Bosanski Srbin Duško Tadić iz zatvora izlazi pet i pol godina prije isteka kazne
PREDSJEDNIK Haškog suda (ICTY) sudac Fausto Pocar, jučer je potpisao odluku prema kojoj ICTY bosanskom Srbinu Dušku Tadiću odobrava prijevremeni izlazak iz zatvora u Njemačkoj. Tadić je 12. lipnja 2007. odslužio dvije trećine pravomoćne kazne čime su stekli uvjeti za njegovim prijevremenim puštanjem.
U obrazloženju odluke Pocar ističe da je Tadić u zatvoru u Njemačkoj, gdje izdržava 20 godišnju zatvorsku kaznu zbog ratnih zločina počinjenih na području Prijedora u BiH, pokazao uzorno ponašanje i demonstrirao poslušnost zatvorskoj upravi.
Njemačke vlasti Haškom sudu su poslale izvještaj u kojem se navodi da zbog Tadića u zatvoru nikada nije bilo posebnih intervencija, a osim toga korektno i na vrijeme je vršio svoje zadaće u zatvoru uključujući rad u kuhinji.
Pocar je također doznao da je u Tadićevom slučaju bilo određenih poteškoća u pogledu procedure oko podnošenja zahtjeva za ranijim izlaskom iz zatvora u Njemačkoj, ali je ocijenio kako iste bitno ne utječu na konačnu odluku po tom pitanju.
Uzoran zatvorenik, ali nije pokazao kajanje
Tužiteljstvo Haškog suda uložilo je prigovor na prijevremeno puštanje navodeći kako Tadić, unatoč tome što je bio uzoran zatvorenik, nakon pravomoćnosti presude više nije surađivao s Tužiteljstvom. Pocar je na te prigovore odgovorio da, iako točni, nemaju odlučujuću težinu jer je činjenica da Tužiteljstvo nakon što je presuda Tadiću postala pravomoćna, od njega nije tražilo nikakvu vrstu suradnje.
S druge pak strane uzeti su zakonski propisi zemlje u kojoj je Tadić služio kaznu, Njemačke, prema čijim zakonima zatvorenici imaju pravo na prijevremeno puštanje nakon odslužene dvije trećine kazne uz uvjet da u zatvoru nisu radili probleme te da su surađivali sa zatvorskom upravom.
Tadić je putem svojeg odvjetnika podnio zahtjev Haškom sudu za prijevremenim puštanjem na slobodu, a u zahtjevu je također naveo da je u zatvoru bio zlostavljan od strane ostalih zatvorenika. U prilog svome zahtjevu je također naveo da su posjete njegove obitelji koja je morala putovati u Njemačkoj vrlo skupe, te su zbog toga bile jako rijetke.
Spomenimo također kako su njemačke vlasti u svom dopisu iznijele pozitivan stav prema Tadićevom boravku u zatvoru u Straubingu, međutim također se navodi kako se čini da Tadić nije pokazao kajanje za zločine zbog kojih je osuđen. Pocar ovakvu opasku nije mogao ozbiljnije uzeti u obzir jer nad Tadićem u zatvoru nije izvršeno psihijatrijsko vještačenje koje bi dalo stručan sud o njegovom stavu prema zločinima za koje je osuđen.
Ne želi u BiH
Prilikom podnošenja zahtjeva za prijevremenim puštanjem, Tadić je naveo da, ukoliko njegov zahtjev bude odobren, ne želi da ga Njemačka izruči Bosni i Hercegovini, već Srbiji. Nastao je nesporazum, jer su u Haagu shvatili da Tadić traži azil u Srbiji, međutim nakon što su vlasti u Srbiji pristale primiti Tadića uz pojašnjenje kako mu je 14. ožujka 2006. dodijeljeno srpsko državljanstvo, Haški sud ga je pristao izručiti Srbiji, a ne BiH čije je državljanstvo Tadić stekao rođenjem.
Odluka suca Pocara stupa na snagu odmah i prema njegovim napucima, njemačkim vlastima mora biti proslijeđena što je prije moguće. To praktički znači da bi se Duško Tadić već ovog vikenda mogao naći u Srbiji kao slobodan čovjek. U prilog mu je išla i činjenica da su još neki osuđenici Haškog suda prijevremeno oslobođeni nakon odsluženja dvije trećine ukupno dosuđene im kazne.
Duško Tadić uhićen je u veljači 1994. godine u Munchenu. Iduće godine podignuta je optužnica protiv njega zbog zločina i teških kršenja Ženevske konvencije počinjenih tijekom rata u BiH na području Prijedora odnosno u logorima Omarska, Trnopolje i Keraterm.
I.K.
Foto: Arhiva

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati