Dalić: Uljanik treba što prije pristupiti restrukturiranju i izboru strateškog partnera
Foto: Hina
POTPREDSJEDNICA vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić izjavila je da odluka Europske komisije o odobravanju državnog jamstva za Uljanik nije trajno rješenje za to brodogradilište i da što prije treba pristupiti restrukturiranju i izboru strateškog partnera za Uljanik.
"Odluka Europske komisije koju smo zaprimili danas popodne omogućava provođenje odluke Vlade o davanju sanacijskog jamstva Uljaniku u iznosu od 96 milijuna eura. Kredit koji će Uljanik dobiti na temelju jamstva omogućit će isplatu plaća za idućih nekoliko mjeseci i podmirenje dobavljača", rekla je Dalić u izjavi novinarima u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta.
"Strateški partner se mora pronaći u vrlo brzom roku"
Međutim, kako je istaknula, to je samo prvi korak koji će omogućiti Uljaniku da preživi do pronalaska strateškog partnera.
"Uljaniku predstoji kompleksno restrukturiranje koje će podići efikasnost poslovanja", rekla je potpredsjednica Dalić i pozvala vlasnike, Upravu i Nadzorni odbor Uljanika da što prije pristupe dovršenju programa restrukturiranja te izboru strateškog partnera.
Strateški partner se mora pronaći u vrlo kratkom roku, poručila je.
Ponovila je da državno jamstvo "nije trajno i stabilno rješenje Uljanikovih problema".
Pozvala je i banke da zajedno s Uljanikovom upravom osiguraju sve kako bi kredit za koje je odobreno jamstvo bio što prije isplaćen, a kako bi se isplatile plaće radnicima i platili dobavljači.
Upitana očekuje li odustanak sindikata od štrajka s obzirom na odluku Europske komisije, ponovila je kako bi odluka Komisije trebala značiti uredno isplaćivanje plaća u idućih nekoliko mjeseci.
Dodala je da je odobravanje državnog sanacijskog jamstva izravno povezano s obvezom donošenja i provedbe programa restrukturiranja u što kraćem roku te ponovila kako očekuje 'što-prije to bolje' odluku Uljanikovih tijela o restrukturiranju i izboru strateškog partnera.
Potpora Europske komisije za sanaciju Uljanika
Europska komisija u ponedjeljak je odobrila potporu za sanaciju hrvatskog brodogradilišta Uljanik.
"Europska komisija zaključila je da je plan Republike Hrvatske da brodogradilištu Uljanik izda državno jamstvo za zajam od 96 milijuna eura u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama. Zahvaljujući toj mjeri Uljanik će moći pokriti hitne potrebe za likvidnošću za vrijeme izrade plana restrukturiranja, uz ograničeno narušavanje tržišnog natjecanja", kaže se u priopćenju Komisije.
Povjerenica za politiku tržišnog natjecanja Margrethe Vestager izjavila je u priopćenju kako će državno jamstvo pomoći brodogradilištu Uljanik da nastavi s radom i zadrži 1800 radnih mjesta za vrijeme izrade pouzdane strategije za restrukturiranje kojom će si osigurati budućnost. "Stoga smo danas odobrili to jamstvo. Planom restrukturiranja mora se osigurati dugoročna održivost tog društva bez stalne javne potpore kako bi se trajno sačuvala radna mjesta u Istri", rekla je Vestager.
Novinari je pitali o sisačkoj rafineriji
Potpredsjednicu Vlade i ministricu gospodarstva Dalić novinari su danas upitali i što Vlada čini u zaštiti interesa države i radnika u Rafineriji nafte Sisak, kazala je da je u tom smislu ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić već dao određene izjave te da su Vladini potezi usmjereni očuvanju poslovanja i "stabilne jezgre radnih mjesta".
Ministar Ćorić u subotu je rekao da odluka Ine o prekidu rada postrojenja FCC u sisačkoj Rafineriji nije početak gašenja cjelokupne proizvodnje u toj rafineriji i poručio da će radnicima iz tog postrojenja biti ponuđena adekvatna radna mjesta, odnosno otpremnine, pa ne trebaju strahovati za svoju budućnost.
"To nije početak gašenja cjelokupne proizvodnje u Sisku. Rafinerijski biznis u Sisku nastavlja sa svojim radom dalje. Činjenica da jedno postrojenje u Sisku takozvani FCC neće raditi u narednom razdoblju prije svega je posljedica činjenice da je u poslovnom planu Ine za 2018. godinu predviđeno integriranje sisačke i riječke rafinerije u kontekstu rafinerijskog biznisa, što bi u konačnici prema tom istom planu trebalo značiti unaprjeđenje poslovnih rezultata Ine u rafinerijskom biznisu između 90 i 100 milijuna kuna," rekao je ministar Ćorić i dodao da je o tom poslovnom planu Uprava obavijestila Nadzorni odbor, koji je plan podržao.