Avion sa 138 afganistanskih izbjeglica sletio u Njemačku, Merz negoduje

NJEMAČKA migracijska debata ponovno se rasplamsala danas nakon što je u Njemačku sletio avion sa 138 osoba koje su pobjegle iz Afganistana i klasificirane su kao ranjive, javlja DW.
Konzervativni CDU, čiji je čelnik Friedrich Merz kandidat za novog kancelara, optužio je odlazeću koaliciju da ubrzava tzv. letove za prihvat izbjeglica prije promjene vlasti, čime, prema njihovim riječima, jača podršku krajnje desnici.
No, vlasti ističu da su svi putnici s ovog leta već ranije dobili odobrenje za ulazak u zemlju, a zagovornici podsjećaju na humanitarnu obvezu Berlina prema osobama koje su sada u opasnosti u Afganistanu jer su radile za njemačku vojsku ili institucije prije talibanskog preuzimanja Kabula.
Među putnicima 45 djece, 76 žena i 62 muškaraca
Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, među putnicima je bilo 45 djece i mladih, a od preostalih odraslih 76 su žene, a 62 muškarci. Ministarstvo vanjskih poslova navodi da su svi putnici iz različitih programa i da imaju pravno obvezujuće jamstvo za prihvat. Zrakoplov, koji je unajmila savezna vlada, poletio je iz Islamabada u Pakistanu.
"U ovim slučajevima postoje konkretna, ranija jamstva Njemačke", naglasio je glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova, dodajući da se ne daju nova jamstva i da je sigurnost prioritet, pa se svaki pojedinac detaljno provjerava prije ulaska.
Ove godine u Njemačku iz Afganistana stigla 461 osoba
U veljači i ožujku u Njemačku su sletjela tri ovakva leta, a ukupno je ove godine iz Afganistana stigla 461 osoba. Među pristiglima su bivši zaposlenici njemačkih institucija i njihovi rođaci, kao i Afganistanci izloženi progonu talibana, uključujući bivše odvjetnike i novinare. Prema podacima Ministarstva vanjskih poslova, oko 2600 posebno ranjivih osoba iz Afganistana trenutno čeka u Pakistanu na ulazak u Njemačku, navodi DW.
Nova koalicija CDU/CSU i SPD-a planira ukidanje dobrovoljnih saveznih programa prihvata i ne namjerava pokretati nove. CDU-ov stručnjak za unutarnje poslove Alexander Throm izjavio je da će se takvi programi ukinuti "koliko god je moguće". Bivša predsjednica Bundestaga Bärbel Bas (SPD) nije isključila mogućnost da Njemačka i dalje prima izbjeglice iz Afganistana, ovisno o pravnim pitanjima i dogovorima s partnerima.
Zastupnik Zelenih Konstantin von Notz branio je letove, naglasivši da su svi putnici prošli stroge sigurnosne provjere i imaju pravno obvezujuće jamstvo Njemačke te da bi ukidanje programa značilo "svjesno kršenje obećanja i odbacivanje humanosti".
Friedrich Merz najavio je oštrije mjere protiv neregularnih dolazaka i pojačane deportacije, nakon što je AfD na valu antiimigrantskog raspoloženja postao druga najjača stranka u parlamentu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati