Eskalira trgovinski rat SAD-a i Kine: "Možda vam se čini da ne može gore. Može"

TRGOVINSKI rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija ne pokazuje znakove usporavanja. Peking je obećao da će se "boriti do kraja" samo nekoliko sati nakon što je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio da će gotovo udvostručiti carine na kineske proizvode.
To bi značilo da bi većina kineskog uvoza u SAD bila opterećena zapanjujućom stopom od 104%, što predstavlja ozbiljnu eskalaciju između Washingtona i Pekinga.
Tko će prvi trepnuti?
S obzirom na to da se bliži rok za provedbu novih mjera (Trump prijeti uvođenjem dodatnih carina već od srijede), postavlja se pitanje: Tko će prvi trepnuti?
"Bilo bi pogrešno misliti da će se Kina povući i jednostrano ukinuti carine," kaže Alfredo Montufar-Helu, viši savjetnik u China Centru pri think tanku The Conference Board.
"Kina bi tako ne samo ispala slaba, nego bi dala SAD-u dodatnu moć u pregovorima. Trenutno smo u pat-poziciji koja će vjerojatno uzrokovati dugoročnu ekonomsku bol", rekao je za BBC.
Kina izvratila protucarinama, Trump prijeti dodatnim carinama od 50%
Svjetska tržišta su od prošlog tjedna u padu otkad su Trumpove carine, koje zahvaćaju gotovo sve zemlje, počele stupati na snagu. Azijska tržišta, koja su jučer zabilježila najveći pad u desetljećima, danas su se djelomično oporavila.
U međuvremenu je Kina uzvratila recipročnim carinama i to u visini od 34%, dok je Trump poručio da će dodati još 50% carina ako Peking ne popusti.
Neizvjesnost raste jer bi sutra na snagu trebale stupiti nove mjere, mnoge u visini i preko 40%. Pritom će azijske ekonomije biti među najpogođenijima: carine Kini porast će na 54%, dok će one Vijetnamu i Kambodži narasti na 46% i 49%.
Stručnjaci upozoravaju da se sve događa prebrzo, a vlade, poduzeća i investitori nemaju dovoljno vremena da se prilagode novom, znatno promijenjenom globalnom okruženju.
Kako Kina odgovara?
Na prve Trumpove carine Kina je odgovorila recipročno. Uvela je carine na određene američke proizvode, ograničila izvoz rijetkih metala i pokrenula antimonopolsku istragu protiv američkih tvrtki, uključujući Google.
Ovaj put, osim uvođenja novih carina, čini se da se Peking priprema i na duži sukob. Dopustio je pad vrijednosti juana, što kineski izvoz čini konkurentnijim, a državne kompanije počele su kupovati dionice u pokušaju stabilizacije tržišta.
Mogućnost dogovora između SAD-a i Japana kratkoročno je umirila investitore, ali sukob Kine i SAD-a, najvećeg svjetskog izvoznika i njegova najvažnijeg tržišta, i dalje izaziva zabrinutost.
"Ovdje se više ne govori o dobitku, već o tome tko može duže izdržati bol," rekla je za BBC Mary Lovely, stručnjakinja za trgovinu između SAD-a i Kine iz Peterson instituta u Washingtonu. Iako se kinesko gospodarstvo usporava, Kina je, kaže ona, spremna podnijeti žrtvu kako ne bi pokleknula pred onim što smatra američkom agresijom.
"Xi ima sve manje manevarskog prostora"
Pogođeno dugotrajnom krizom u sektoru nekretnina i visokom nezaposlenošću, kinesko stanovništvo troši manje. Zadužene lokalne vlasti imaju problema s novim ulaganjima ili širenjem socijalnih programa.
"Carine dodatno pogoršavaju taj problem," kaže Andrew Collier, viši suradnik na Mossavar-Rahmani centru za poslovanje i upravljanje pri školi Harvard Kennedy.
Ako izvoz padne, Kina gubi ključni izvor prihoda. Iako pokušava modernizirati gospodarstvo i osloniti se više na domaću potrošnju i visokotehnološku industriju, izvoz i dalje ostaje snažan pokretač rasta.
"Teško je reći kad će carine 'ugristi', ali vjerojatno uskoro," kaže Collier, dodajući da Xi Jinping ima sve manje manevarskog prostora.
Udar i na Ameriku
No posljedice neće osjetiti samo Kina. Prema Uredu američkog trgovinskog predstavnika, SAD je 2024. iz Kine uvezao robu u vrijednosti od 438 milijardi dolara, dok je u Kinu izvezao 143 milijarde dolara, što čini trgovinski deficit od 295 milijardi dolara.
Kineski izvoz u SAD u velikoj se mjeri sastoji od pametnih telefona, računala, litij-ionskih baterija, igračaka i konzola za videoigre. Ali tu su i tisuće drugih proizvoda - od vijaka do bojlera.
Nije jasno kako će SAD tako brzo pronaći alternativne dobavljače za sve te robe. Osim fizičke robe, dvije zemlje su snažno ekonomski isprepletene, ističe Deborah Elms, stručnjakinja za trgovinsku politiku u zakladi Hinrich iz Singapura.
"Možda vam se čini da ne može gore, ali može"
"Carine imaju granice. Ali postoje i drugi načini na koje si dvije zemlje mogu međusobno nanijeti štetu," kaže ona, pa dodaje: "Možda vam se čini da ne može gore – ali može."
Ostatak svijeta također prati situaciju – pitajući se gdje će završiti kineski proizvodi koji više ne mogu u SAD. "Dio toga preusmjerit će se na tržišta jugoistočne Azije," kaže Elms. No i ta tržišta već su pogođena carinama i traže nove izlaze za svoju robu.
"Svijet se pretvara u nešto vrlo nejasno, mutno. Ovo je posve nova faza", navodi.
Kako će završiti?
Za razliku od prvog Trumpova mandata, kada je trgovinski rat s Kinom imao jasnu pregovaračku dimenziju, sada nije jasno što je cilj novih carina, upozorava Roland Rajah, glavni ekonomist u australskom Lowy institutu.
Kina, kaže, ima širok spektar mogućih odgovora – od daljnje devalvacije valute do restrikcija za američke kompanije koje posluju u zemlji: "Pitanje je hoće li biti suzdržani. Imaju opcije: simbolične mjere za spas obraza ili punu eskalaciju. Još nije jasno hoće li posegnuti za svim sredstvima."
Neki stručnjaci vjeruju da će se dvije strane ipak povući u privatne pregovore. Trump, otkako se vratio u Bijelu kuću, još nije izravno razgovarao s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom, iako je Peking više puta signalizirao spremnost na razgovor.
Drugi su manje optimistični.
"Amerika precjenjuje svoju pregovaračku moć"
"Mislim da SAD precjenjuje svoju pregovaračku moć," kaže Elms. "Trump vjeruje da je američko tržište toliko privlačno da će svi pristati na njegove uvjete. Ali tako stvari ne funkcioniraju."
"Kako će ovo završiti? Nitko ne zna. Iskreno me zabrinjava brzina i razmjeri eskalacije. Budućnost je neizvjesna, a rizici golemi", zaključuje.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati