Domaći autobusni prijevoznici napali Flixbus: "Državo, spriječi predatorske cijene"
NAJVEĆI domaći autobusni prijevoznici u Hrvatskoj, okupljeni u Udrugu hrvatskih autobusnih javno linijskih prijevoznika, apelirali su na donošenje posebnog zakona o zabrani nepoštene prakse u sektoru javno linijskog prijevoza putnika.
"Time bi se, po uzoru na identični zakon kojim se spriječilo predatorsko ponašanje stranih trgovačkih lanaca, onemogućilo prodaju usluga ispod 'nabavnih cijena'. Naime, kako je pokazala praksa na nekoliko linija autobusnog prijevoza, nakon što se dampinškim cijenama uništi konkurencija, cijene za putnike odlaze u nebesa, a putnik gubi mogućnost izbora", navode u priopćenju.
Prozvali Flixbus da ruši cijene kako bi eliminirao konkurenciju pa onda višestruko diže cijene
Iako ga izravno ne spominju, jasno je da domaći prijevoznici ciljaju na Flixbus.
Dodaju kako su posljedice takvog predatorskog ponašanja vidljive na nizu linija.
"Primjerice, popularnu liniju Zagreb-Mostar prije četiri godine vozilo je više prijevoznika i to za prosječnu cijenu karte od nešto više od 20 eura. Dampinškim cijenama jedan prijevoznik je privremeno putnicima ponudio nerealno niske cijene od otprilike 10 eura za rutu od gotovo 500 kilometara. Danas ta linija, kad je na tržištu ubijena konkurencija, putnike u prosjeku košta više od 40 eura, a za vrijeme vikenda i najvećih gužvi i znatno više. Slična situacija događa se i na linijama iz Rijeke za Ljubljanu koje su, nakon početnih akcija, putnicima skuplje tri do četiri puta", navode prijevoznici.
Hrvoje Meštrović, predsjednik UHAJLP-a koji okuplja domaće prijevoznike koji zapošljavaju 8000 radnika, ističe da država mora zaštititi putnike od predatorskog ponašanja prijevoznika, i to kroz jasna pravila koja će vrijediti jednako za sve prijevoznike koji djeluju u Hrvatskoj, ali i sve one koji planiraju početi s radom. Takva pravila bi onda vrijedila za sve, bez obzira na to kojoj udruzi pripali ili koliko vozača imali.
"Kada su veliki strani trgovački lanci dolazili u Hrvatsku, htjeli su predatorski osvojiti tržište i pridobiti kupce spuštanjem cijena ispod nabavne cijene. Brzo je postalo jasno da cilj takvih praksi nije ponuditi kupcima više izbora, već da je cilj uništiti domaće proizvođače i trgovce. To se sad događa i u hrvatskom prijevozu gdje jedni sustavno istiskuju konkurenciju predatorskim cijenama nakon čega putnicima podižu cijene nekoliko puta. Država dobro zna koji su nabavni troškovi u prijevozu i, po uzoru na trgovce, mora putnike zaštititi od nepoštenih prijevozničkih praksi. Siguran sam da će država, ali i svi akteri na tržištu prijevoza prihvatiti inicijativu", istaknuo je Meštrović te dodao da, jednako kao što je navedeni zakon osigurao konkurentnost sektora trgovine, isto žele učiniti u sektoru prijevoza.
U protivnom je, tvrde prijevoznici, moguće očekivati da će cijene brojnih linija diljem Hrvatske rasti, a u periodima van turističke sezone, kada je potražnja niska, linije poput one Zagreb - Vukovar će voziti znatno rjeđe.
"Brojnije linije će se ukidati"
"Brojne linije će se i ukidati. To je posebno problematično u hrvatskom kontekstu jer je javno linijski prijevoz primarni krvotok mobilnosti unutar Hrvatske, bez kojeg nema niti gospodarske aktivnosti, niti ravnomjernog razvoja Hrvatske", navode.
Dodaju kako trendovi iz inozemstva pokazuju da države preuzimaju aktivnu ulogu u osiguravanju mobilnosti svojih stanovnika i poseban naglasak stavljaju na javni prijevoz. Njemačka je tako nedavno najavila uvođenje mjesečne karte za prijevoz od 49 eura, što će lokalnom stanovništvu omogućiti jeftiniji prijevoz, koji je ujedno i ekološki prihvatljiviji. Njemačka se, kažu iz Udruge, prema prijevozu odnosi kao prema nacionalnom blagu.
"Zakon o nepoštenoj prijevozničkoj praksi u fokus stavlja putnika i njegovo pravo izbora, a dugoročno osigurava konkurentnost u sektoru prijevoza. Nadamo se da će država imati sluha za naše zahtjeve jer dijelimo isti cilj - konkurentni sektor i zadovoljne putnike", za kraj je zaključio Meštrović.