Ekonomski analitičar za Index: Marić je napravio poreznu reformu po mjeri Todorića
Foto: FAH
POREZNA reforma dignula je na noge ugostitelje i hotelijere. Pobunili su se mnogi na najavu povećanja poreza na osnovne namirnice kao što su kruh i mlijeko.
Na kraju su odustali od dizanja PDV-a na hranu, ali je zato ostatak reforme razljutio mnoge.
Ekonomski analitičar Domagoj Mihaljević u razgovoru za Index rekao je kako je cilj ove porezne reforma da se održi ravnoteža poreznog sustava tako da se smanji teret onima s većim dohotkom i da se smanji porezni pritisak na poduzetnike, a da se istovremeno porezni manjak nadoknadi porezima koji pogađaju najsiromašnije.
"Porezom na nekretnine ide udar na umirovljenike"
Potvrdio je teze da se ovom poreznom reformom pogoduje šefu Agrokora Ivici Todoriću.
"Indikativno je da je autor porezne reforme Zlatko Marić bio direktor u Agrokoru što indicira da je ova reforma prilagođena za Ivicu Todorića i njegov tržišni opstanak.
Smanjuje se porez na inpute za poljoprivredne proizvode i to ide u smjeru Todorića kao glavnog igrača na agrarnom tržištu.
Također ovaj porez na nekretnine će naročito pogoditi umirovljenike čije su mirovine u tolikom nesrazmjeru s porezom, dok se na bizaran način pogoduje Todoriću jer je vlasnik jedne od starijih nekretnina. Umirovljenike koji su vlasnici svojih nekretnina pogotovo u centru grada i na obali dosta će koštati ovaj porez jer će se on godišnje plaćati do 1 posto tržišne vrijednosti nekretnine.
Plan je da se porez na nekretnine zamjeni komunalnom naknadom, s tim da se ona još dodatno procjeni s obzirom na starost nekretnine.
Znači da će oni koji imaju najstarije nekretnine plaćati manji porez, a Todorić je vlasnik jedne od najstarijih nekretnina.
On će manje plaćati porez na svoj dvorac, nego netko s novijim stanom. Čisto je zanimljiv detalj da ima 430 godina star dvorac", rekao je Mihaljević.
"Potiče se luksuz, a ne reinvestiranje"
Kazao je kako se smanjuje najviša porezna stopa na bogate, a manjak se tvrdi, prebacuje na najsiromašnije.
"Smanjuje se porez na dobit i najviša stopa poreza na dohodak. To će ići svim korporacijama, a Todorićevim menadžerima će se pogodovati jer će imati više plaće.
Povećava se i dozvoljeni porezni rashod za troškove reprezentacije s 30 na 50 posto pa će poduzeća imati veći manevarski prostor kod unajmljivanja jahti, vila, automobila i kuća za odmor.
Omogućuje im se da veći dio zarađenog novca prije dobiti spreme kroz troškove reprezentacije u te stvari za luksuz.
Uz to se bogatima s 20 na 18 posto smanjuje porez na dobit.
Apsurd je da se istovremeno dok se povećava porezni rashod za troškove reprezentacije istovremeno ne omogućuje porezna olakšica za reinvestiranu dobit. Potiče se luksuz, a ne reinvestiranje.
Smanjivanje poreza na dobit nije jamstvo investicija, zapošljavanja i rasta plaća, nego počiva na pretpostavci da će se poduzetnici upustiti u investiranje. Hoće li se zbilja upustiti ovisi o profitnim stopama. ako profitabilnost nije dovoljno visoka, porezne dobitke pospremit će u džep, a neće investirati.
Vidljivo je da je porezna reforma napravljena po mjeri svih velikih korporacija i tržišnih igrača", zaključio je Mihaljević.