Čobanković "korupcionaški" zakon branio potrebom za gospodarskim razvitkom
Foto: Ronald Goršić / Cropix
"POLJOPRIVREDNE površine moraju se početi koristiti u svrhu gospodarskog razvoja", branio je u Saboru Petar Čobanković Vladin prijedlog Zakona o poljoprivrednom zemljištu. Ministar poljoprivrede ne vidi ništa sporno u prijedlogu Zakona, za kojeg kaže da uvodi bitnu i nužnu promjenu - prebacuje odgovornost za zemljište u ruke lokalne samouprave.
> Kosoričina vlada donosi zakon za koji znaju da će oštetiti proračun i potaknuti korupciju!
"Sustav da jedinice lokalne samouprave raspolažu poljoprivrednim zemljištem nije zaživio u gotovo deset godina primjene zakona. Država to više ne može tolerirati", kazao je Čobanković. Zakon je, očekivano, u ime Kluba zastupnika HDZ-a podržao i Krešo Filipović, koji tvrdi da se u izradi ovog prijedloga prije svega vodilo računa o "istinskim poljoprivrednicima".
Oporba protiv zakona
No, oporba se svrstala na stranu aktivista koji upozoravaju da bi se prijedlog koji je Vlada progurala u hitnu proceduru mogao pokazati krajnje štetnim. Kao što je Index jučer pisao, prijedlog novog Zakona o poljoprivredi zbog odredbi o prenamjeni zemljišta otvara prostor za malverzacije i korupciju, a nanosi i štetu državnom proračunu.
Zoran Vinković iz HDSSB-a zbog toga je zatražio da se zakon povuče iz hitne i prebaci u normalnu proceduru, s čim se slaže i Klub zastupnika HNS/HSU. Zlatko Koračević je tako prosvjedovao protiv odredbe da se prenamjena poljoprivrednog zemljišta u zemljišta za izgradnju golf terena oslobodi naknade. Ista stvar smeta i SDP-ovce, u ime kojih je Dragica Zgrebec ocijenila da prenamjena poljoprivrednog zemljišta mora prije svega služiti lokalnim i državnim interesima.
HPK: Zakon ne štiti interese poljoprivrednika i nije usklađen s europskim standardom
Vladinom prijedlogu Zakona o poljoprivredi oštro se usprotivila Hrvatska poljoprivredna komora (HPK), koja tvrdi da je zakon štetan, da nije u interesu poljoprivrednika i da nije usklađen s europskom praksom. "Zašto jednostavno ne prepišemo zakon od europskih zemalja koje su to riješile vrlo kvalitetno?", pitaju se u HPK.
Naveli su primjer Zakona o poljoprivrednom zemljištu u Francuskoj, gdje prenamjenu zemljišta mora odobriti komisija sastavljena od tri člana: predstavnika države, predstavnika lokalne samouprave i predstavnika agencije za poljoprivredno zemljište, koji je uvijek poljoprivrednik i član poljoprivredne komore. "Pitanje zemljišta je temelj razvoja naše poljoprivrede i s lošim zakonskim rješenjima stvorit će se dugoročna šteta u razvoju poljoprivrede", poručuje HPK.
Glasanje do kraja tjedna
Očekuje se da će Sabor o Vladinom prijedlogu Zakona o poljoprivrednom zemljištu glasati već ovoga tjedna. Zorislav Antun Petrović, jedan od aktivista koji se bore protiv prijedloga Zakona, nada se da prijedlog neće skupiti potreban broj ruku. Petrović tvrdi da se radi o "smišljenoj otimačini zemljišta", te je izrazio nadu da će i neki zastupnici vladajuće koalicije glasati protiv prijedloga Zakona kako bi zaštitili interese hrvatskih poljoprivrednika.