![Bio je veliki Teslin rival i bio je u krivu. Tesla je bio u pravu oko ključnog izuma](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/faec230e-324d-40ce-b70b-fcc2abeb5879.jpg?width=765&height=438)
THOMAS Alva Edison (1847.-1931.) bio je američki izumitelj i poduzetnik čiji su doprinosi u područjima električne energije, zvuka i filma značajno oblikovali moderni svijet. Njegov profesionalni odnos s Nikolom Teslom obilježen je suradnjom i rivalstvom koje je imalo dalekosežne posljedice na razvoj električne energije.
Rani život i obrazovanje
Rođen 11. veljače 1847. u Milanu, u Ohiju, Edison je bio najmlađe od sedmero djece Samuela i Nancy Edison. Obitelj se 1854. preselila u Port Huron, u Michiganu.
Edison je pohađao školu samo nekoliko mjeseci; majka ga je podučavala kod kuće, a većinu znanja stekao je samostalnim učenjem. Već kao dijete pokazivao je znatiželju za tehnologiju, provodeći sate u eksperimentiranju kod kuće.
Početak karijere i prvi izumi
Kao tinejdžer Edison je radio kao telegrafist, što ga je potaknulo na prve izume u području telegrafije. Njegov prvi patent bio je električni uređaj za bilježenje glasova, no nije naišao na tržišni uspjeh.
Unatoč tome, nastavio je razvijati nove ideje, što je dovelo do izuma fonografa 1877. godine, uređaja koji je mogao snimati i reproducirati zvuk, što mu je donijelo međunarodnu slavu.
Edison i Tesla: Suradnja i sukob
Nikola Tesla pridružio se Edisonu 1884. godine, nadajući se suradnji na razvoju električnih sustava. Međutim, njihovi su se pogledi na distribuciju električne energije razlikovali. Edison je zagovarao istosmjernu struju (DC), dok je Tesla promovirao izmjeničnu struju (AC), koja je bila učinkovitija za prijenos na velike udaljenosti.
Ovo neslaganje dovelo je do "rata struja" tijekom kojeg su obojica nastojali dokazati superiornost svojih sustava. Na kraju je Teslin AC sustav, u suradnji s Georgeom Westinghouseom, prevladao i postao standard za distribuciju električne energije.
Edison je nastavio inovirati u različitim područjima, uključujući razvoj prve praktične žarulje sa žarnom niti, poboljšanja u telefoniji i kinematografiji.
Osnovao je prve industrijske istraživačke laboratorije i držao preko 1000 patenata. Preminuo je 18. listopada 1931. u West Orangeu, u New Jerseyju. Njegov utjecaj na modernu tehnologiju i industriju neosporan je, a njegovi izumi i danas oblikuju svakodnevni život.
![](/Content/img/loader_40px.gif)