DOMiNO: Od devetog stoljeća proizvodimo sol, Plenkovićeva vlada je to uništila

DAMIR Biloglav (DOMiNO) upozorio je danas u saboru da će u Hrvatskoj nakon duge povijesti proizvodnje nestati paška sol. Kaže da se ovih dana u Pagu polako uklanjaju bazeni u kojima se do sada na tradicionalan način sol proizvodila gotovo 1200 godina.
"Ovih dana čujemo da se u Pagu polako uklanjaju bazeni u kojima se do sada na tradicionalan način proizvodila paška sol. Paška sol je proizvod iznimne kvalitete. S tom solju se ne može usporediti nijedna druga sol koja dolazi u naše domove", rekao je Biloglav u saboru tijekom slobodnih govora u ime Kluba Dom i nacionalno okupljanje i Hrvatski suverenisti.
Podsjetio je da postoje pouzdani podaci da se u Pagu proizvodila sol na potpuno ekološki način još od devetog stoljeća, a naglasio je i da su se zbog nje čak vodili ratovi. "Vrijednost soli je bila tolika da je u jednom momentu u moćnoj Mletačkoj Republici ona činila čak 10 posto BDP-a. Transporte soli pratili su vojnici koji su bili plaćeni u soli", rekao je. Dodao je i da će Plenkovićeva vlada ostati zapisana u povijesti kao vlada koja je uništila proizvodnju paške soli.
Lukanović (SDP): Dužni smo njegovati dijalekte i lokalne govore
Napominjući da je danas Međunarodni dan materinjeg jezika, SDP-ov Ivica Lukanović rekao je da su hrvatski jezik i hrvatski dijalekti čuvari našeg identiteta. "Hrvatski jezik je svjedočanstvo naše povijesti i naše kulture. Kroz stoljeća, usprkos izazovima, ostao je snažan simbol opstanka i samobitnosti našega naroda" naglasio je.
Podsjetio je i da se naša bogata jezična baština ogleda u trima narječjima, čakavskom, kajkavskom i štokavskom, te da su ona živi dokaz naše povijesne slojevitosti i kulturne raznolikosti. Istaknuo je da u svijetu u kojem se jezici sve više standardiziraju i gube na različitosti očuvanje hrvatske jezične baštine nije samo pitanje lingvistike već i pitanje identiteta.
"Kao mali narod s bogatom poviješću dužni smo njegovati svoje dijalekte i lokalne govore jer oni su temelj naše posebnosti", zaključio je.
Novak: Inspekcije ne reagiraju na vrijeme na očite prekršaje
Dubravka Novak (Klub Možemo) upozorila je da pasivnost u radu državnih inspekcija može imati katastrofalne posljedice za zdravlje stanovništva ako inspekcije ne reagiraju na vrijeme na očite prekršaje. Podsjetila je na nedavni slučaj nepropisnog odlaganja 35.000 tona medicinskog i plastičnog otpada na više lokacija u Hrvatskoj.
"Pokrenuta je istraga protiv deset osoba iz četiri tvrtke zbog niza teških kaznenih djela. No, u njima nema onog koje se odnosi na ugrožavanje zdravlja ljudi, što to u konačnici i jest", poručila je. "Ilegalno zbrinjavanje medicinskog i svakog drugog otpada predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje ljudi i rizik za zagađenje, tla, vode i zraka", poručila je.
Navela je i da građani i uprave u mnogim sredinama prijavljuju nepropisno odlaganje otpada i zagađenje zraka, no osjećaju se nemoćno jer se godinama ništa nije promijenilo. Uz to, smatraju se nemoćnima u traženju prava na čisti zrak jer prijavljuju nepravilnosti inspekcijama od kojih povratne informacije nema. Novak je upozorila i da je Varaždinska županija, iz koje dolazi, na prvom mjestu po broju karcinoma u zemlji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati