Fond za zaštitu okoliša: Do danas rok za dostavu lokacija nepropisno odloženog otpada

ZAMJENIK direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Mirko Budiša danas je istaknuo da je do kraja dana rok do kada jedinice lokalne uprave i samouprave mogu dostaviti podatke o lokacijama nepropisno odloženog otpada na svom području, potrebne za sanaciju.
"Danas je zadnji dan da se jedinice lokalne uprave i samouprave mogu javiti na Poziv koji je raspisao Fond u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije. Prikupit ćemo sve prijave, analizirat ćemo ih i vidjeti koliki bi to bio financijski učinak, pokušati osigurati sredstva i u narednom periodu pomoći u sufinanciranju uklanjanja otpada s takvih lokacija", izjavio je Budiša novinarima na konferenciji "OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina".
Deset osumnjičenih u akciji Uskoka
Fond i Ministarstvo taj su Poziv objavili 21. veljače nakon što je Uskok 14. veljače temeljem policijske prijave, pokrenuo istragu protiv Josipa i Monike Šincek iz varaždinske tvrtke Tipos Resurs i još osmero osumnjičenika zbog nepropisnog odlaganja desetaka tisuća prostornih metara medicinskog i plastičnog otpada uvezenog iz Italije i Slovenije te hrvatskih tvrtki, koji su zakopavali na području Varaždina, Gospića i Benkovca.
Pored 10 hrvatskih državljana osumnjičene su i četiri tvrtke zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, teškog kaznenog djela protiv okoliša, krivotvorenja službene ili poslovne isprave, utaje poreza ili carine i pranja novca, sve u sastavu zločinačkog udruženja.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković je 21. veljače najavila da u cilju zaštite zdravlja ljudi i okoliša, kao i zaštite javnog interesa objavljuju Poziv jedinicama lokalne uprave i samouprave za dostavu podataka o lokacijama nepropisno odloženog otpada, s rokom dostave podataka do 10. ožujka.
Nedavno je u Gospiću rekla da će se sanaciji nelegalnog otpada pristupiti čim se za to steknu uvjeti, kao i na drugim sličnim lokacijama, osigurali su potrebna sredstva, a stručnjaci Fonda vršit će kategorizaciju otpada.
Podsjetila je i da su u tijeku izmjene Zakona o gospodarenju otpadom usmjerene na strože uvjete dobivanja dozvola i odredbe koje bi dovele do prevencije sličnih slučajeva, a odnose se na nadzor i jaču međuresornu suradnju.
Budiša je novinarima rekao da je u fazi istraga nepropisno odlaganje desetaka tisuća prostornih metara medicinskog i plastičnog otpada uvezenog iz Italije i Slovenije te hrvatskih tvrtki, koji su osumnjičenici zakopavali na području Varaždina, Gospića i Benkovca, utvrdit će se o kakvom otpadu se radi, koje su količine i kako to sanirati.
Na pitanje kako to da se otpad mogao uvoziti u Hrvatsku a da to nitko nije primijetio, Budiša je objasnio da postoji zakonska procedura kako se otpad uvozi i izvozi te da su svi konsternirani načinom na koji se to dogodilo, istraga je u tijeku i utvrdit će se svi detalji nakon čega će se pristupiti sanaciji.
Smanjiti količine komunalnog otpada odloženog na odlagališta na 10 posto
Budiša je na konferenciji "OTPAD 360° - jučer smeće, danas problem, sutra sirovina" govorio o prilikama i prijetnjama gospodarenja otpadom u RH.
Vezano za recikliranje i odlaganje komunalnog otpada, rekao je da RH još nije dostigla ciljeve iako je vidljiv značajan pomak prema njihovu ostvarenju. Ciljevi za komunalni otpad su oporabiti recikliranjem i pripremom za ponovnu uporabu i popravkom najmanje 55 posto mase komunalnog otpada do 2025., 60 posto do 2030. i 65 posto do 2035. godine.
Na kraju 2023. ostvarena stopa recikliranja bila je 36 posto što predstavlja povećanje od 50 posto u odnosu na 2017. godinu.
Od 2017. do 2023. Hrvatska je smanjila odlaganje komunalnog otpada sa 72 na 52 posto, a do 2035. godine cilj je smanjiti količinu komunalnog otpada odloženog na odlagališta na 10 posto.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati