Eksperimentalna elektrana u Južnoj Koreji uzrokovala razoran potres
JUŽNOKOREJSKO povjerenstvo zaključilo je da je njihova eksperimentalna geotermalna elektrana vrlo vjerojatno uzrokovala potres magnitude 5,4 stupnja koji je 15. studenoga 2017. pogodio grad Pohang, piše ugledni časopis Nature.
Povjerenstvo je objavilo svoje nalaze 20. ožujka.
Eksperimentalna geotermalna elektrana
Klasična geotermalna elektrana je kao svaka druga elektrana osim što se para ne proizvodi izgaranjem fosilnih ili drugih goriva, već se crpi iz zemlje. No za razliku od konvencionalnih geotermalnih postrojenja koja izvlače energiju izravno iz vrelih podzemnih izvora, elektrana u Pohangu ubrizgala je tekućinu pod visokim tlakom duboko u zemlju i tako postigla visoke temperature. Pri tome se zapravo koristila tehnologijom poznatom kao napredni geotermalni sustav (engl. enhanced or engineered geothermal system, EGS).
No izgleda da je zbog spomenutog tlaka nastao niz malih potresa koji su naposljetku potaknuli veći potres 2017. godine.
Navedeni potres bio je drugi najjači i najrazorniji u suvremenoj povijesti zemlje. Bilo je ozlijeđeno 135 osoba, a ukupna šteta iznosila je oko 290 milijuna dolara.
Izrazili duboko žaljenje
Južnokorejsko ministarstvo trgovine, industrije i energetike koje je osiguralo sredstva za eksperimentalno postrojenje, navelo je u priopćenju da prihvaća nalaze povjerenstva i da "izražava duboko žaljenje" građanima Pohanga čija je imovina stradala u potresu.
Ministarstvo je priopćilo kako će demontirati elektranu, vratiti gradilište u prvobitno stanje i uložiti oko 225 milijuna dolara u popravak infrastrukture najteže pogođenog područja.
I u drugim dijelovima svijeta otkrivena je povezanost između potresa i geotermalnih elektrana, no potres u Pohangu je bio daleko najozbiljniji; 1000 puta jači od potresa magnitude 3,4 koji je 2006. nastao zbog rada postrojenja u Baselu u Švicarskoj.