FOTO , VIDEO Obišli smo hotel Marjan - kako je uništen nekada pravi simbol Splita
Foto i video: Index
NEVJEROJATNA je sudbina hotela Marjan. Podignut 1963. godine za 11 mjeseci bio je dugi niz godina najbolje što je turizam u Splitu mogao ponuditi. Brojna poznata imena odsjedala su u njemu. Splitu je dao prepoznatljivu vizuru, bio je pravi simbol grada.
Hotel je 2005. godine došao u ruke Željka Keruma. Platio ga je 170 milijuna kuna, trostruko više od traženih 57 milijuna kuna. Četiri godine kasnije potpisan je ugovor s Hiltonom, Kerum je postao gradonačelnik, a onda je sve krenulo nizbrdo. Radovi su ubrzo prekinuti, tek nešto kasnije doznalo se da je Kerumov poslovni imperij na izdisaju.
Firme su se rušile kao kule od karata, među njima i Adriatic, tvrtka vlasnik Marjana. Predstečajna nagodba nije dugo izdržala, 10 godina nakon Kerumove gala kupnje od 170 milijuna kuna, Adriatic je završio u stečaju jer radnicima nisu isplaćivane plaće.
Smjena stečajnog upravitelja
Dvije godine kasnije, Adris grupa na najboljem je putu da preuzme hotel. Otkupili su dio potraživanja radnika te potraživanja na aneksu hotela, prošlog mjeseca otkupljena su i potraživanja od Heta Asset Resolutiona koja drži hipoteku na samom hotelu.
Adris je u hrvatski turizam dosad uložio oko tri milijarde kuna, a u iduće dvije godine namjerava uložiti još dvije milijarde. Dobar dio će vjerojatno otići na Marjan, kojeg smo danas obišli s novim stečajnim upraviteljem Antom Gabelicom. U ponedjeljak je preuzeo Adiratic od dosadašnjeg stečajnog upravitelja Zorana Miletića. Jučer je skidao lutku s vrha hotela, a danas se spustio u poplavljene katakombe da se osobno uvjeri u kakvom se stanju nalazi objekt.
I Sapor otišao u stečaj
Očekivano, nije dobro. Podzemne etaže su poplavljene, ništa nije bolje ni u ostatku objekta. Tko ne pazi, može gadno stradati. Iza radnika je ostalo smeće, tako to stoji godinama, i to u najelitnijoj splitskoj četvrti. S terase hotela puca nevjerojatan pogled na gradsku luku i Dioklecijanovu palaču. Sam taj pogled vrijedi milijune.
Danas je inače u stečaj otišla još jedna Kerumova firma Sapor. Stečaj je tražila FINA zbog blokade računa do 25 milijuna kuna. Bili su glavni izvođači radova na Marjanu i prema Adriaticu su prijavili potraživanje od preko 100 milijuna kuna. Bivši stečajni upravitelj Miletić osporio je potraživanje i naručio vještačenje koje je pokazalo da fakture ne odgovaraju izvedenim radovima. Miletića su nakon toga izgurali iz stečaja.