VIDEO SDP nije uspio srušiti vladu, rasprava je trajala 14 sati

Foto: Hina, Index
KAO što se i očekivalo, SDP nije uspio prikupiti dovoljno ruku za rušenje vlade. Za izglasavanje nepovjerenja vladi ruku je diglo 59 zastupnika, a 78 ih je bilo protiv. Oporba nije uspjela izglasati ni nepovjerenje ministrici demografije Nadi Murganić.
Sjednica sabora započela je u 9:30 raspravom o SDP-ovoj inicijativi za pokretanje pitanja povjerenja vladi zbog slučaja Agrokor. Maratonska sjednica trajala je do nešto iza ponoći, ukupno oko 14 sati. Izrečen je rekordan broj opomena, a srušen je rekord i po broju replika.
Prije samog glasanja govorio je Davor Bernardić u ime SDP-a, predlagatelja prijedloga za opoziv vlade.
"Iza ove duge rasprave stvari su na kraju jasne. Maske su pale. Vlada je ostala bez ijednog konkretnog odgovora na pitanja koja smo postavili. Štoviše u svom odgovoru je naznačila kako su išle stvari, gdje je rekla da je Knighthead fond i prije imenovanja izvanrednog povjerenika predložio sporni roll-up kredit koji diskriminira hrvatske zakone. Sve je bilo spremno i nakon toga se događa roll-up koji je predložio sam strvinarski fond. Očito će biti potrebno promijeniti zakon o istražnim povjerenstvima na način da većinu u njemu ima opozicija. Sada je potpuno jasno da je ovo ortačka vlada koja piše ortačke zakone i koja je napisala i pripremila sporni ortački ugovor. Nastavljamo našu borbu i inzistirat ćemo na istini i inzistirat ćemo na posebnom osnivanju istražnog povjerenja samo za Lex Agrokor da utvrdimo koje su okolnosti, kakvi noćni sastanci, kakvi dogovori i kakve tajne i mutne kombinacije prethodile donošenju ovog zakona koji će imati duboke i nesagledive posljedice za sve hrvatske građane", rekao je Bernardić uoči glasanja o nepovjerenju vladi.
Po Poslovniku, kada sabor odbije prijedlog za iskazivanje nepovjerenja, zastupnici koji su ga inicirali ne mogu isti zahtjev podnijeti prije nego što istekne šest mjeseci od podnošenja prijedloga.
Tijek događaja:
00:11 Nakon toga glasalo se o nepovjerenju HDZ-ovoj ministrici Nadi Murganić, a ni u tom slučaju oporbi nije uspjelo skupiti dovoljno glasova, pa tako Nada Murganić ostaje ministrica demografije u vladi. Za nepovjerenje ministrici Murganić glasalo je 49 zastupnika, a protiv je bilo 78 zastupnika.Dvoje zastupnika bilo je suzdržano.
00:10 Kao što je bilo i očekivano, oporba nije uspjela skupiti dovoljno ruku za rušenje vlade. Za izglasavanje nepovjerenja vladi glasalo je 59 zastupnika, a protiv ih je bilo 78.
00:06 Utvrđen je kvorum, u saboru je 136 zastupnika.
23:59 Uskoro se očekuje glasanje o nepovjerenju vladi, posljednji govori šef SDP-a govori Davor Bernardić. "Maske su pale, vlada je ostala bez ijednog odgovora. Ovo je ortačka vlada i to je sada posve jasno. Nastavljamo borbu, inzistirat ćemo na istini i na posebnom istražnom povjerenstvu samo za Lex Agrokor", rekao je Bernardić.
23:55 Pernar je gotovo deset minuta nabrajao kakva bi Hrvatska bila da je na vlasti Živi zid. Predsjedavajući Jandroković je nakon toga rekao "Da je Živi zid na vlasti, ja bih doma spavao i ne bih bio ovdje". Pernar mu nije ostao dužan te mu replicirao: "Da je Živi zid na vlasti, vi biste bili uz nas i vjerojatno bi bili na istom mjestu".
23:51 "Saborski zastupnici negoduju zbog podužeg Pernarovog monologa, a u njegovu obranu stao je HDZ-ovac Željko Reiner.
23:46 Ivan Pernar tvrdi da bi Robert Ježić vratio pet milijuna eura mita - samo da je Živi zid na vlasti. Tvrdi i da Todorić ne bi bio u Londonu, nego u Remetincu.
23:38 SDP-ov Željko Jovanović kaže da HDZ zaslužuje otići jer štiti uhljebe. "Imamo vladu koja je u odlasku i koja je ortačka", rekao je Jovanović.
23:29 Bunjac iz Živog zida kako nije rješenje da HDZ padne, a da dođe SDP, jer su jednako odgovori za aferu Agrokor. Najavio je da će glasati za smjenu vlade.
23:19 Nakon kratkih izlaganja Pernara i Panenića, rasprava se vratila na povjerenje vladi.
23:15 Mostov zastupnik Panenić ustvrdio je da je Indexova objava ravna "državnom udaru u energetici". "Nakon ovoga, što reći? Tražimo žurnu istragu da se utvrdi odakle je ovaj dokument izašao", rekao je Panenić, dodavši kako se odgovorni za to možda nalaze i u hrvatskoj vladi. Opširnije.
23:14 Ivan Pernar čitao je u saboru dijelove Indexova teksta o arbitražnog presudi, te podsjetio da je i sam postavio pitanje zbog čega Robert Ježić nije vratio pet milijuna eura navodnog mita.
23:02 Vezano za arbitražu, stanku je zatražio i Klub Mosta, a Reiner je odobrio pauzu od 10 munuta.
Podsjetimo, presudu zbog koje je zatražena stanka prvi je objavio Index.
22:59 Zastupnik Ivan Pernar rekao je kako je Arsen Bauk "velika glava" kojoj nedostaje samokritičnosti, a potom je zatražio stanku jer se "konačno počela objavljivati presuda u slučaju Ina-Mol".
22:45 Potom je riječ preuzeo zastupnik Bauk. Između ostaloga, rekao je kako će oni ostati opozicija koja daje kritike i predlaže rješenja.
22:43 Maras je još jednom upitao ministricu Dalić da objasni kako je Ante Ramljak bio kvalificiran da postane povjerenik vlade.
22:35 Zastupnici su prešli na pojedinačnu raspravu, od kojih prvi govori zastupnik Maras. Predsjedanje je preuzeo zastupnik Reiner, a premijer je otišao iz sabornice skupa s predsjednikom sabora Jandrokovićem.
22:30 U sabornicu se vratila većina zastupnika, premijer i ministri.
22:20 Zastupnik Habek rekao je Batiniću u replici da pati od Alzheimera kada je zaboravio sve što se u vladi dešavalo, a zastupnici oko njega su dobacivali da je bolji izraz "sinkopa".
Predsjednik sabora je nekoliko puta recitirao stihove iz pjesama.
22:05 Uz njega je govorio i zastupnik Batinić koji je rekao kako će HNS podržati vladu.
22:00 Posljednji su govorili predstavnici Kluba zastupnika HNS-a. Stjepan Čuraj rekao je kako su oni postavljali pitanja za vrijeme donošenja Lex Agrokora, ali i kako je to zakon koji se morao donijeti.
21:50 Ivan Pernar u jednoj od replika upućenoj zastupniku Bileku, rekao je kako je demagogija priča da je HDZ spasio radnja mjesta pomoću Lex Agrokora.
"Desilo bi se isto što se dogodilo u BiH, netko bi drugi kupio tvrtke koje dobro rade, a radna mjesta bi se zadržala. Jeste li bili skoro u Slavoniji, dame i gospodo? Da jeste vidjeli biste da je svaka druga kuća prazna i zatvorena. Pa nije Ivica Todorić potjerao te ljude nego vi. Vi gospodo iz HDZ-a i SDP-a", rekao je Pernar uz glasno negodovanje strane na kojoj sjede HDZ-ovci.
21:20 Ivan Vilibor Sinčić govorio je ispred Kluba zastupnika Živog Zida i Snage, rekavši, između ostaloga, kako vlada i institucije nisu bili budni u slučaju Agrokor te kako nitko tko dopušta da se radnike plaća u paštetama ne bi smio biti u politici.
20:40 Za govornicom je opet bio Peđa Grbin koji je nastavio brojati razloge zbog kojih vlada treba otići.
Rekao je kako mu je drago da je opet u sabornici potpredsjednica Dalić jer je prošli put stao kod nje.
"Stao sam oko gospođe Martine Dalić. moram ukazati na jedan sramotan istup gdje je gospođa Dalić rekla da je nebitno tko je radio na Lex Agrokoru. Reći da je to njezin jedini krimen bilo bi smiješno. Ona se trenutno nalazi pred nekoliko postupaka pred Povjerenstvom za sukob interesa, primjerice za Inu, a predsjednik vlade je poziva na sastanke o nacionalizaciji Ine. Ona zaboravlja i prijaviti da njen suprug dobiva bonuse kod poslodavca - Ine.
Nina Obuljen za savjetnika uzima notornog Ilčića koji je već jednom morao odletjeti iz ministarstva vanjskih poslova za sitnicu od 10.000 kuna.
Predsjednik vlade je s ove govornice prije nego je postao predsjednik vlade govorio o promjenama u zakonu koji je trebao regulirati broj državnih službenika, kako ćemo reducirati birokraciju, a dobili smo više službenika u vladi neko ikada do sada, a naravno i porast troškova. Vaše ministarstvo vanjskih poslova, predsjedniče vlade propustilo je intervenirati i uključiti se u sudski postupak pred ESLJP za povrat izbjeglica u RH. vi i vaša vlada ste to smatrali nebitnim iako bi ta odluka mogla imati nesagledive posljedice po ovu državu.
Nacionalizacija Ine i privatizacija HEP-a. Još ne znamo koliko će nas koštati. Države članice EU razmišljaju o ukidanju motora s unutarnjim izgaranjem, a mi bi nacionalizirali Inu. Pa tko je tu lud", rekao je.
19:50 U ime Kluba zastupnika MOST-a govorio je Tomislav Panenić koji je ustvrdio kako je očito da će vlada imati dovoljno ruku i da će joj biti izglasano povjerenje, a govorio je i o "dogovornoj demokraciji".
Replicirao mu je SDP-ov Nenad Stazić koji mu je rekao kako su upravo oni dobivali što su htjeli kako bi ušli u vladu, a govore o "dogovornoj demokraciji".
"Zoran Milanović vam je nudio 7 ministarstava. Zašto? Jer ste to tražili. Ali s njim niste smjeli jer da ste ušli u vladu sa SDP-om, onda neki od Vas ne bi u Metkoviću mogli nedjeljom na misu, jer Vas pop ne bi pustio", rekao je Stazić.
Milijan Brkić, koji trenutno vodi sjednicu rekao je kolegi Staziću da vjeruje kako je Božo Petrov rimokatoličke vjeroispovijesti, u kojoj su svećenici i fratri, a ne popovi.
Panenić je pak rekao kako oni u Mostu "imaju muda" i kako se s njima nije lako dogovoriti.
18:55 U ime Kluba SDSS-a govorio je Milorad Pupovac.
"Kolega Radin me pitao o čemu ću govoriti, misleći što se imamo petljati u ovo. Ali odgovornost svakoga od nas postoji. Zato sam ja ovdje. Danas je 10. novembra ili studenoga, a sutra je 11. Dvije značajne stvari su se dogodile na ove datume. Prije 99 godina je postignuto primirje velikoga rata, a važno je da ga se spomene u kontekstu naših ratova ovdje koje ne prestajemo voditi. HDZ optužuje SDP, a SDP HDZ. Hrvatska ne postoji ni građani sa svim njenim drugim problemima. Postoji samo Agrokor, a to niti je pametno niti pošteno.
Postoji još jedan važan sporazum, na sutrašnji dan je potpisana koalicija između Stjepana Radića i Svetislava Pribićevića.
Mi smo danas opterećeni ratom i raspadom zajedničke zemlje ali treba podsjetiti na ove datume koji su jamčili stabilnost. Ja mislim da postoje tri periodizacije u vezi Agrokora. Prvi je onaj 90-ih, Agrokor je kroz taj period prošao sa svim lošim karakteristikama tog perioda i došao do 2000-ih s velikim rezultatima u regiji. I period koji je sada u kojem su se pokazali gubici. Vlada je u prvoj fazi spriječila najgore što se moglo dogoditi, ali treba reći sljedeće, mio ovdje jedni druge optužujemo, a koja je odgovornost onih koji su bez ikakvih kriterija, banaka, fondova, podržavali tu politiku po temelju obujma poslovanja firme, a ne po stvarnoj dobiti i profitu? Koja je njihova logika i odgovornost, hoće li oni na kraju platiti cijenu? I gdje su bili oni koji su bili odgovorni za regulatorne mehanizme? Ako netko ima saznanja da je HDZ ili SDP utjecao na njih neka to kaže, ali te grupacije aktera imaju ozbiljnu odgovornost za stanje u kojoj se naša zemlja.
Ne spašava se ovdje Agrokor nego golem broj radnih mjesta i fiskalna stabilnost ove zemlje. E sad, mnogi pitaju što dalje i to s pravom, pitam se i sam. Mnogi pitaju je li bilo grešaka, možda i je, ali mi ne bismo trebali praviti greške. Izgubili smo nekoliko arbitraža i sporova. Ono što je pred nama najozbiljnije je pitanje nagodbe, hoće li i kako uspjeti.
Kolege iz SDP-a trebaju li nam stvarno izbori? Svatko ozbiljan bi rekao da ne. Ali u redu, ako mislite da trebaju, to je vaše pravo", poručio je Pupovac.
"Neki ljudi s pravom govore o tome da je Agrokor bio pod skutama države i obrnuto, ali s ovim mjerama više neće biti i dajmo priliku tome", zaključio je.
18:40 Grbinu je replicirao i Stevo Culej.
"Kaže 10 milijuna kuna ministrica Žalac podijelila s pajdašom, pa idemo dalje kolega Grbin", počeo je Culej i potom pročitao naslove iz novina i medija o ministru Jakovini za kojeg se pisalo kako je pogodovao prijateljima i izgubio dio novca iz Europske unije.
Grbin mu je odgovorio kako to pokazuje da se za vrijeme Jakovine bar nešto radilo, ali da se za vrijeme ministrice Žalac ne radi ništa.
18:30 Peđa Grbin govorio je u ime predlagatelja za opozivom vlade.
"Sve što vlada izvodi u vezi Agrokora dovoljan je razlog za odlazak ove vlade, ali pošto ste tražili da vam nabrojim još razloga evo ih redom.
Ministrica Žalac 10 milijuna kuna svojem pajdašu bez javne nabave. 10 milijuna kuna, a istovremeno povlačenje novca iz EU fondova nikad lošije.
Ministar Kujundžić. SDP-ova vlada je smanjila dospjeli dug u zdravstvu a sve ste programe koje smo uveli ukinuli čim ste došli na vlast i samo dvije godine su vam trebale da vratite dug na prijašnje stanje pa sada predlažete poskupljenje zdravstvenog, dodatno oporezivanje mobilnih usluga i slično. Kada se ministra za to pita on u svom stilu kaže onaj kome se ne sviđa nek ide na referendum i vrati Hrvatsku u komunizam. iako Hrvatska nikad nije bila u komunizmu možda bi i to bilo bolje od onoga što im HDZ pruža.
Ministar Tolušić. Jeste li ikada čuli za predmet Dassonville, ministre? Niste. Student pravnog fakulteta ne može završiti drugu godinu ako za to ne zna, osnova slobode kretanja roba u EU, vi za to niste čuli ali ste zakone spremne donositi. Preko 50 milijuna kuna dodijelili ste kao potporu onima koji nisu bili na EU listi. Firmi cijenjenog kolege Lucića duguju preko 15 milijuna Hrvatskim šumama dok dobivaju poticaje.
Ministar Marić. Na žalost ovdje moram stati ali bit će vremena da nastavimo o svemu što je radio HDZ u vrijeme Plenkovićeve vlade", rekao je Grbin.
Lucić se odmah javio za povredu poslovnika po članku 238. i rekao Grbinu kako njemu ništa nije dodijeljeno niti dato.
18:10 Zastupnik Mosta, Nikola Grmoja upustio se u raspravu s zastupnikom Bačićem, a nakon što je zatražio povredu poslovnika, za koju je Jandroković procijenio da je nije dobro objasnio i da je taj institut zloupotrijebio, oduzeo mu je riječ do kraja rasprave u ovoj točki.
18:05 Grmoja je rekao kako je Saucha glavni branitelj vlade.
"Tražili smo odgovore a dobili smo to da premijer šuti. To su pitanja koja pokazuju spregu politike HDZ-a i ako hoćete SDP-a ali i HSS-a. To pokazuje da je Todorić bio politički zaštićen u Hrvatskoj, a vi ponavljate teze obrane Ivice Todorića.
17:50 Na Bačićev govor bilo je puno replika, između ostalima je govorio i Orsat Miljenić koji je rekao da misli da ćemo doći u situaciju da će građani platiti dugove Agrokora zbog Lex Agrokora.
"Ja ne vidim ni jedan razlog zašto je vlada u tolikoj mjeri morala stati iza vjerovnika. To je problem zakonskog rješenja. Upozoravali smo na to i kada se zakon donosio. Vi spominjete engleski sud, odlučit će bojim se arbitraža u Washingtonu, što kada sutra odluči da ne izručuje Todorića, hoćete ga i onda priznavati? Vidite što je problem kada se vlada miješa deklarativno a zapravo nema oružja da išta napravi", rekao je.
17:30 S obzirom na velik broj replika na Bačićev govor, Reiner se požalio kako će u saboru biti do zore.
17:15 U ime Kluba zastupnik HDZ-a govorio je Branko Bačić koji je rekao kako je Plenković do sada u saboru bio već 17 puta, a kako je primjerice Milanović u cijelom mandatu bio 32 puta.
"Čini mi se da u SDP-u lijeva ne zna što radi desna. U ovom uratku SDP kaže da je vlada imala nekoliko načina kako riješiti ovaj problem. Ja tvrdim da se ne radi o državnom intervencionizmu i da je Lex Agrokor jedna vrsta stečajnog zakona. Da je tome tako ako već ne vjerujemo našim sudovima jer je rol up ugovor potvrdio i sud u Londonu koji je priznao izvanrednu upravu. Ovdje stoga ne možemo govoriti o državnom intervencionizmu. Ipak u svakoj državi postoji pravilo da država u svakom trenutku može zadirati pa i ukinuti pravo vlasništva, ako time štiti neko drugo pravo ali to ovdje nije bilo. Ovdje je vlasnik svojevoljno potpisao provedbu zakona o državnoj samoupravi", rekao je Bačić.
"Zaboravljamo u kojem je trenutku donesen ovaj zakon. Ocijenilo se da postojeći zakoni ne bi moli napraviti ono što je Lex Agrokor napravio. Ovdje je i ministar pravosuđa neka on kaže bi li pravosuđe moglo brzo odraditi 70 novih stečajeva koji bi nastali u onom trenutku. Dakle tim je zakonom spriječen stečaj Agrokora i gospodarskog sustava. Očuvana su radna mjesta, isplaćeni su mali i u određenom dijelu veliki dobavljači i dobili smo vrijeme u kojemu je moguće pripremiti nagodbu. Jučerašnji dan je dan koji predstavlja pomor vaših primjedbi na ovaj zakon. prvi je taj da je odbijena žalba Sberbanke u Londonu čime je potvrđena izvanredna samouprava i s druge strane Europska komisija je jučer rekla da je vlada ovim zakonom spriječila određene sistemske rizike te je kada se uvjerila da zakon polučuje uspjehe zbog kojih je donesen vratila projekcije na 3.2 posti rasta BDP-a. Kada sam čitao ovaj prijedlog, činilo mi se kao da je SDP nervozno pripremao aktualno prijepodne. vi vladu optužujete pitanjima na koja niste sami odgovorili. Ja tvrdim da nitko od vas zastupnika SDP-a niste znali što je Bernardić ovdje planirao reći", rekao je.
"Ovakva vam blamaža doista nije trebala", dodao je Bačić i rekao kolegama iz SDP-a kako misli da među njima ima dobrih pravnika, ali i kako se referiraju na krive članke Lex Agrokora u svojem zahtjevu za opoziv vlade.
Rekao je i kako mu nije jasno čije interese oni zastupaju te kako na kraju ispada da zastupaju interese Ivice Todorića i Sberbanke.
17:05 Odgovorio mu je zastupnik Pernar koji je rekao kako se svaki problem mora rješavati od uzroka. "Krivnja mora pasti i na one koji su ovo Todoriću omogućili, a oni koji su to omogućili su bili dijelovima i SDP-ove vlade. Kada vi i HDZ optužujete jedni druge za suodgovornost u nastanku onoga što je danas Agrokor, imate i jedni i drugi pravo. U svakoj pravoj partiji gdje su drugovi ima doze samokritičnosti, a kod vas je prisutna samo kritika", rekao je.
16:55 "Primijetio sam i još jedan paradoks, a to je da se počelo trgovati dionicama Agrokorovih tvrtki. Isto se ponavlja kao i s gospodinom Ramljakom i povlaštenim informacijama. Ako je netko znao koliko će nešto vrijediti pušta se trgovanje čim se saznaju neke informacije, a o tome ni zastupnici ni javnost ne znaju. Ova priča se svodi na interesni kapitalizam, imamo neke koje treba zaštititi i namiriti. Zato kažemo da vlada radi u interesu raznih interesnih skupina. Mi se protiv toga pokušavamo boriti u parlamentu. Vidim da neki zastupnici imaju problem s tim. pritom ne mislim na HDZ jer oni moraju glasati za svojeg premijera, ali imam pitanja z zastupnike HNS-a. Podržavate li kada HDZ kaže sam za sebe da upravlja HRT-om, da se neće u školama učiti građanski odgoj? I pitanje za zastupnike nacionalnih manjina, podržavate li pojedine koji kažu da ne treba dopustiti povrat Srba u Knin? I pitanje za sve u saboru, podržavate li ovu vladu koju ne podržava 80 posto građana", upitao je Hajdaš Dončić.
16:50 Siniša Hajdaš Dončić govorio je u ime Kluba zastupnika SDP-a rekavši kako mu ja žao da u sabornici u tom trenutku nije bilo "njegovog visočanstva" premijera Plenkovića, ali i kako razumije da ima neke potrebe.
"Taj strvinarski fond je poznat po kupovini duga Argentine, znate kako je to završilo? U tužbi su, tužio j Argentinu. Kada kažemo da je vlada imala direktnu državnu intervenciju, mislim na to da je došlo do radikalne promjene okvira stečajnog zakona, što može dovesti do tužbi. Zato jer ste vi ovim zakonom koji je između stečajnog i izvlaštenja omogućili povjereniku da gradira vjerovnike. Nekima kažu možete sudjelovati, a nekima da ne mogu. Ono što je najzanimljivije u ovoj priči je da mi nemamo stalno vjerovničko vijeće, nego privremeno, koje je izabrao Ramljak. Izabrao ga je jer su ga oni financirali", započeo je Hajdaš Dončić.
16:30 Prvi joj je replicirao zastupnik Maras, koji je rekao kako je Plenkovićeva vlada za relativno mali novac odlučila prepustiti upravljanje Knightheadu.
16:25 Rekla je i kako budućnost Agrokora sada ovisi o vjerovnicima Agrokora.
"Ivica Todorić je radio sve što je htio iz Kulmerovih dvora, a sada radi što hoće iz Londona", rekla je Mrak Taritaš.
Zaključila je kako će oni ostati vjerodostojni i glasati za opoziv vlade, ali je dodala i kako je budućnost države vezana samo uz jednog čovjeka Antu Ramljaka.
16:14 Počela su izlaganja Klubova zastupnika. Predsjednik sabora Reiner rekao je kako će prema sadašnjem tijeku sjednice, sjednica trajati najmanje do 22 sata, pod pretpostavkom da ne bude replika, što je nemoguće.
U Ime kluba zastupnika GLAS-a i HSU-a govorila je Anka Mrak Taritaš koja je rekla kako se u saboru dosta koristi riječ "vjerodostojno" pa ju je i ona odlučila iskoristiti.
"Mi iz GLAS-a i HSU-a ćemo nastaviti vjerodostojno, kako što nismo glasala za povjerenje vlade i Lex Agrokor i ovaj put ćemo glasati za nepovjerenje vladi i to iz nekoliko razloga. Najprije da vidimo kako je koncern Agrokor nastao - nastao je hranjen od države, ali kada krenete hraniti tako nešto u međuvremenu vam izmakne kontroli. Jasno je da je davno izmakao kontroli", počela je Mrak Taritaš.
Rekla je ipak i kako nije krivnja ove vlade što je do toga došlo, ali je dodala i da je problem ove vlade bio Lex Agrokor.
14:30 Miroslav Tuđman (HDZ) referirao se na Bernardićevo spominjanje projekta 200 obitelji, pa ga pozvao da citira tko je to i kada službeno rekao. Ako to kažete, vama i cijeloj oporbi plaćam ručak, ako ne citirate tada vi HDZ-ovoj strani platite ručak ili se barem ispričajte, predložio mu je Tuđman.
"Zna se tko je rekao i kako je napravljen koncept", uzvratio je Bernardić.
Andrija Mikulić (HDZ) zamjera mu da često spominje amneziju, pa ga podsjeća na zaboravljene "izraze divljenja" koje je iskazivao tadašnji SDP-ov ministar Gordan Maras kad je Agrokor kupio slovenski Mercator. "Čestitao je Agrokoru i Ivici Todoriću, dok je potpredsjednik Vlade Branko Grčić govorio da se, kad Agrokor kihne prehladi cijela ekonomija", naveo je Mikulić tvrdeći i da je Maras lobirao za jednog Agrokorova menadžera da dođe na čelo jedne komore.
U Marasovom ponašanju Bernardić ne vidi ništa sporno. To je kao kad naš nogometni klub igra u inozemstvu - svi navijamo, objasnio je.
Goran Beus Richembergh (Glas) Agrokor vidi kao primjer politički povlaštenog, rođačkog kapitalizam, koji je gurnuo Hrvatsku u ralje permanentne krize i stagnacije. Umjesto da nas otrijezni, aktualni model spašavanja čini se kao novi vjetar u leđa tom kapitalizmu, ustvrdio je zastupnik i upitao Bernardića je li svjestan da hitno treba ponuditi novu paradigmu razvoja Hrvatske?
13:20 "Očito da ste pod dojmom ljudi koji vas treniraju što da kažete, ja nisam nikad čuo da netko toliko puta koristi riječ "spin". Cilj SDP-a je da cijela ova rasprava pokaže znak jednakosti između HDZ-a s Todorićem i Agrokorom. Vaš cilj nisu radna mjesta, gospodarstvo i očuvanje stabilnosti. Vaš cilj je etiketiranje HDZ-a.
Što se tiče predsjednice, ona izražava svoj stav. Meni se čini da se želi spustiti jedna opća klima negativnim informacijama, da je kulminacija toga danas", rekao je Plenković.
13:15 Plenkovića je zamijenila Martina Dalić.
"Ovdje se radi o ljudskim sudbinama, o 27.000 zaposlenih. Oni danas primaju plaće, otplaćuju kredite, školuju djecu. Radi se i o jednoj osjetljivoj skupini, radnicima kojima je ostalo nekoliko godina do mirovine koji se teško zapošljavaju. Gdje bi oni našli posao?
Po stečajnom zakonu ne mogu se dobavljači naplatiti prvi, nitko se ne može naplatiti do završetka stečaja", rekla je Dalić. Po njoj je Lex Agrokor bio jedini spas za radnike i male dobavljače.
13:10 Plenković je održao poduži govor kojim je branio izvanrednu upravu i Lex Agrokor.
"Želim istaknuti ono što smo na vladi usvojili, a to je da vlada odbija sve prijedloge oporbe za pokretanje pitanja nepovjerenja način. Oni su navedeni na neobičan način i na jednom čudnom hrvatskom jeziku. Djelovalo je kao da ste prevodili jedan tekst, ne nužno s engleskog.
Kriza u Agrokoru jedna je od najdubljih kriza od neovisnosti. Ona je eskalirala početkom ove godine. Blokada računa i ključnih kompanija iznosila je tri milijarde kula. Cijeli sustav bio je pod prijetnjom nekontroliranog stečaja. To bi podrazumijevalo nestanak 28.000 u kompaniji i 30.000 radnih mjesta u društvima u okviru koncerna u susjednim zemljama.
To bi se reflektiralo i na više od 2000 dobavljača s još 150.000 zaposlenih. Pred nama je bila kriza kakvu Hrvatska nikad nije doživjela.
Revidirana financijska izvješća pokazala su realno stanje knjiga i kompanija. Gubitak 2016. je bio 11 milijardi kuna. Vlada je izabrala jedinu moguću opciju, odgovornu opciju, a to je Zakon o izvanrednoj upravi za društva od sistemskog značaja. Predložili smo povjerenika, imenovao ga je sud. Mi smo u tom procesu došli u poziciju da cijeli ovaj proces državni proračun nije koštao ni jednu jedinu kunu. To je ono što javnost mora znati, unatoč ovim naporima da sve okrenu na način da će porezni obveznici platiti odgovornost. To svima treba biti jasno. Izrazito je važna uloga privremenog vjerovničkog vijeća, ono mora imati ključnu mogućnost donošenja odluka. To je uobičajeno, normalno i potrebno.
Nikakva aluzija na nacionalizaciju ne dolazi u obzir. Sam zakon aktiviran je na pismeni zahtjev vlasnika i bivše uprave Agrokora. Da toga nije bilo, aktiviranje ovog zakona ne bi bilo moguće. Postupili smo sukladno ustavu jer smo procijenili da je opća dobrobit zaposlenika je najvažnija.
Alternativa koju ste vi sugerirali značila bi val stečajeva, potpuni kaos u gospodarstvu, a posljedice bi bile sigurno takve da ne bismo ostvarili najbolju turističku sezonu, 11 milijardi eura prihoda.
Ajmo reći nešto o ključnim aktivnostima izvanredne uprave. Da je bilo kako vi želite, mali dobavljači ne bi dobili svoje stare dugove nazad. Svi ti stari dugovi su isplaćeni u cijelosti. Pitajte male poljoprivrednike jesu li zadovoljni. Pitajte onda i srednje velike dobavljače koji su uspjeli namiriti veliki dio starog duga, oni su zadovoljni i očekuju da se ovo nastavi.
Sve to je omogućeno u ovom procesu koji se odvija posljednjih nekoliko mjeseci. Činjenica da je omogućeno aranžiranje novog kredita koji je donio nužnu likvidnost je jedan plus. Dati novac u takvim okolnostima, pitajte ljude u HUP-u jesu li neki od njih bili spremni dati novac, a mnogi su rekli da nisu. Oni koji su dali novac su svi bili vjerovnici i prije izvanredne uprave, to je važan aspekt kojeg niste spomenuli u svom priopćenju.
Ova inicijativa je nemušto napisana. Kad je riječ o transparentnosti, više puta sam vam rekao da izvanredna uprava svaki mjesec podnosi izvješće ministarstvu gospodarstva. Nakon prvih sto dana razmatrali smo cjelovito izvješće, temeljite informacije se daju u medije", rekao je Plenković.
12:30 "Bernardić je u jednom trenutku rekao da mu je žao Mosta. Meni je žao što nije bila skupina ljudi kao Most prije 15 godina. Most je kazao ne. Ne prodaji HEP-a. Šeks je sam izjavio u medijima da je sam sastavio ovu većinu, sastavio je nezapamćenu vladu. Dobro bi bilo da je ovdje premijer Šeks pa da ga upitamo o sastavljanu vlade. Ova vlada mora otići jer Plenković ne upravlja vladom. Njom upravlja Šeks, Valentić, Gregurić. Most je rekao ne prodaji HEP-a, osobno sam digao prijavu protiv HANFA-e. Žao mi je što to nisu radile vaše vlade. Nadam se da će jednog dana ovdje doći i premijer Šeks i kazati sve što zna o Agrokoru", rekao je Bulj.
11:00 Lovrinović je rekao kako nitko ne zastupa hrvatske interese u priči oko Agrokora.
Volio bih da smo vladajuće stisli konkretnim rješenjem problema kojeg bi onda podržali svi zainteresirani. Cijelo vrijeme govorim da ovdje imamo dva velika međunarodna igrača, jednog sa zapada, a drugog za istoka. Vladin povjerenik zastupa jednu stranu, a bivši vlasnik drugu. Hrvatske interese nitko ne zastupa.
Iz ovog će najviše profitirati strvinarski fondovi koji se bogate. Da ovo nije tužno, bilo bi smiješno", rekao je Lovrinović.
10:50 Pogledajte cijeli govor Tomislava Sauche u kojem se obrušio na Bernardića. Opširnije
10:40 Plenković je prije sjednice sabora rekao kako SDP neće smijeniti njegovu vladu. Opširnije
10:35 Riječ je uzeo Stevo Culej.
"Ovo je akcija dogma, gospodine Bernardiću. Karamarka se rušilo samo zbog jedne riječi - lustracija. Ta je riječ bila zabranjena. Koju nam vi alternativu nudite. Marasa, ministra obrta bez dana rada u realnom saboru? Ili Ostojića, poznatog po aferi svastika? Freda Matića koji ne smije doć braniteljima? Ili ćete nastaviti s Jovanovićem kojeg ste morali sami ukloniti?", rekao je Culej.
10:20 Saucha se javio za povredu poslovnika i žestoko napao Bernardića koji ga je ranije u govoru prozvao HDZ-ovim ortakom.
"Zastupnik ne smije vrijeđati druge zastupnike. Ovo je već praksa Bernardića, nije u redu da se nekoga stalno proziva ad hominem i insinuira neke kriminalne radnje. Ako imate neke dokaze, javite. Vi znate zašto sam ja onda glasao, pričali smo tada u vašem uredu.
Vi ste tada kazali da želite na izbore da saznate kolika ste truba, ja ću vam reći, velika ste truba", rekao je Saucha.
"Vi stalno nekoga kopirate. Ovo nije prvi put da se mene ovdje proziva", rekao je Saucha kojeg je Jandroković morao zaustaviti u monologu.
10:05 "Osnovni razlog nepovjerenja je sumnja na trgovanje poslovnim informacijama, izvlačenje novca iz posrnulog diva, vjerojatno i izvan Hrvatske, bijeg od istražnog povjerenstva i skrivanje istine o Agrokoru", objasnio je Bernardić.
"Treba reći da je u ovoj situaciji oko Agrokora više manje sve jasno. Agrokor je dijete HDZ-a. Nastao je odabirom 200 bogatih obitelji, HDZ ga je odgajao, Agrokor je rastao i postao div koji prijeti cijelom gospodarstvu. Naravno, odgovornost za Agrokor imaju sve vlade, kao i financijske institucije", rekao je Bernardić.
"Za ovo pitanje je bio potreban nacionalni konsenzus. Kad sam postao predsjednik, poslao sam vam pismo i tražio da dogovorimo oko kojih pet stvari se možemo složiti. Na sam Badnjak podržao sam namjeru vlade da vrati INU u hrvatske ruke. No, nakon toga dolazi zavoj da za kupnju Ine prodate dionice HEP-a. Tu ste nas opet prevarili", u prošlost se vratio Bernardić.
"Mi smo kroz postupak nagodbi spasili preko 30.000 radnih mjesta, toga morate biti svjesni. Mi smo pokazali da znamo ono što ste vi mislili da možete napraviti.
U vladi se događa serija tajnih sastanaka gdje dolaze Todorić, Knighthead i tko zna tko još. I onda pišete Lex Agrokor, ali tek nakon dogovora sa strvinarskim fondovima. Tu ste prevarili kolege iz Mosta koji su vam vjerovali. Tada ste inaugurirali novi sustav, političku korupciju. Uzeli ste nove ortake, Sauchu i Vrdoljaka. Priče o vašoj većini su priče za malu djecu. Svima je jasno da je ova većina nastala krađom birača ove zemlje, birača koji su glasove dali drugim strankama. Ovo je jasna politička korupcija, nemojte pričati o stabilnosti", rekao je Bernardić.
"Sad idemo na onaj sočniji dio priče. To je intervencija i ono što se događalo u Agrokoru. Kao prvo, od početka ukazujemo da se radi o postupku koji sadrži činjenice koje bude sumnju u kriminal epskih razloga. Jedini kontrolor rada Ante Ramljaka je Martina Dalić i privremeno vijeće. Naknadno saznajemo da su Dalić i Ramljak surađivali na Lexu Agrokor. To su članovi Privremenog vjerovničkog vijeća. Marica Vidaković iz Kraša, bivši Ramljakov poslodavac", rekao je Bernardić.
"Toni Rajić, predstavnik malih dobavljača koji su namireni u cijelosti. Treći član je predstavnik znamenitog fonda Knighthead koji je brzo nakon svog osnutka prepoznao Hrvatsku kao malu zemlju za veliki posao. On je iskrcao novce jer je imao povlaštenu informaciju, a to je i Ramljak rekao. Tko ne bi htio takav posao. Očito su imali povlaštene informacije. Četvrti je predstavnik ZABA-e. Za davanje dojma neovisnosti, imenovan je predstavnik Sberbanke, one kojoj nisu priznata potraživanja", rekao je Bernardić.
"Hrvatska je za novce koje je platila savjetnike u Agrokoru mogla plaćati sve hrvatske vlade cijelih 70 godina. 141 savjetnik, 2 milijuna kuna odvjetničkih usluga tjedno. Ramljak ima više savjetnika nego Trump, Putin i Merkelica zajedno", rekao je Bernardić.
"Ne bi me čudilo da izađu neki hrvatski Panama Papers koji će dokazati da je novac izlazio po kojekakvim računima u inozemstvu. U slučaju Agrokor niste odgovorili niti na jedno pitanje, Hrvatsku ste izložili riziku, a sa spornim roll up ugovorom ste derogirali zakone ove zemlje pa i ustavnu zaštitu svih vjerovnika. To je čista diskriminacija, to da je Knighthead ušao u Agrokor i vjerovničko vijeće. Da je i u Alan Fordu, ovo bi bilo previše. Gdje su pare?", rekao je Bernardić.
10:00 Stigao je Plenković, rasprava počinje.
9:50 Nikola Grmoja je govorio o tome kako u slučaju Todorić nema riječi o političkom progonu.
"Već nakon dvije sjednice istražnog povjerenstva pokazalo se da su Todorić i Agrokor imali potporu državnog vrha. Oni su bili zaštićeni, a ne progonjeni kako njegova obrana sada insinuira. Sve što treba napraviti je da povjerenstvo nastavi s radom", rekao je Grmoja.
"SDP je pokrenuo opoziv. Mi smo rekli da ovo nije nogometna utakmica da je važno kakav će rezultat biti. Mi znamo kakav će rezultat biti. Mi znamo da se ova većina svaki dan cementira, da stranke koje nemaju 0,5 posto dobivaju savjetnike. Mi želimo odgovore danas", rekao je Grmoja.
"Neka nam danas premijer odgovori na pitanja. Ovdje je bitan sadržaj, a ne rezultat. Ovdje je jasno što će biti rezultat opoziva. Što mi možemo očekivati od HNS-a i ostalih koji čine većinu? Ne očekujemo ništa, ali očekujemo odgovore od Plenkovića", rekao je Grmoja.
SDP pokrenuo prijedlog za opoziv vlade
Podsjetimo, SDP je pokrenuo prijedlog za opoziv vlade, skupivši 31 potpis oporbenih zastupnika (19 iz SDP-a i 12 iz ostalih oporbenih klubova stranaka, uz izuzetak stranke Nezavisni za Hrvatsku).
Nakon što su prošli četvrtak u saborsku proceduru predali prijedlog za opozivom vlade, čelnik SDP-a Davor Bernardić poručio je da je potrebno "raščistiti korupcijsku hobotnicu, udruženi ortački pothvat i kaljužu u kojoj se našla Plenkovićeva vlada zbog slučaja Agrokor".
Vlada je u četvrtak na sjednici odbacila sve navode iz oporbenog prijedloga za pokretanjem pitanja njezinog povjerenja zbog djelovanja vezanih za krizu koncerna Agrokor, a premijer Andrej Plenković poručio je da su djelovali preventivno, na vrijeme, te izrazio nadu da će proces restrukturiranja tvrtke nastaviti u najboljem interesu hrvatskog gospodarstva i radnih mjesta.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati