Hoće li katarski dolari potopiti Netanyahua?

MOŽE li izraelski premijer otpustiti ravnatelja unutarnje sigurnosti zemlje? Izraelski Vrhovni sud razmatrao je to pitanje 8. travnja kad je zaustavio otpuštanje Ronena Bara, ravnatelja Shin Beta od listopada 2021. godine, koje je naredio premijer Benjamin Netanyahu. Međutim, očito očekujući takvu presudu, Netanyahu je unaprijed najavio da će ignorirati svaku nepovoljnu odluku.
Obično bi takvo očito nepoštivanje pravosuđa, čiji autoritet Netanyahu očito namjerava potkopati, izazvalo ustavnu krizu. To se još uvijek može dogoditi jer je sud zamrznuo Barovo otpuštanje samo do 20. travnja, zahtijevajući da vlada postigne kompromis s neovisnim državnim odvjetnikom zemlje koji se protivi Barovu otpuštanju na temelju toga što je Netanyahu u sukobu interesa.
Situacija je složena jer je katastrofalni neuspjeh Shin Beta da predvidi napad Hamasa 7. listopada 2023. svakako dovoljan razlog za otpuštanje Bara. On je to čak i priznao, ali je također pozvao da se državno istražno povjerenstvo izjasni o tom pitanju.
Sumnja u Netanyahuov sukob interesa
Netanyahu, željan da i sam ne bude upleten u taj neuspjeh, tome se odlučno protivi. Štoviše, Bar tvrdi da je Netanyahu, suočen s kaznenim progonom zbog korupcije, prijevare i zlouporabe moći, pokušao izvršiti pritisak na njega da uvjeri sud da odgodi datum njegova svjedočenja u procesu.
Dakle, iako postoje valjani razlozi da Netanyahu "izgubi povjerenje" u Bara, postoje i valjani razlozi za sumnju u sukob interesa. Najpogubniji i najkontroverzniji problem od svih Barova je istraga "Qatargatea" - složenog slučaja podmićivanja i širenja informacija koji uključuje Netanyahuove najbliže suradnike. Posebno je važno napomenuti da je Netanyahu odlučio otpustiti Bara odmah nakon što je ta istraga započela.
Ukratko, dva Netanyahuova osobna pomoćnika, Yonatan Urich i Eli Feldstein, uhićeni su pod sumnjom da su primili mito od Katara u zamjenu za izjave izraelskim medijima prilagođene da uljepšaju sliku Katara.
Treći pomoćnik, koji je prigodno otputovao u Srbiju, traži se zbog ispitivanja; glavni urednik Jerusalem Posta osumnjičen je kao posrednik, a jedan poduzetnik priznao je da je prenio sredstva Feldsteinu od poznatog katarskog lobista u SAD-u.
Katar koristi mito za promicanje svojih interesa
Često se vjeruje da curenje informacija iz ureda premijera dolazi od samog Netanyahua, budući da je poznato da je u prošlosti širio klasificirane informacije koje su štetile političkim protivnicima. Iako ništa ne upućuje na to da je osobno bio svjestan "Qatargatea", priznaje da su neka curenja informacija koja je počinio Urich odražavala njegove upute.
Katar je navodno plaćao ljudima da puštaju informacije o Kataru kao pouzdanom partneru u povremenim neizravnim pregovorima o sudbini izraelskih talaca u Gazi. Poznato je da Katar koristi mito za promicanje svojih interesa, što je postalo očito 2022. godine kada su uhićeni članovi Europskog parlamenta koji su optuženi da su uzimali katarski novac u tu svrhu. No u Izraelu katarski novac ima drugačije asocijacije.
Od 2018. godine i uz izričito odobrenje Netanyahuove vlade, katarska vlada slala je 30 milijuna dolara mjesečno kao podršku Hamasovu režimu u Gazi. Novac, koji se prevozio u koferima kako bi se izbjegle moguće američke sankcije protiv financiranja terorizma, korišten je za isplatu plaća državnim službenicima i socijalnih naknada, pa je Hamas svoja vlastita sredstva mogao koristiti za financiranje terorističkih aktivnosti.
Netanyahu je dopuštao isplate
Katarska podrška islamistima često ga je činila izopćenikom u arapskom svijetu. Netanyahu je dopuštao isplate zato što je Hamasov režim navodno služio izraelskim interesima. S teroristima na čelu Gaze i korumpiranim, nesposobnim birokratima Fataha u Ramallahu, Izrael je imao zgodan izgovor za izbjegavanje pregovora o palestinskom pitanju. Sve bi to bilo razotkrilo Barovo državno istražno povjerenstvo.
Odvjetnici osumnjičenika nisu izravno odgovorili na optužbe, ali naglašavaju da Katar nije "neprijateljska država", što implicira da nije bila uključena izdaja. Također ističu da se prema izraelskom zakonu samo državne službenike može podmititi.
Strogo uzevši, premijerovi pomoćnici ne spadaju u tu kategoriju. Obrana bi također mogla ukazati da izraelski mediji, koji su lakovjerno objavljivali curenja informacija, snose jednaku odgovornost kao i svi ostali.
Gotovo dvije trećine građana ne vjeruje vladi
Ali s obzirom na izraelsku političku kulturu zabijanja noža u leđa, curenja informacija su dio političke svakodnevice. Novinari profitiraju od toga, kao i političari. Feldstein je uhićen prošle godine zbog sudjelovanja u drugom skandalu curenja informacija, ali nije izgubio posao.
Prema ministru pravosuđa Yarivu Levinu, Netanyahuova vlada brani "milijune čija se prava gaze i čiji demokratski izbor na biračkim mjestima ruši šačica arogantnih i distanciranih sudaca". Ipak, ankete pokazuju da se 63% Izraelaca boji za budućnost demokracije u zemlji i da vjeruju Vrhovnom sudu, državnom odvjetniku i Shin Betu više nego Netanyahuovoj vladi u omjeru dva prema jedan.
@Project Syndicate

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati