"Bolje nečastan uzmak nego častan poraz!"
SUPER 95 je bezolovni motorni benzin kojeg može koristiti 70 posto voznog parka u Hrvatskoj, a dostupan je na 85 posto Ininih benzinskih postaja, ustvrdili su danas iz Ine reagirajući na brojne upite koje su zaprimili nakon noćašnjeg poskupljenja svih vrsta goriva.
Naftni su derivati od danas skuplji od 1,4 posto do 6,4 posto, za koliko je poskupio Eurosuper 95, koji sada košta 8,49 kuna po litri. Od benzina jedino Super 95 nije prešao granicu od 8 kuna te sada košta 7,98 kuna.
Nakon što su od ponoći 25. travnja na snagu stupile nove maloprodajne cijene naftnih derivata za razdoblje od 25. travnja do 8. svibnja utvrđene prema važećem Pravilniku o utvrđivanju cijena naftnih derivata, iz Ine navode da su zaprimili velik broj upita.
U svrhu pojašnjenja nejasnoća iz Ine navode kako javnost žele informirati o sljedećim činjenicama.
Tako navode da je Super 95 bezolovni motorni benzin kojeg može koristiti 70 posto voznog parka u Hrvatskoj.
Super 95 dostupan je potrošačima na 85 posto Ininih benzinskih postaja i u potpunosti je hrvatski proizvod. Napominju da INA opskrbljuje 60 posto hrvatskog tržišta, dok 40 posto pripada drugim trgovcima naftnim derivatima.
Navode da je prema Pravilniku, koji je na snazi, cijena Supera 95 trebala 25. travnja iznositi 8,61 kn/l, a iznosi 7,98 kn/l.
Iz Ine nadalje "podsjećaju javnost da se u posljednjih godinu dana uslijed rasta cijena barela nafte na svjetskom tržištu INA ponaša u skladu sa svojom socijalnom politikom, uvažavajući aktualni socijalni i gospodarski trenutak".
Politika nemaksimaliziranja prisutna je i u formiranju cijena drugih naftnih derivata, što uvelike umanjuje Ininu dobit, tvrde iz Ine.
Zaključuju kako je u uvjetima kada na svjetskom tržištu barel nafte dosiže cijenu od oko 80 dolara nerealno očekivati da cijena svih goriva s 95 oktana budu ispod osam kuna.
Sindikati osuđuju poskupljenje goriva, traže intervenciju Vlade
Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) i Udruga radničkih sindikata Hrvatske (URSH) oštro su danas osudili poskupljenje goriva, te zatražili od Vlade hitnu intervenciju protiv nadolazećeg cjenovnog udara na građane.
Tvrdoglavo braneći proračunski prihod, koji je veći zbog povećanog poreznog prihoda, Vlada cijelu zemlju izlaže opasnosti od lančane reakcije poskupljenja, upozorava NHS u otvorenom pismu premijeru Ivi Sanaderu.
Zbog poskupljenja svih vrsta goriva, a posebno dizela, treba očekivati poskupljenje prijevoza roba i putnika u cestovnom i željezničkom prometu, gradskoga prijevoza i hrane.
Najavljeno poskupljenje plina svoj će pravi negativni efekt postići tek od jeseni, s početkom grijanja. Osim toga, logično je očekivati i poskupljenje struje.
Vlada je obvezna hitno aktivirati neke modele vezane uz trošarine, naknade za ceste i autoceste, pa čak i poreze, te tako umanjiti cjenovni udar, smatra NHS.
URSH pak traži razmatranje tog pitanja na sjednici Gospodarsko socijalnog vijeća (GSV), najkasnije u roku 10 dana, uz obveznu nazočnost premijera Ive Sanadera.
Ako se ne udovolji tom zahtjevu, URSH će predložiti ostalim sindikalnim središnjicama zamrzavanje rada u GSV-u, sve dok ne dobiju prijedlog obećanih mjera kojim će se zaštititi životni standard građana.
Premijerovo obećanje da će Ministarstvo gospodarstva rada i poduzetništva definirati mjere kojima će Vlada utjecati na zaustavljanje daljnjeg rasta naftnih derivata radi zaštite standarda građana, očita je prijevara jer Ministarstvo po tom pitanju nije ništa napravilo od kolovoza 2005. godine, ističe URSH.
Sindikate je posebno ogorčilo zadržavanje cijene ispod osam kuna jedino benzina Super 95. Nazivaju to "drskom obmanom" jer je riječ o benzinu kojeg ne samo da troši mali broj građana, nego se rijetko može pronaći na benzinskim crpkama.
Vlada bi zbog takve "dosjetljivosti" odsad mogla koristiti geslo s majice Grunfa, jednog od junaka iz stripa Alan Ford: "Bolje nečastan uzmak nego častan poraz!", poručuju sindikati.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati