Djeca u Švedskoj će godinu dana ranije kretati u školu
DJECA u Švedskoj će od 2028. godine kretati u školu sa šest godina starosti. Dosad su kretali u školu sa sedam godina. Odluka je donesena u sklopu revizije obrazovnog sustava.
Švedska vlada je objavila kako će zamijeniti obveznu godinu predškole (förskoleklass) dodatnom godinom osnovne škole (grundskol). Koalicijska vlada desnog centra objavila je plan uoči predstavljana proračuna za sljedeću godinu, piše Guardian.
Plan potječe od prethodne vlade, a podupiru ga i lijevo orijentirani socijaldemokrati. Ministar obrazovanja Johan Pehrson poručio je da se "škola mora vratiti osnovama" te dodao da će biti veći fokus na ranom učenju čitanja i pisanja, kao i na matematici.
Sindikati strahuju za radna mjesta
"To bi trebalo dovesti do toga da učenici imaju bolju priliku za razvoj osnovnih vještina kao što su čitanje, pisanje i brojanje", istaknuo je. Kritičari kažu da je plan u suprotnosti s istraživanjem koje pokazuje da se razvoj djece najbolje podupire okruženjima za učenje temeljenim na igri.
Čelnici sindikata strahuju da bi ovaj potez mogao ostaviti bez posla mnoge specijalizirane odgajatelje.
"Gurajući šestogodišnjake u formaliziranije školsko okruženje, riskiramo gubitak osnovnih metoda temeljenih na igri za koje se pokazalo da potiču dječji razvoj. Studije potvrđuju da je igra temelj za rano učenje i razvoj kritičnih vještina kao što su jezik i rješavanje problema", kazao je Christian Eidevald, gostujući profesor na Sveučilištu Södertörn.
Niz obrazovnih mjera uključen u proračun
Eidevald je među skupinom akademika koji proučavaju djecu i pedagogiju te su napisali članak u kojem dovode u pitanje obrazloženje vlade.
"Uključivanje šestogodišnjaka u osnovnu školu bez uzimanja u obzir njihovih specifičnih razvojnih potreba i bez iskorištavanja prednosti jedinstvene kompetencije odgajatelja je korak u pogrešnom smjeru i neće dovesti do veće jednakosti. Umjesto strukturnih promjena, sredstva treba ulagati u podizanje kvalitete obrazovanja s kompetentnim učiteljima", poručili su.
Neki su stručnjaci pozitivno ocijenili plan. Johannes Westberg, profesor obrazovanja na Sveučilištu Groningen u Nizozemskoj, rekao je da ovaj potez ima smisla i da će švedsko školstvo više uskladiti s ostatkom Europe.
Ostale obrazovne mjere koje će biti predstavljene u proračunu uključuju ulaganje u "hitne škole" za privremeno premještanje djece kada postoje problemi u školi, veće ulaganje u udžbenike te financiranje osposobljavanja učitelja i odgajatelja.