Britanci spuštaju minimalnu dob za glasanje na 16 godina

DOBNA granica za pravo glasa u Ujedinjenoj Kraljevini bit će snižena na 16 godina do sljedećih općih izbora, što predstavlja veliku promjenu u demokratskom sustavu, javlja The Guardian.
Vlada je priopćila da je ova reforma uvedena kako bi se osigurala pravednost za mlade od 16 i 17 godina, od kojih mnogi već rade ili mogu služiti u vojsci. Time se dobna granica za glasanje na cijelom teritoriju UK-a spušta na 16 godina. Škotska i Wales već su ranije uveli ovu mogućnost za izbore u Holyroodu i Seneddu, kao i za lokalne izbore.
U sklopu opsežnog paketa promjena, ministri će proširiti i popis važećih dokumenata za identifikaciju birača, uključujući bankovne i veteranske iskaznice, kako bi se omogućilo većem broju ljudi ostvarivanje svog demokratskog prava.
Stroža pravila za zaštitu od stranog političkog uplitanja i zlouporabe kandidata
Kako je otkrio Guardian, bit će uvedena i stroža pravila za zaštitu od stranog političkog uplitanja i zlouporabe kandidata.
Proširenje biračkog prava ispunjava i predizborno obećanje Laburističke stranke o davanju prava glasa građanima s navršenih 16 i 17 godina.
Paket također uvodi mjere za poticanje upisa građana u birački popis. Iako nije predviđena potpuna automatska registracija birača, vlada najavljuje prelazak na "sve više automatizirani sustav registracije birača" koji bi smanjio potrebu za višestrukim unošenjem podataka u službama državne uprave.
Zamjenica premijera Angela Rayner izjavila je da je riječ o jačanju temelja društva za budućnost.
"Predugo je povjerenje javnosti u našu demokraciju slabilo, a vjera u naše institucije opadala. Poduzimamo mjere za uklanjanje prepreka sudjelovanju kako bismo osigurali da što više građana ima priliku uključiti se u britansku demokraciju, podržavamo naš plan promjena i provodimo predizborno obećanje o pravu glasa za 16-godišnjake. Našu demokraciju ne možemo uzimati zdravo za gotovo, a zaštitom izbora od zlouporaba i poticanjem sudjelovanja jačamo temelje društva za budućnost", rekla je.
Kontrola nad nedozvoljenim donacijama preko fiktivnih tvrtki
Promjene u financiranju predizbornih aktivnosti pozdravili su zagovornici transparentnosti, no nova pravila ipak neće ograničiti iznose političkih donacija.
Prema novim planovima, ministri će zatvoriti rupe u zakonodavstvu koje su do sada dopuštale utjecaj stranog novca na britanske izbore, a pojačat će se kontrola nad nedozvoljenim donacijama preko fiktivnih tvrtki te uvesti novi testovi za političke donatore.
Istovremeno će biti propisane i puno veće novčane kazne do 500 tisuća funti (578 tisuća eura) za one koji prekrše pravila, a svaka lažna ili obmanjujuća izjava bit će tretirana kao kazneno djelo. Političke stranke morat će provjeriti jesu li tvrtke od kojih primaju donacije zaista povezane s UK-om ili Irskom. Tvrtke koje doniraju morat će dokazati da ostvaruju prihod u tim državama.
Trenutno bilo koja britanska tvrtka može donirati političkoj stranci bez obzira na to kad je osnovana, odakle joj novac i tko je njezin vlasnik.
Šira reforma zbog Elona Muska
Neki su zagovornici tražili još širu reformu nakon što je osnivač Tesle i milijarder Elon Musk najavio da bi Reform UK-u mogao donirati 86.3 milijuna eura - ideju od koje je, čini se, odustao nakon neslaganja s čelnikom stranke Nigelom Farageom.
>> Musk: Farage mora otići. Nema ono što je potrebno
Prema novim pravilima, kao strani državljanin Musk ne bi mogao izravno donirati i morao bi dokazati da svaka eventualna donacija putem britanske tvrtke dolazi iz prihoda ostvarenih u UK-u.
Uvest će se i naprednije provjere "upoznaj svoga donatora", što znači da će stranke morati procjenjivati rizik je li izvor novca zakonit. Izborno povjerenstvo pružit će nove smjernice kako bi pomoglo u procjeni rizika.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati