasnije "sjetio svog upozorenja Hrvatima". "Samo sam ispunjavao politički zadatak. Mogu samo reći da sam tada bio jako ljut", rekao je Stoiber državnom odvjetništvu.
"Prodaja regionalne banke Bavarskoj, omogućena spletom časti, pohlepe i dobrih kontakata", zaključna je rečenica reportaže.